Hepatit B nasıl tedavi edilir?

Hepatit B, uzun süre belirti vermeyen bir sağlık sorunu. Bu nedenle belirlenmesi güç. Çoğu kişi ilk 3 ay Hepatit B kaptığından bile habersiz oluyor. Sonra ilk belirtiler ortaya çıkıyor. Karın ve eklem ağrısı, koyu renkli idrar, ateş, iştah kaybı, bulantı, kusma, yorgunluk, ciltte ve göz akında sararmayla akıllarda Hepatit B ihtimali beliriyor. Kesin tanı koymaksa bir dizi testle oluyor.

Hepatit B’nin ilk hedefi karaciğer. Bu nedenle doktorlar Hepatit B virüsü (HBV) ile temas riski yüksek kişilere bazı yaşam tarzı değişiklikleri tavsiye edebilir. Bu şekilde karaciğer hasarı yavaşlatılmaya çalışılır. Şimdi HBV ile temas riski yüksek kişilere bakalım:

Çevresinde Hepatit B’li kişiler olanlar

Hepatit B taşıyan biriyle korunmasız cinsel ilişkiye girenler

Karaciğer enzim değerlerinde anormallik olanlar

HIV’le mücadele edenler

Asya, Pasifik Adaları, Afrika ve Doğu Avrupa dahil Hepatit B’nin yayın olduğu yerlere seyahat edenler

Uyuşturucu bağımlıları

Mahkumlar

Eşcinseller

Daha önce saydığımız Hepatit B’nin yaygın olduğu bölgeler kökenli ebeveyni olanlar

Diyalize girenler

Hepatit B daha yaygın olduğu bir dünya alanından bir veya her iki ebeveyn olan kişiler

Böbrek diyaliz alan kişiler

Organ nakli sonrası kullanılan anti – rejeksiyon ilaçlar gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullananlar

Hamileler

Hepatit B tanısı nasıl konur?

Hepatit B belirtileri şüphesiyle doktora başvuran kişi öncelikle fiziki muayeneden geçer. Belirtiler de Hepatit B’yi işaret ediyorsa doktorunuz öncelikle biz dizi test isteyebilir.  Bunlar:

HBs Ag testi (Hepatit B yüzey antijeni testi): HBs Ag karaciğer enzimlerinin değerlerine bakılan bir test. Hepatit B’niz varsa sonuç pozitif çıkar. Başkalarına Hepatit B bulaştırma riskiniz olup olmadığını belirlemede de etkilidir.

Anti – HBs testi: Bu testte vücudunuzun HBV ile karşılaşıp karşılaşmadığına yani bağışıklığınızın olup olmadığına bakılır. Ancak sonuçlar pozitif çıkarsa hemen korkmamak lazım. Çünkü aşılama yoluyla da virüsle karşılaşmış olabilirsiniz. İşte bu durumda Anti – HBc Ig G testi yapılır. Anti – HBc Ig G testinin pozitif çıkması virüsü alarak hastalık sonrası bağışıklığınızın oluştuğunu gösterir. Herhangi bir tedavi veya işleme gerek olmaz.

Anti – HBc testi: Anti – HBc vücudun virüsle karşılaştığında ürettiği ilk antikor. Anti – HBc testinde de işte bu antikor kanınızda aranıyor. Sonuç pozitifse yani kanınızda anti – HBc antikoru varsa hastalığı kapmış demeksiniz. Bu test hem akut hem de kronik Hepatit B vakalarında başvurulan bir test bu nedenle doktorunuz sizde anti – HBc testi istedeyse şaşırmayın.

Hepatit B testlerinde bazen yalancı sonuçlar çıkabilir. Bir test pozitifken diğeri negatif görülebilir. Test sonuçlarınızda anti – HBc IgG negatif ise Hepatit B’ye neden olan Hepatit B virüsüyle hiç karşılaşmamışsınız yani hasta değilsiniz demektir. Ancak HBs Ag testi negatif, ama anti – HBs testi pozitifse büyük ihtimalle aşılanmadan dolayı kanınızda antikor bulunuyordur. 

Hepatit B tedavisi nasıl yapılır?

Hepatit B virüsüne maruz kaldığını bilen kişiler ilk 24 saat içinde acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı. Çünkü ilk 24 saatte uygulanan Hepatit B immun globülin tedavileri Hepatit B kapma riskini büyük oranda düşürebilir. Ancak diyelim ki Hepatit B kaptığınızdan haberiniz yok. Bu durumda ne yapabiliriz. İşte akut ve kronik Hepatit B tedavileri.

Akut Hepatit B tedavisi: Altı aydan kısa süren Hepatit B’ler bu sınıfa girer. Genellikle kendiliğinden geçer. Ağır bir tedaviye gerek yoktur. Daha belirtilerin kontrol altına alınması hedeflenir. 

Kronik Hepatit B tedavisi:  Altı aydan uzun süren Hepatit B’ler bu sınıfa girer. Çocuklarda ve bebeklerde görülen Hepatit B genellikle kroniktir. Kronik Hepatit B diğer tür gibi kendiliğinden geçmez. Antiviral ilaç tedavileri uygulanır. İleri seviyelerdeyse Hepatit B’ye bağlı olarak gelişen siroz, karaciğer kanseri ya da karaciğer yetmezliği nedeniyle karaciğer nakli gerekebilir.

Ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum.