HGH Üretimini Artıran Egzersizler Nelerdir?

İnsan büyüme hormonu, kasları oluşturan, kemikleri, bağları, tendonları ve kıkırdakları ve güçlendiren protein sentezini arttırır. HGH ayrıca karbonhidrat gibi diğer besinlerin enerji katkılarını azaltarak yağların yakılmasına yardımcı olur. HGH üretimini artırmak için yapılan egzersizler, enerjiyi, konsantrasyonu ve motivasyonu da artırabilir. HGH üretimi aynı zamanda, saçları kalınlaştırabilir, kırışıklıkları sıkılaştırabilir, viseral yağlar azaltabilir ve osteoporotik kemikleri güçlendirebilir. HGH üretimini artıran egzersizler, yaşlandıkça HGH sekresyonlarının azalmasından dolayı, özellikle yaşlı yetişkinler için yararlıdır.

Kardiyo Dayanıklılık

Kardiyo dayanıklılık egzersizleri HGH üretimini artırabilir. Brunel Üniversitesinden Richard Godfrey tarafından yapılan 2003 “Spor İlaçları” ’ndaki incelemeye göre, dayanıklılık egzersizi ile indüklenen HGH üretimi egzersizin yoğunluğu, süresi, sıklığı ve egzersiz modu ile ilişkilidir. En az 10 dakika laktat eşiğinin üzerinde yüksek yoğunluklu kardiyo dayanıklılık egzersizi gerçekleştirmek, HGH üretimini artırmak için özellikle etkilidir. Laktat eşiği, kan laktatı düzeylerinde ani bir artışa neden olan yoğunluk anlamına gelmektedir. Kürek çekme, ip atlama ve yüksek yoğunluklu interval antrenman, laktat eşiğini aşan ve HGH üretimini artırabilen kardiyo dayanıklılık egzersizleridir.

Bileşik Hipertrofi

Bileşik hipertrofi direnç egzersizleri en iyi HGH arttırıcı egzersiz formları arasında yer almaktadır. Bileşik hipertrofi egzersizleri, yüksek frekanslarda ağır yükleri kaldırmayı gerektirmektedir. Hipertrofi egzersizleri genellikle, 8 ila 12 defa tekrarlanması ile kasları tüketebilen ağırlık kaldırma setleri arasında bir dakika dinlenmeyi gerektirir. Bileşik egzersizleri, çömelme, bench press (ağırlık ile yapılan kondisyon aleti egzersizi) ve kürek egzersizleri gibi çoklu eklem artikülasyonları birleştirerek, daha fazla kas gruplarını aktive eden egzersizlerdir. Bileşik hipertrofi egzersizleri, özellikle HGH güçlendiricilerde etkilidir, çünkü daha fazla kas lifi aktive edildiğinde HGH üretimini artar.

Eksantrik Direnç

Eksantrik direnç egzersizleri, kas kasılmaları bölümünün uzatılmasını vurgulamaktadır. Örneğin, bench press’in ve eksantrik bölümü, göğüs kaslarını uzatan,  göğüse doğru ağırlığı düşürülmesi ile meydana gelir. Eksantrik direnç egzersizleri, özellikle her bir tekrarın eksantrik bölümünün, konsantrik veya kas-kısalma fazından daha ağır olduğu zaman, HGH üretimini artırabilir. Kaslar uzadıkça ağırlığı destekleyebilecek liflerin sayısı azalmaktadır. Daha fazla zorlamalara maruz kalan kas lifleri, HGH üretimini içeren daha fazla büyüme uyarıcıyı uyardığından, eksantrik direnç egzersizleri HGH üretimini artırabilir.

Zorunlu Tekrarlar

Bir gözcü yardımıyla yapılan zorunlu tekrarlar, güçlü HGH arttırıcı direnç egzersiz şeklidir. Zorunlu tekrarlar, kaslar tamamen yorulduktan sonra direnç egzersizlerine ilave olarak yapılan tekrarlardır. New Mexico Üniversitesi’nde Luis Alvidrez ve Len Kravitz tarafından yazılan bir makaleye göre, direnç egzersizi ile daha iyi eğitilmiş bireylerde, özellikle zorunlu tekrarlar sadece periyodik eğitim rejimi içine dâhil edildiğinde, HGH üretimi daha fazla artış göstermektedir.