HGH Eksiklik Belirtileri

HGH ya da Insan büyüme hormonu, hipofiz bezi tarafından üretilir. Hipofiz bezi, sadece bir kuruş boyutunda, küçük bir bez olabilir, ama HGH üretimi ve kan dolaşımına salınımında son derece önemli bir fonksiyondur. Eğer, bazen GHD ya da büyüme hormonu eksikliği olarak adlandırılan HGH eksikliği tanısı varsa, çocuğun fiziksel gelişimi ve duygusal sağlığı olumsuz etkilenebilir. HGH eksiklikleri tamamlayıcı hormonlar ile düzeltilebilir.

Boy Kısalığı

Kısa boy belki de çocuklardaki HGH eksikliğinin en çok tanınan işaretidir. Çocuklarda kendi kronolojik yaşlarına göre uygun yükseklik grafiklerinde olmayan ve bir yılda 2 cm’den az uzayan çocuklarda büyüme hormonu hastalık belirtileri görülebilir. Normal gelişen çocuklar, genellikle yıllık olarak 2 ve 2,5 cm arasında büyürler. Anormal derecede düşük seviyelerde HGH olan çocuklar, aynı zamanda ergenliğe girme açısından gecikmiş vücut gelişimi gösterebilirler, dişleri çok geç çıkabilir. HGH eksikliği belirtileri yaklaşık 2-3 yaşına kadar yani yürümeye başladıkları yıllara kadar genellikle görünmez.

Düşük Enerji

Düşük HGH düzeyleri ile ilişkili bir durumdan rahatsız olmanız durumunda, kendinizde hem zihinsel hem de fiziksel olarak, enerji azlığı fark edebilirsiniz. Düşük enerji, sadece büyüme hormonu eksikliğinden kaynaklanmaz, aynı zamanda testosteron seviyelerinin düşük olduğu bir rahatsızlık olan Hipogonadizm’den de kaynaklanabilir. Düşük testosteron cinsel isteksizliğe neden olabilir. Duygusal olarak, depresif, isteksiz, insanları heyecanlandıran faaliyetlere ve hobilere karşı isteksiz, ilgisiz hissetmeye neden olur. 

Vücut Şeklinde Değişiklikler

Düşük kas tonusu, GHD rahatsızlığı olan bazı insanlarda tutarlı bir dış belirtidir. Obezite de, düşük kas tonu ve olası kas zayıflığına ek olarak muhtemeldir. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da HGH eksikliği rahatsızlığı olabilmektedir, bu durumda kas kütlesi kaybedip ve kilo almaya başlayabilirler. Erişkinlerde ekstra kilo, çoğunlukla merkez etrafındaki orta bölgede birikirken, aşırı şişman çocuklarda yüz veya karın bölgesinde birikir.

Kan Tahlili 

Kan tetkikleri bir HGH eksikliği olup olmadığını belirlemek için yapılır. Büyüme hormonu bozuklukları belirtilerine bakmak için genellikle yapılan kan testleri; tiroid hormonları ve büyüme hormonlarının düzeylerini ölçmek için yapılan testlerin yanı sıra, IGF-1, ya da insülin benzeri büyüme faktörü testleridir. Gerçekte, HGH seviyesi iyi olduğu halde, düşük tiroit hormon düzeylerinin HGH eksikliğini taklit edebilmesi nedeniyle Tiroid testi önemlidir. Tüm hormon seviyelerinin sayısal aralıkları, yaşa ve cinsiyete göre değişir; eğer test sonuçlarının belirli sayısal değerleri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşunuz.