Hindistan cevizi yağı selülite iyi gelir mi?

Selülit deride kızarıklık ve şişmelere yol açan bir bakteriyel enfeksiyon çeşididir. Selülit sahibi kimselerin ısı ve dokunmaya karşı hassasiyet göstermeleri ve deri yüzeyinde sıcaklık hissetmeleri mümkündür. Selülit için çeşitli doğal tedavi yöntemleri bulunur, hindistan cevizi yağı tedavisi ise bunların en önde gelenlerindendir. Hindistan cevizi yağı, selülitin sebebi olan bakterilerle savaşmada etkilidir. İyileşme sürecinizi hızlandırmak için hindistan cevizi yağının yanısıra kullanabileceğiniz başka şeyler de bulunur. 

Sebepleri

Selülite genellikle en çok bilinen iki bakteri çeşidinden biri sebep olur: streptococcus ya da staphylococcus. Selülitle birlikte ortaya çıkan staphylococcus aureus, antibiyotiklere karşı giderek bağışıklık kazanmaktadır. Bakterinin antibiyotiğe bağışıklık kazanması durumunda durum daha da kötüye gidebilir. Bu da hindistan cevizi yağı tedavisini daha cazip bir hale getirmektedir. Selülitin en çok görüldüğü yer bacakların alt kısmıdır. Selülit, genellikle bacak yüzeyinde kesik, çizik gibi bozulmalar olduğunda ortaya çıkar. Bu bölge bakteri tarafından işgal edilir, bu da selülite yol açar. Beslenme bozukluğu olan, düzenli spor yapmayan ve kilolu insanlar selülite yatkındırlar. Ayrıca bazı hormonsal durumlar da selüliti tetikleyebilir.  

İçeriği

Hindistan cevizi yağı iyileştirici özellikleri olan bir doymuş yağ olan laurik asit içerir. Vücut laurik asidi bakteri ve virüslerle savaşmaya yardımcı olan monolaurin ve gliserol monolaurata çevirir. Hindistan cevizi yağının içerisinde laurik asidin yanında uçuk virüsü, HIV ve grip virüsü gibi birçok hastalıkla savaşmada kullanılan kaprik asit ve kaprilik asit de bulunur. 

Hindistan Cevizi

Tedavisi

Selülit tedavisinde kullanılabilecek en iyi yağ ham hindistan cevizi yağıdır. Ham hindistan cevizi yağının içerdiği doymuş yağlar, deri üzerindeki ufak şişlik ve kabarıklıklara karşı kullanılabilecek en ideal tedavi yöntemidir. Eğer sırt bölgesi gibi ulaşılması güç yerlerde selülitiniz varsa hindistan cevizi yağı tedavisini uygulaması için lisanlı bir masaj terapisti bulmanızda fayda var. Masaj terapistleri yağı nasıl uygulamaları gerektiğini bileceklerdir, böylece deri ve gözeneklerdeki emilim maksimum düzeyde olacaktır.

Değerlendirmeler

Selülit dikkate alınmadığında deride bozukluk, yorgunluk, gerginlik, Depresyon, sinir uçlarında ağrı, uyku sorunu ve kalp sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden bir tedaviye başlamadan önce doktorunuza gözükmenizde fayda vardır. Doktorunuz selülitten kurtulmanıza yardımcı olacak bir diyet önerebilir. Taze meyve ve sebzeler, iltihaplarla savaşan enzimler içerdikleri için selülite karşı sıklıkla tavsiye edilen besinlerdir. Ayrıca bol su içmeli ve spor yapmalısınız. Bütün bunlara ek olarak banyo sonrasında yumuşak bir fırça yardımıyla derilerinizi dökebilirsiniz. Bu kan dolaşımını hızlandırarak iltihaplı bölgelere yeterli besinin taşınmasını sağlayacak ve iyileşmenizi hızlandıracaktır.