Hintyağı cilt sarkmalarına faydalı mıdır?

Hintyağı hint yağı bitkisi (Ricinus communis) çekirdeğinden elde edilir. Bu hafif müshil olarak, ayrıca Romatizma, saç bakımı, adet sorunları için alternatif bir ilaç ve anti-enflamatuar olarak kullanılır. Ayrıca cilt için de yararlı olabilir.

Önemi

Yaş ilerledikçe, cilt giderek elastikiyetini kaybeder ve sarkmaya başlar. Bu doğal bir süreçtir, fakat cilt bakımı için düzenlenmiş bir internet sitesinde belirtildiğine göre, bu hızlı kilo alma veya kilo kaybı, yüksek alkol alımı, aşırı güneşe maruz kalma veya sigara kullanımı ile artabilir. Genç bir cilde sahip olmanın en önemli unsurlarından biri, cildi nemli tutmaktır. Kuru cilt, yaşla birlikte hızla elastikiyetini kaybeder.

Faydaları

St.Botannica’ya göre, hint yağı, yağlayıcı madde olarak görev yapar ve deri sarkmalarının önlenmesi için çok yararlıdır. Bu cildin kurumasını önlediği, egzersizleri ve iyi dengelenmiş bir diyet ile birlikte gevşeyen cildin sıkılaştırılmasına yardımcı olduğu anlamına gelir. Günlük olarak, cilde doğrudan hint yağı ile masaj yapılabilir. Limon suyu veya lavanta yağı eklenmesi de etkilerini artırabilir.

İşlevi

Organik Gerçeklere göre, hint yağı undecilenik asit içerir. Undecilemik asit terde doğal olarak oluşur. Anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir ve enfeksiyonun neden olduğu deri hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Değerlendirmeler

Medline Plus’a göre, hint yağı, yüksek derecede toksik olarak kabul edilmemesine rağmen, bu aşırı dozlarında mümkündür. Toksisite belirtileri şunlardır; bayılma, bulantı, deri döküntüsü, boğaz sıkılması hissi, baş dönmesi, ishal ve mide krampları. Siz ya da tanıdığınız biri hint yağı aldıktan sonra bu belirtileri yaşıyorsa, acil sağlık yardımı alınmalıdır. Eğer mümkünse aşağıdaki bilgiler bulunmalıdır: hastanın yaşı ve ağırlığı, kullanılan ve hint yağı ihtiva eden ürünün adı, ne zaman ve ne kadar kullanıldığı mümkünse bilinmelidir.

Uyarılar

Yapılan araştırmalara göre, undecilenik asit cilt tahrişine neden olabilir. Ürün solunmamalıdır ve gözle temas ettirilmemelidir.