HGH İnsan Büyüme Hormonunun Vücuttaki Özel İşlevleri

Aynı zamanda yaygın olarak HGH ve GH denilen Insan büyüme hormonu, insan vücudunda, 190 amino asitten oluşan bir protein hormonudur. Bu hipofiz bezinde oluşturulur ve vücudun çeşitli süreçlerinde, doğrudan ve dolaylı bir rol oynamak için kana salgılanır. Ancak, iki önemli rolleri vardır.

Büyüme

İnsan büyüme hormonu öncelikle, bebeklikten yetişkinliğe kadar kemik ve doku büyümesinin uyarılmasına yardımcı olmaktan sorumludur. Genentech’e göre, HGH kemiklerde kemik uzatılmasını indüklemek için büyüme plaklarını uyarır; kemik, kas ve diğer dokuların büyümesini teşvik etmek için insülin-benzeri bir proteini serbest bırakır. Ancak, HGH büyüme olayının içinde yer alan tek hormon değildir. Hipofiz bezinden gelen diğer hormonlar – luteinizan hormon, tiroid uyarıcı hormon ve follikül uyarıcı hormon dâhil – da dolaylı olarak vücudu düzgün geliştirmeye yardımcı olurlar.

Metabolizma

HGH, kimyasal bir işlem olan, vücuttaki dokular içinde gıda maddelerini enerjiye ve atık maddelere dönüştüren metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur. Colorado Eyalet Üniversitesine göre, protein oluşturulması, karbonhidratlardan stabil kan şekeri seviyelerinin korunması, yağların parçalanması ve kullanılmasından sorumludur. Aynı zamanda kemik yoğunluğunu korumak ve osteoporoz ve yüksek kolesterol gibi problemlerin riskini azaltmak için kolesterol seviyesinin dengede olmasını sağlamaya yardımcı olur.

Yüksek veya Düşük Seviyeleri

Eğer hipofiz bezi sorunları ile ilgili bir geçmişiniz varsa ya da normal olarak gelişmiyorsanız, doktorunuz sizin HGH düzeylerini ölçebilir. Vücudunuzda çok fazla HGH varsa, anormal gelişim modelleri karşılaşabilirsiniz. MedlinePlus’a göre, yetişkinlerde bu vücut dokularının büyümeye devam etmesi anlamına gelen, akromegali olarak ortaya çıkar, belirtileri; genişlemiş ekstremiteler ve bezler, eklem ağrısı, halsizlik ve geniş aralıklı dişlerdir. Çocuklarda ise bu durum, iri vücut büyüklüğü, kalın yüz hatları ve gecikmiş puberte gibi semptomlara neden olan gigantism olarak sonuçlanmaktadır. Çok az insan büyüme hormonuna sahip yetişkinlerde değişmiş kas kütlesi, azalmış kemik gücü, değişmiş kolesterol düzeyleri ortaya çıkabilir. Yeterli hormonu olmayan çocuklarda boy kısalığı görülebilir.

Sentetik HGH

Doktorlar HGH eksikliği durumunda, sentetik HGH iğnesi reçete edebilir, fakat hipofiz bezi için cerrahi tedavi de gerekebilir, çünkü büyüme hormonu problemlerine genellikle hipofiz bezindeki tümör neden olur. Bir internet sitesine göre, bu durumlarda HGH enjeksiyonları, kas kütlesi ve kemik yoğunluğunu artırmaya, vücut yağının azaltılmasına ve fiziksel kapasitesinin artırılmasına yardımcı olabilir. Bazı kanıtlar göstermiştir ki, sağlıklı yetişkinlerde HGH alımı kas kütlesini artırmış, vücut yağını azaltmıştır, ama bu durum yaşlanmayla birlikte azalan güç ve egzersiz kapasitesini iyileştireceği, yaşlanmanın belirtilerini azaltılabileceği ve sağlık avantajları sunacağı anlamına gelmez. Buna ek olarak, HGH enjeksiyonlarının sağladığı fiziksel faydaları sunacağı iddia edilen, HGH hapları olarak adlandırılan besin takviyeleri de mevcuttur, fakat bu iddiaları ispatlayan kanıtlar mevcut değildir.

Yan Etkileri

Bir internet sitesi, HGH kullanan sağlıklı yetişkinlerde, Karpal Tünel Sendromu, eklem ve kaslarda ağrı, bacak ve kollarda şişlik, erkeklerde meme dokusunun büyümesi, potansiyel kalp hastalığı riski ve diyabet gibi bir dizi istenmeyen yan etkiler gelişebileceğine karşı uyarmaktadır. Bu yan etkiler, genç olanlara göre yaşlı erişkinlerde daha muhtemel olabilmektedir. 2011 yılında yapılan çalışmalarda, bu yan etkiler giderilebilecek mi, yoksa zaman içinde daha mı kötüye gidecek, henüz belirlenememiştir.