HGH Üretimini Artırmak İçin Arjinin Kullanımı

Arjinin, doğal insan büyüme hormonunun veya HGH’ın, üretimi artırmak için pazarlanan bir amino asit takviyesidir. HGH doğal olarak beyinde ön hipofiz bezinden salgılanan ve vücudun genelinde etkileri geniş bir aralığa sahip olan bir hormondur. Bu takviyeleri kullanmadan önce, bunların sizin için güvenli olup olmadığından emin olmak için, arjininin büyüme hormonu üzerindeki etkileri hakkında doktorunuzla konuşunuz.

Mekanizması

“Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi” 1988’de yayınlanan bir araştırmaya göre, çok yüksek dozda oral arjinin takviyesi, büyüme hormonunun üretimini daha da artırabilmektedir. Araştırmacılar, 30 gr oral arjinin takviyesinin, hız sınırlayıcı protein olan ve büyüme hormonu üretimini düzenleyen somatostatin üretimini baskıladığını keşfetmişlerdir. Araştırmacılar ayrıca arjininin, büyüme hormonu salgılatıcı hormon veya GHRH ile birleştiğinde, büyüme hormonu üretimini teşvik için daha etkili olduğunu bulmuşlardır.

Etkinliği

Endokrinin veya hormon üreten sistemin karmaşıklığı nedeniyle, HGH üretimini fark edilir bir miktar teşvik etmek için son derece yüksek ve tehlikeli miktarda arjinin gerekebilir. “Beslenme için Kullanım Kılavuzu,” kitabına göre, yapılan bazı çalışmalar, önerilen doz olan 5-10 g arjinin kullanıldığında büyüme hormonu faydalarını bulmuşlardır. Kitap, büyüme hormonunun herhangi bir yanıtı için, 30 gram veya daha yüksek doz gerekli olabileceğini göstermektedir.

HGH

Arjinin takviyesi HGH üretimini artırmada etkili olduğu takdirde, HGH seviyelerinin artmış olmasından dolayı, kilo alımı ve diğer etkilere karşılaşılabilir. HGH, hücre büyümesini uyarır, kas kütlesini artırmak için çalışan sporcular tarafından HGH’in yüksek düzeyde olmasının istenmesinin nedeni de budur. Aynı zamanda vücut tarafından üretilen doğal HGH yağ kaybı, protein sentezi, artmış kalsiyum tutulması ve bağışıklık sisteminin uyarılmasını teşvik eder.

Yan Etkileri

Büyüme hormonu üretimini teşvik etmek amacıyla yüksek miktarda alınan arjinin takviyesi, ciddi potansiyel yan etkilere neden olabilir. Gelecekteki Bilim’e göre arjinin, herpes virüsü ve pseudomona bakterilerin büyüme oranı artırabilir. Arjinin ayrıca insülini engelleyebilir bu da, diyabet hastalığı olması durumunda zararlı olabilir. Arjinin takviyesi aynı zamanda bazı tansiyon ilaçlarını etkilerine müdahale ederek, geçici olarak kan damarlarını genişletip, kan basıncını düşürür.