Hipotiroidizm hastası L-carnitine kullanabilir mi?

L-carnitine, vücudunuzda yağı enerjiye dönüştürmek için kullanılan temel olmayan bir amino asittir. Tiroid beziniz tarafından üretilen hormonlar, özellikle vücudunuzun enerji için yağı nasıl sakladığına ilişkin vücudunuzdaki enerji dengesini kontrol eder. Tiroid beziniz yeterli seviyede tiroid hormonu üretmediğinde, tıbbi durum hipotiroidizim gelişimi olarak adlandırılır. Bazı kanıtlar, L-carnitine takviyesi alımının hipotirodizm semptomlarını kötüleştirebildiğini göstermektedir. Hipotirodizm teşhisi konduğunda aldığınız diyet takviyelerini doktorunuzla açıkça konuşun.

L-Carnitine

Vücudunuz çoğu koşulda diğer amino asitlere kıyasla yeterli seviyede L-carnitine üretebilir. Vücudunuz mitokondri adı verilen hücresel bölmeler içerisinde yağ asitlerini enerjiye dönüştürür. L-carnitine, mitokondriyeye aktarmak için yağ asitlerine bağlanır. Yağın yakılması sırasında üretilen atıklar da L-carnitine ile mitokondriden uzaklaştırılır. Tip 2 diyabet veya kalp hastalığı gibi bazı metabolik veya vasküler hastalıklara sahip kişiler, vücudunda yeterli miktarda L-carnitine üretmeyebilir veya aktaramayabilir. Bu durumlarda L-carnitine takviyesi alımından yararlanabilirsiniz.

Hipotiroidizm

Vücudunuz normal seviyede tiroid hormonu üretmediğinde, yağı kullanım yerine depolama eğilimindedir. Hipotirodizm semptomları açıklanamayan kilo alımı, zayıf immün fonksiyonu, zayıflık, yorgunluk, duydurum bozuklukları, soğuğa karşı hassasiyet, saç veya tırnak incelmesi, derinin kalınlaşması ve zayıf yara iyileşmesini kapsayabilir. Doktorunuz, hipotiroidizm sahibi olup olmadığınızı tespit etmek için kanınızdaki tiroid hormonu seviyesinin yanı sıra tiroid bezinizdeki uyarıcı hormon seviyesini de ölçmek için testler gerçekleştirecektir. İyot eksikliği ve tiroid bezinin hasarı hipotiroidizmden kaynaklanabilir.

Olası Etkileşimler

Vücudunuzdaki L-carnitine seviyesinin yükselmesi, enerji için şeker yerine yağ asitlerinin kullanıldığını destekleyebilir.  Hipotiroidizm ile vücudunuz depolanmış yağ asidini zor kullanır. Bununla birlikte; araştırma, L-carnitinenin hipotiroidizmli kişiler üzerinde önemli etkisi olduğunu kanıtlamamıştır. Hipotiroidizm sahibiyseniz ve L-carnitine alımıyla yakından ilgileniyorsanız, seçenekleri için doktorunuza başvurun.

Güvenlilik

L-carnitine takviyeleri için önemli sağlık etkileri kanıtlanmamıştır. Linus Pauling Enstitüsüne göre, günde 3,000 mg’dan fazla L-carnitine alan kişilerin vücudunda balık kokusu bildirilmiştir. Yüksek miktarda diyet takviyeleri alan bazı kişiler ishal, bulantı ve yaygın olarak diğer gastrointestinal konular bildirmiştir. L-carnitinenin sadece L-formu vücudunuzda aktiftir; D-carnitine içeren takviyeler vücudunuzda L-carnitine kullanımına engel olabilir.