Her Çocuğun Geniz Eti Alınmalı Mı ?

Çocuklar doğduğu anda Geniz eti zaten fizyolojik yapılarında bulunur. Ancak bazı bünyelerin daha hassas olduğundan ve sık sık geçirilen süt solunum yolu enfeksiyonlarının sebep olabildiği geniz eti büyümeleri, çoğu zaman ameliyat ile tedavi edilmesi gündeme gelmektedir. İlaç ile tedaviye cevap alınamayan vakalarda ve hastanın yaşam kalitesinde düşüşlere neden olan durumlarda yapılan geniz eti ameliyatları için belli kriterlerin oluşması gerekmektedir. Yani her burun tıkanıklığı ve geniz eti büyümesinde cerrahi operasyon önerilmez. Bu ameliyatın yapılabilmesi için hastanın öncesinde en az birkaç kere ilaç ile tedavisine çalışılmalı ve eğer bu yönde başarı sağlanamaz ise bu ameliyatın uygulanması gündeme gelmelidir.

Geniz eti büyümesi özellikle çocukluk çağlarında gündeme gelen bir hastalıktır ve çocuğun gerek kalp yapısında gerekse fiziksel görüntüsünde olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra sağlıklı biçimde oksijen alınamamasından kaynaklanan kalp kapakçığı sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisine cevap alınamadığında geniz eti ameliyatı düşünülmelidir. Çocuk uyku sırasında hırıltılı sesler çıkartıyorsa, gece uykusundan sık sık uyanıyorsa, ağzından salya akıyor ve hem diş yapısında hem de çene yapısında gelişim bozukluğu gözleniyorsa, orta kulak iltihabı sorunları tekrarlanıyorsa geniz eti ameliyatı konusu gündeme gelebilir. Ayrıca çocuk işitme kaybından kaynaklanan eğitim geriliği ile karşı karşıya kalmış ise ve bu duruma bağlı olarak agresif ve hiperaktif bir ruh hali sergiliyorsa ameliyat ile tedavi edilmesi düşünülebilir.

çocuk

Geniz Eti Ameliyatı Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır ?

Geniz eti ameliyatı için belli bir yaş kriteri yoktur. Çünkü geniz eti büyümesi küçük çocuklarda olabildiği gibi yetişkin insanlarda da görülebilmektedir. Bu yüzden üst yaş sınırı olmayan geniz eti ameliyatlarında önem verilmesi gereken nokta hastanın gerçekten bu ameliyata ihtiyacı olup olmadığıdır. Çünkü tek görevi vücuda giren havayı süzmek olmayan geniz eti, aynı zamanda lenfoid üretimine destek sağlamaktadır. Bu sebeple başka tedavi yöntemlerinin yeterli olmadığı durumlarda geniz eti ameliyatı uygulaması yapılmalıdır. Ancak bu tür ameliyatların çocukların gelişiminde etkili olması sebebi ile en erken 4-5 yaşından sonra yaptırılması daha uygundur. Çünkü bu yaşa kadar büyümesini tamamlayan geniz etinin vücut üzerinde ne derece ve ne yönde etkili olduğu gözlemlenebilmektedir.

Geniz Eti Ameliyatı Zor Mudur ?

Geniz eti ameliyatları günümüzde gelişen teknolojinin ve bu konuda gerçekleştirilen uygulamaların sayesinde çok rahat ve çok pratik olarak uygulanmaktadır. Her ne kadar adı ameliyat ise de yapılan işlem basit bir müdahale olarak belirtilmektedir. Hasta yapılan muayene ve tetkiklerden sonra ameliyat için belirlenen günün sabahında hastaneye başvurur. İlgili tetkiklerin tamamlanmasından sonra ameliyata alınan hastaya serum ile narkoz verilir ve çok kısa süre içinde ameliyatı tamamlanmış olarak uyandırma odasına alınır. Uyandırma odasında kalınan süre hastanın narkozun etkisinden çıkabilme özelliğine bağlıdır Burada ayılan hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Birkaç gün dinlenen hasta kısa süre içinde günlük hayatına dönebilmektedir.

Geniz Eti Ameliyat Fiyatları Ne Kadardır ?

Geniz eti ameliyatları artık tüm devlet hastanelerinde üniversite hastanelerinde ve özel sağlık hizmetinin verildiği hastanelerde yapılabilmektedir. Bu konuda kesin bir fiyat söylemek mümkün değildir. Ancak SGK Kurumu bu yönde yapılan operasyonların belli bir bölümünü karşılamaktadır.  Eğer hastanın başka özel bir sağlık problemi yoksa geniz eti ameliyatlarını fiyatları makul düzeydedir. Ancak devlet hastaneleri, üniversite hastanelerin ve özel hastanelerin verdikleri hizmet fiyatlandırmasının farklı olduğu göz önünde bulundurulmalı ve buna göre seçim yapılmalıdır.