HGH İnsan Büyüme Hormonu Ne Yapar?

İnsan büyüme hormonu veya HGH, doku büyümesini teşvik etmek için vücut tarafından üretilen bir maddedir. Çocukluk ve ergenlikte, HGH hızlı büyümeden sorumludur; yetişkinlikte ise sağlığın korumasına yardımcı olur. İnsan yaşlandıkça yaşlanma etkilerinin bazılarını tersine döndürülebilen, vücudun ürettiği HGH miktarı azalır. Büyüme bozuklukları olan kişilerde, sentetik HGH enjeksiyonları, gelişmeyi hızlandırmak, fakat normal ve sağlıklı bireyler için faydaları belirsizdir.

Doğal HGH

Hipofiz bezi, çocuk ve ergenlerde, vücutlarını geliştirirken, kemikleri, kıkırdakları ve kasları uyararak hızlı büyümelerini teşvik eden doğal HGH üretir Bir ergen olgunlaştıkça, hipofiz bezi büyüme hormonu üretmeye devam eder, ancak daha düşük bir seviyede üretir. Yetişkinlerin kan dolaşımında küçük miktardaki HGH, doku ve organları korumak için gerekli olan büyümeyi teşvik etmeye devam eder.

Sentetik HGH

Bazı insanlar, kendi yaş grubundaki insanlara göre normalin altında HGH seviyelerine sahiptir. Böyle bir durum, hipofiz bezi tümörü, yaralanma veya hastalığa bağlı olabilir. Normal vücut gelişimi ve korunmasını sağlamak için, bu insanlar sentetik HGH enjeksiyonları kullanabilirler. Yüksek düzeydeki hormon, kemik miktarını ve yağ dokusunun azalmasını sağlayan kas miktarını artırır. HIV veya AIDS nedeniyle kasları bozulan kişiler, bazen kas kütlesinin yeniden oluşturulabilmesi için HGH enjeksiyonları kullanmaktadırlar.

Sağlıklı Yetişkinler Üzerindeki Etkisi

“Yeni İngiltere Tıp Dergisi” 1990 yılında yayınlanan bir makalede, sağlıklı insanların sentetik HGH kullanmalarının yararlı olabileceği belirtilmektedir. Araştırmacılar, sağlıklı yetişkinlerde HGH enjeksiyonlarının kas kütlesini artırdığını ve vücut yağ miktarını azalttığını bulmuşlardır. Çalışmalar bu değişikliklerin doğrudan ilave dayanıklılık gücüne ve çevikliğe dönüştüğü konusunda somut bir sonuca ulaşmamıştır.

Yan Etkileri

Sağlıklı bir vücutta, yapay olarak HGH seviyesi artırmanın anabolik steroidlerle hemen hemen aynı şekilde kas kütlesini artırdığı görülmektedir. Sağlıklı yetişkinlerde, HGH’un yan etkileri, steroid gibi değil, daha az şiddetlidir. Böyle olmasına rağmen yine de yan etkileri olabilir; hastalarda, eklemlerde ve kaslarda görülen şişme ve ağrıdan, kalp ve karaciğer gibi çeşitli organlarda ciddi sorunlara kadar bir dizi yan etki bildirilmiştir. Normal seviyesinden daha yüksek HGH, bazı doku ve organlarda, yüzde ve ellerde fiziksel deformitelere neden olan normal boyutundan daha fazla büyümeye yol açar. Kanser Önleme Komisyonuna göre, sentetik HGH kullanımı, hücreleri daha hızlı bir tempoda büyümeleri için uyararak, kanser riskini artırabilir.