Hiperaktivite Bozukluğu ve Yumurta

DEHB, ya da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuklarda giderek daha fazla görülen davranışsal bir sorundur. Hiperaktiviteye sebep olan etkenler tam anlamıyla belirlenmiş olmasa da bu konu hakkında çeşitli teoriler bulunmaktadır. Yumurta gibi protein bakımından zengin besinlerin hiperaktivite görülen çocuklar için faydalı olduğuna inanılmaktadır fakat hassasiyet ve alerji gibi diğer etkenler de çocuklarda hiperaktiviteye  benzer belirtilere sebep olabilmektedir. Çocuğunuza hiperaktivite teşhisi konulduysa, yumurta ve benzeri besinlerin tüketiminin çocuğunuzun sağlığı üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini bir diyetisyene danışın.  

Hiperaktivite

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, Türkiye’de yaşayan çocukların yüzde 8 ile 10’u arasında görülür bu da aşağı yukarı iki milyona tekabül eder. Hiperaktivite bozukluğu tanısı laboratuvar testleri yoluyla konulmaz, bu yüzden Doktor ve ebeveynler çocuklardaki bu durumu değerlendirirken sıradışı ve yanlış davranış biçimleri üzerine hareket ederler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu genellikle dikkat kaybı, dinleme sorunları, hareketlilik ve konsantrasyon eksikliği gibi durumlarla ilişkilendirilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğundan şüphelenilen çocuklara genellikle uyarıcı ilaçlar verilerek davranışlarında gerçekleşen değişiklikler gözlemlenir fakat beslenme şeklinin de çocukların davranış biçimlerini etkileyebileceğini unutmamak gerekir. 

Hiperaktivite Diyetleri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konulan çocukların şekerden ve kahve, buğday gibi gluten bakımından zengin olan işlenmiş gıdalardan kaçınması gerekir. Ayrıca, hiperaktivite bozukluğu görülen çocukların beslenme planlarında taze meyve ve sebzelerle birlikte temel yağ asitleri ve protein bakımından zengin besinlerin de yer alması tavsiye edilir. Proteinler genellikle vücuttaki enerji miktarını bir dengeye oturtur ve çeşitli enzim ve hormonlar dahil birçok salgının sentezlenmesinde etkili olan temel aminoasitleri içerir. Et, balık, baklagiller, fındık-fıstık, yumurta, süt ve süt ürünleri iyi protein kaynakları arasında yer alır.  

Hiperaktivite ve Yumurta

Yumurta, eksiksiz bir protein kaynağıdır ve vücut tarafından sindirilmesi ve emilimi oldukça kolaydır. Yumurta proteini genellikle sindirimden sonraki iki saat içerisinde sindirilir. Ayrıca, yumurta; hücre üretimi, onarımı ve hormon sentezlenmesi bakımından oldukça önemli olan B vitaminleri, D vitamini, temel yağ asitleri ve kolesterol bakımından da oldukça zengindir. Dahası, birçok diğer protein kaynağına göre oldukça ucuzdur ve çok çeşitli şekillerde servis edilebilir. Rafadan, sahanda, haşlanmış, kızartılmış şekillerde servis edilebileceği gibi salata, ekmek ve börek-çöreklere de bolca dahil edilebilir.

Yumurtanın Yol Açabileceği Sorunlar

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konulan çocukların birçoğunda çeşitli besinlere karşı hassasiyet ya da alerji görülür. Hipersensitivite ya da besin hassasiyeti genellikle cilt kızarıklığı, yüzde şişme, astım krizleri gibi alerjiye benzer belirtiler gösterir fakat çocuklara hiperaktivite bozukluğu tanısı koyulmasına sebep olabilecek davranışsal sorunlara da yol açtığı görülmektedir. Çocuklarda görülen besin hassasiyetinin çok büyük kısmı (yüzde 70’inden fazlası) süt, yumurta ve fıstık gibi besinlere karşıdır. Buğday, çikolata, portakal ve gıda boyaları da geriye kalan kısmı oluşturmaktadır. Eğer yumurta ya da başka bir besinin çocuğunuzun davranış biçimine etki ettiğinden şüpheleniyorsanız bu durumu doktorunuzla görüşebilirsiniz.