Herkes B12 vitamini kullanabilir mi?

B12 vitamini metabolizma faaliyetlerinde, alyuvar üretiminde ve DNA sentezinde kullanılan karmaşık bir moleküldür. B12 vitamini eksikliği oldukça nadir rastlanan bir durumdur ancak bazı durumlar ve beslenme düzenleri B12 vitamininin emilimini düşürebilir. Bu tarz bir durumda birey tahmin edilenden daha şiddetli belirtilerle karşı karşıya kalabilir. Herkes B12 vitamini takviyesi kullanabilir, ancak verimli emilim ve kullanımın temel hedef olduğu unutulmamalı. Hap halindeki takviyeler boğulmalara yol açabileceği için B12 eksikliği riski olan bebeklere direkt olarak verilmemelidir. Annelerin bu vitamin takviyelerini almaları ve bebeklerini vitamin bakımından zenginleştirilmiş anne sütü ile beslemeleri daha güvenli.

B12 vitamini

B12 vitamini, kobalamin olarak da bilinir. Vücudumuz tarafından hücresel metabolizma ve enerji üretimi, kemik iliğinde alyuvar üretimi, DNA sentezi ve üst düzey beyin aktivitelerinde (öğrenme ve kısa süreli Hafıza gibi) kullanılan bir vitamindir. B12 vitamini bazı yararlı bakterilerce kalın bağırsakta üretilir, ancak yetersizlikleri engellemek adına beslenme yoluyla da alınmalıdır. B12 vitamini tavuk eti, sığır eti, balık, yumurta ve süt ürünlerinde sıklıkla bulunur, ancak meyve ve sebzelerde pek sık bulunmaz. Kuru baklagiller ve ıspanak gibi yapraklı sebzeler bir miktar B12 vitamini içerir ancak bu miktarın toprak kalitesi ve gübrelemeye bağlı olduğu unutulmamalıdır. Katı vejetaryenler B12 vitamini eksikliği konusunda ciddi bir risk altındalar ve sıklıkla B12 vitamini takviyeleri almaları tavsiye edilir.

Emilim sorunları

B12 vitamini emiliminin gerçekleştirilebilmesi için mide ve bağırsakta bulunan intrinsik faktör adı verilen bir bileşiğe ihtiyaç var. İntrinsik faktör üretimi mide asiditesine bağlıdır ancak yaşlandıkça birçok insanın mide asidi üretim miktarı azaldığı için intrinsik faktör üretimi de azalır. Bu yüzden B12 vitamini takviyeleri yaşlılar tarafından kullanılmalıdır. Midenizde yeterli miktarda intrinsik faktör bulunsa bile B12 vitamini emilimi tam olarak sağlanamayabilir. İdeal koşullar altında, vücuttan içeri giren B12 vitaminin sadece  yüzde %10’u mide ve bağırsak sistemi tarafından emilir.

Eksiklik belirtileri

B12 vitamini vücutta uzun zaman boyunca saklanabilen tek B vitaminidir, bu yüzden B12 vitamini eksikliği belirtileri aylar hatta yıllar sonra ortaya çıkabilir. Ayrıca, folik asit,  vücutta B12 vitamini ile benzer görevler üstlendiği için B12 eksikliğini gizleyebilir. Kansızlık, yorgunluk, nefes alıp vermede zorlanma, erkeklerde sperm sayısında azalma, el ve ayakta uyuşma, Depresyon ve beyin fonksiyonlarında bozulma, Bunama ya da Alzheimer hastalığı benzeri bozulmalar, genel olarak bilinen B12 vitamini eksikliği belirtileri arasındadır. Vücudunuzdaki B12 vitamini seviyesi bir kan testi ile belirlenebilir.

Takviye çeşitleri

Herkes B12 vitamini takviyesi kullanabilir. Ancak bazı takviye çeşitleri bazı özel durumlarda daha iyi sonuç verebilir. Örneğin B-kompleks vitamini yeteri kadar et ya da balık yemeyen ancak yeteri kadar mide asidi ve intrinsik faktör üreten  çocuk ve gençler için yeterli. Katı vejeteryanlar ise B12 vitamini takviyelerini normal haplardan daha iyi emilebilen dil altı tabletleri şeklinde ve yüksek dozda almalıdır. Yaşlı insanların ise B12 vitamini takviyesini beslenme düzeninden bağımsız olarak dil altı tabletleri olarak ya da direkt enjeksiyon yoluyla almaları gerekli. Yaşlı insanlar ayrıca B12 vitaminin sentetik bir formu olan ve kalınbağırsakta daha kolay emilebilen hidroksokobalamini de kullanabilir. Midesine kelepçe takılmış ya da herhangi bir mide rahatsızlığına sahip bireylerin B12 vitaminini enjeksiyon yoluyla alması mantıklı bir seçim olabilir. Emzirme dönemindeki bebekler, anneleri B12 vitamini eksikliği yaşamadığı sürece  B12 vitamini takviyesine ihtiyaç duymazlar.

Konu ile alakalı ayrıntılı bilgi için yorum yazın.