Hipotalamus ve manganez

Magnezyum’dan farklı bir element olan Manganez, önemli bir besindir. Günlük Manganez ihtiyacı çok fazla olmadığından, bu mineralin üzerinde çok durulmamaktadır. Manganez’in asıl etki ettiği şey metabolizma olsa da hipotalamustan bazı hormonların salınmasını tetiklediği için cinsel gelişim sürecine de etki ettiğine dair bazı bulgulara rastlanmıştır. Manganez eksikliği pek sık görülen bir durum değildir bu yüzden Manganez takviyesi diye bir şey duymamış olmamanız çok doğaldır. Tam tahıllar, çekirdekli bitkiler ve baklagillerde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda Manganez bulunur.

Hipotalamus

Hipotalamus, beyinde yer alan ve çekirdek (nüklei) adı verilen nöronların salkımlar halinde bulunduğu bir kısımdır. Bir badem büyüklüğünde olan hipotalamus, beyin kökünün hemen üstünde, talamusun hemen altında bulunur. Hipotalamusun asıl işlevi, belirli hormonları salgılayarak hipofiz bezi yoluyla sinir sistemi ve hormonal sistemi birbirine bağlamaktır. Hipotalamus; metabolizma, açlık, susuzluk, uyku döngüsü, ergenlik ve çeşitli davranışların gerçekleşmesi gibi birçok süreçte oldukça önemli rol oynar. Hipotalamus, düzgün çalışmak için Manganez dahil birçok vitamin, mineral ve besine ihtiyaç duyar. 

Manganez

Manganez, metabolizmanın ve diğer biyolojik faaliyetlerin gerçekleşmesi için gereken birçok enzimin yardımcı maddesi (kofaktörü) olarak görev alır. Örneğin, aminoasit ve protein metabolizmalarının gerçekleşmesine yardımcı olur ve vücudunuzun tiyamin, kolin ve C vitamini gibi vitaminleri kullanabilmesini sağlar. Manganez, ayrıca çinko ve bakır eksikliğini dengelemede tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Kan şekerini düşürmede ve bazı sinir hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Günlük tavsiye edilen belirli bir Manganez miktarı yoktur fakat günlük 10-20 miligram Manganez, herhangi bir yan etkiye sebep olmadan vücudunuzun ihtiyacı olan miktarı karşılar. Manganez yetersizliği ya da Manganez fazlalığının yol açtığı ciddi sorunlar bulunmaz fakat bu mineralin dozajı hipotalamusun çalışmasını etkiler. 

Manganez ve Hipotalamus Arasındaki İlişki

Manganez’in etkilediği hipotalamik süreçlerin moleküler mekanizmaları pek anlaşılmış değildir. “Toksikolojik Bilimler” dergisinin 2008 sayısında yayınladığı ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, Manganez’in aminoasitlere bağlandığı ve luteinize edici hormon, FSH ve estradiyol gibi ergenlikle ilgili hormonların seviyesini etkileyen hipotalamusa ulaşana kadar kan dolaşımında gezindiği saptanmıştır. Ayrıca, Manganez’in, ergenlik öncesindeki farelerin günlük sperm üretimini ve spermatojenez sürecini hızlandırdığı tespit edilmiştir. Fakat, çok fazla Manganez’in büyüme ve cinsel gelişimi yavaşlattığı da gözlenmiştir. Bu yüzden, araştırmacılar, en azından hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaları baz alarak, Manganez’in hipotalamusu etkileyerek cinsel gelişim üzerinde önem teşkil ettiği sonucuna varmışlardır.   

Manganez Kaynakları

Manganez; kabak çekirdeği, esmer pirinç ve çavdar gibi çeşitli tohumlu bitkilerde ve tam tahıllarda yüksek dozda bulunur. Bezelye, nohut ve diğer baklagiller de oldukça iyi Manganez kaynakları arasında yer alır. Ananas, en çok Manganez içeren meyvedir. Vücudunuzdaki Manganez’in büyük kısmı, hormonal sisteminizi oluşturan salgı bezlerinde saklanır.