Hepatit A Tedavisi ve Hepatit A Önleme Yolları

Hepatit A adındaki illet karaciğerin hepatit A isimli virüs yüzünden iltihaplanması sonucu oluşur. Hepatit A ortaya çıktığında beraberinde bazı belirtileri de getirir. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

Sarılık (gözlerde ve tende sararma, idrar renginde koyulaşma)

Karın ağrısı

İştah kaybı

Mide bulantısı

Ateş

İshal

Halsizlik

Hepatit A’sı olan çocuklar genellikle birkaç belirti gösterir. Hepatit A virüsü bulaştığı kişiden belirtiler görünmeden 1 hafta önce ve belirtiler sırasında 1 hafta boyunca başkalarına bulaşabilir. Hiçbir belirti yaşamayan kişiler de virüsü yayabilir.

Hepatit A nasıl bulaşır?

Hepatit A virüsü, taşıyıcının dışkısında bulunur. Dışkı bulaşan yiyecekler virüsün sağlıklı kişilere bulaşması için ideal araçtır. Bunun yanında hepatit A virüsü dışkı bulaşmış içme sularıyla da bulaşabilir. Kişisel temizliğe özen gösterilmeyen hijyenden yoksun yerlerde hepatit A’nın bulaşması an meselesidir.

Hepatit A kapmanın diğer yolları:

Toplama sırasında kirlenen meyve, sebze ve diğer besinleri yemek.

Virüs bulaşmış suda yetişen pişmemiş midye yemek.

Kirli suyu ya da buzu yutmak.

Hepatit A’nın bulaşmaması için temkinli olmak ve hijyen koşullarına dikkat etmek yeterli. Ancak bazı kişilerin hepatit A riski daha yüksek, bakalım kimmiş bunlar:

Hastalığı taşıyan biriyle yaşayan ya da seks yapanlar

Hepatit A’nın yaygın olduğu ülkelere yolculuk yapanlar

Erkeklerle birlikte olan erkekler

Uyuşturucu kullananlar

Çocuklar ve kreşlerde çalışan kişiler

Hepatit A teşhisi koymak için bir kan testi yeterli.

Hepatit A’nın uzun vadede etkisi var mı?

Hepatit A etkileri geçici olan akut bir enfeksiyondur. Yani kısa sürer. Karaciğer kendini birkaç ay içinde iyileştirebilir. Hepatit A virüsü genellikle vücutta uzun süreli hasara ya da komplikasyona neden olmaz. Ancak unutmayın bazı kişilerde belirtilerin görülme süresi 6 ay ile 9 ay arasında değişebiliyor. Nadiren hastalar kısa süreli karaciğer hastalıkları geliştiriyor. Kısa süreli dediğimize bakmayın bu hastalıklar ölümcül olabiliyor ve karaciğer nakli gerektirebiliyor.

Hepatit A tedavisi

Hepatit A için özel olarak işe yarayan bir tedavi yok. Ancak çoğu kişi birkaç ay içinde kendiliğinden iyileşebiliyor. Dinlenmek ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak epey önemli. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Hasta olduğunuz süre içinde alkolden uzak durun. Bu sayede karaciğeriniz iyileşme fırsatı bulur. İyileştikten sonra da aldığınız alkol miktarına sınır koyun.

Dediğimiz gibi hepatit A’yı tamamen silip atacak bir tedavi yok. Aile hekiminiz karaciğer fonksiyon testleriyle vücudunuzun yeterli düzeyde iyileşip iyileşmediğini anlayabilir.

Hepatit A’nın aşısı var mı diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu sorunun cevabı evet. Hepatit A virüsüne karşı yapılacak aşının 12 aylıktan büyük herkes için uygun olduğu biliniyor. Hepatit A aşısının özel olarak tavsiye edildiği bazı kişiler de var. Bu kişiler:

Hepatit A enfeksiyonunun yayılmış olduğu yerlere seyahat edenler

Erkeklerle cinsel ilişki yaşayan erkekler

Kan pıhtılaşma sorunu olanlar

Uyuşturucu kullananlar

Kronik karaciğer hastalığı olanlar

Aşı 2 doz halinde 6 – 12 ay arasında tekrarlanarak yapılıyor.

Hepatit A tedavisi sırasında birkaç gün hastanede kalmanız gerekebilir. Belirtileriniz çok ciddi boyutlardaysa ilaç ve sıvı takviyesi gerekebilir. Ayrıca sarılığa bağlı ciddi durumlar da hastanede müdahaleyi gerektirebilir.

Hepatit A önlenebilir mi?

Aşı yöntemi hepatit A virüsüne karşı en büyük silahınız. Buna ek olarak hepatit A taşıyan birine rastlarsanız immünoglobulin aşısı da yardımınıza yetişebilir. Bu aşı 2 hafta boyunca hastalığın ilerleme riskini azaltır. Temizliğe özen göstermek ve hijyen koşulları da önemli olan başka bir etken. Tuvalete her gidişinizde ellerinizi su ve sabunla mutlaka yıkayın. Aynı işlemi yiyeceklere dokunmadan ve bez değiştirdikten sonra da uygulayın.