HGH İnsan Büyüme Hormonu Kullanımı Zararlı Mıdır?

Doğduktan sonra en kısa sürede, hipofiz bezi tarafından üretilen bir büyüme hormonu insanın fiziksel büyümesi için itici bir güç olarak çalışır. Orta yaşlara ulaşıldığında, hipofiz bezi bu hormonu daha az üretmeye başlar ve bu biz yaşlandıkça azalmaya devam eder. HGH (Human Growth Hormone) denilen sentetik Insan büyüme hormonu, büyüme hormonu eksikliği sorunu olan yetişkinlerin tedavisi için geliştirilmiştir. Ancak, HGH o tarihten bu yana diğer amaçlar için kullanılmıştır. HGH kullananlar arasında, performanslarını artırmak isteyen profesyonel sporcular, kas kütlesini artırmak için çalışan vücut geliştiriciler ve genç görünümlerini korumaya çalışan Hollywood film yıldızları vardır.

Aktörler ve HGH

2008 yılı Ocak ayında, 61 yaşındaki aktör Sylvester Stallone “Rocky”’nin yıldızı parladıktan sonra yayınlanan NBC’ye verdiği bir röportajda Avustralya’da önceki yıl HGH kullandığını itiraf etmiştir. Stallone ’nin söylediğine göre, aktör HGH’yi vücudun aşınma ve yıpranmaları düzeltme yeteneğini desteklemesi için bu hormonun reküperatif güçlerinden dolayı HGH kullanmıştır. Bu faydalarına rağmen, HGH’yi anlatan bir internet sitesinde bu hormonu kullanmanın sebep olacağı yan etkiler listelenmiştir. Bunlara örnek olarak; bacaklar ve kollarda iltihaplanma, şiddetli baş ağrısı, damar sertleştirme ve artan kan basıncı verilebilir.

HGH Terapisi

“Tıp Faaliyet Raporu” 1994 sayısında yayınlanan bir çalışmada HGH terapisi içeren yetişkinlerde gerçekleştirilen klinik çalışmalar referans alınmıştır. Bu çalışmanın sonuçları,  HGH kullanıcılarında artan kas kütlesi, yağ miktarında azalma ve yaşam kalitesinde genel bir iyileşme olduğunu göstermiştir. Çalışmada dâhiliyecilerin en sonunda, “normal yaşlanma sürecinin etkilerini onarmak için” HGH’un uygun bir tedavi olup olmadığına karar vermek zorunda kalabileceklerini belirtilerek sonuca varılmıştır. Ancak,  bu raporda HGH’un yan etkileri konusuna değinilmemiştir.

Yan Etkileri

HGH sentetik formu somatropin olarak bilinir. Somatropinin internet sitesinde, sentetik HGH ile ilişkili ciddi yan etkiler listelenmiştir. HGH kullanmanın yan etkilerinden biri, kan şekeri seviyesinin tehlikeli bir şekilde düşük seviyeye geldiği hipoglisemi hastalığıdır. HGH’un, yanlış HGH kullanımı sonucu vücut geliştiricilerde görülen bir durum olan karın şişmesine neden olduğu bilinmektedir. HGH ayrıca eklem ağrılarına ve Karpal tünel sendromuna benzer şekilde belirtilere neden olabilir.

HGH ve Ergenler

“Klinik Pediatri” 1992 sayısında yayınlanan bir çalışmada, o dönemde, yaklaşık çeyrek milyon Amerikalı gencinin anabolik steroidler kullandığı hesaplanmıştır. Çalışma, Orta Batı’daki liselerde HGH kullanan ergenlerin olup olmadığını, HGH’un etkileri hakkında ne bildiklerini ve anabolik steroidler ile birlikte HGH kullanıp kullanmadıklarını araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmada, HGH kullanan çoğu ergenin anabolik steroidleri de kullandıkları ve HGH kullanıcılarının çoğunun, HGH ile ilişkili yan etkilerden ve sağlık risklerinden habersiz oldukları bulunmuştur.