Hepatit B nasıl bir hastalık?

Hepatit B, Hepatit B virüsünün neden olduğu ciddi bir karaciğer enfeksiyonu. Cinsel ilişki yoluyla bulaşıyor. Bunun nedeni Hepatit B virüsünün (HBV) vajinal salgı, tükürük ve menide bol bol bulunması. Yani oral veya anal seks yapmak da Hepatit B kapma riski taşıyor. AIDS’ten 50 – 100 kat daha bulaşıcı. Bu nedenle dikkat etmek şart. 

Hepatit B’nin asıl hedefi karaciğer. Karaciğerde ciddi enfeksiyon oluşturuyor.  Sonrasında karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ya da siroza neden oluyor.  Bazı durumlarda kronikleşiyor. Ancak çoğu yetişkin kolaylıkla hastalığın pençesinden kurtuluyor. Bebek ve çocuklardaysa iyileşme süreci biraz daha uzun oluyor. Hatta kronikleşebiliyor. 

Hepatit B’den korunmanın kesin bir yolu yok. Ancak Hepatit B aşısı sayesinde riski yok denecek seviyeye indirmek mümkün. Hepatit B kapmış kişilerdeyse aynı iğne belirtileri hafifletmede ve hastalığı başka insanlara yaymayı önlemede etkili. 

Hepatit B nedenleri

HBV, Hepatit B enfeksiyonunun asıl nedeni demiştik. Virüsün bulaşma yolunun kan, semen ve diğer vücut sıvıları olduğuna da değinmiştik. Şimdi Hepatit B’ye neden olan tüm nedenlere bakalım:

Cinsel temas: Cinsel temas sırasında korunmuyorsanız kan, meni ve vajinal salgılar dahil tüm vücut sıvılarından Hepatit B kapma riskiniz var.

Enjeksiyon iğnesi paylaşımı: Bu madde de aşina olduğumuz bir konu üzerine. Enjeksiyon iğneleri kişiye özel ve kullan – at şeklinde çalışır. Ancak özellikle uyuşturucu bağımlıları aynı enjeksiyon iğnesini kullandıklarından kan yoluyla birbirlerine Hepatit B bulaştırabilir.

Kazara iğne batması: Bu durum genellikle sağlık personelini etkiler. Hepatit B’li birinin kanı alınırken, iğne sağlık personeline kazara batarsa Hepatit B kapması yüksek ihtimaldir. 

Anneden çocuğa: Bu madde çocuklarda görülen Hepatit B’lerin çoğunun nedeni. Doğum sırasında ya da sonrasında emzirirken anneden çocuğa Hepatit B bulaşabilir.

Hepatit B’nin türleri var mı?

Hepatit B bazı durumlarda kolayca tedavi edilir. Bu tür Hepatit B’ler akut türe girer. Yani geçicidir. Ancak bazı kişilerde tedaviye uzun süre yanıt alınamayabilir. Bu durumda Hepatit B kronik hale gelmiş demektir. Şimdi Hepatit B’nin türlerini yakından inceleyelim.

Akut Hepatit B enfeksiyonu: Altı aydan az süren Hepatit B’ler bu türe girer. Akut Hepatit B yapılan tedavilerle birkaç ay içerisinde vücuttan tamamen temizlenir. Yetişkinlerin çoğunda görülen tür akut Hepatit B’dir.

Kronik Hepatit B enfeksiyonu: Altı aydan uzun sürer. Yapılan ilaç tedavilerine uzun süre yanıt alınamaz. Bağışıklık sistemi büyük ölçüde zarar görür. Bazı durumlarda siroz, karaciğer yetmezliği ve kanseri gibi ciddi hastalıklar gelişebilir. Çocuk ve bebeklerde görülen Hepatit B genellikle bu gruba girer. 

Hepatit B belirtileri 

Hepatit B ilk belirtisini hastalığı kaptıktan yaklaşık 3 ay sonra vermeye başlar. Başlıca belirtilerse:

Karın ağrısı

Koyu renkli idrar

Ateş

Eklem ağrısı

İştah kaybı

Bulantı ve kusma

Zayıflık ve yorgunluk

Ciltte ve göz akında sararma (bu nedenle halk arasında sarılık olarak da anılır)

Çoğu durumda bebeklerde 5 yaşına kadar herhangi bir belirti görülmez. Saydığımız bu belirtiler sadece yetişkinlerde görülür.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Hepatit B’nin ilk belirtilerinin hastalığı kaptıktan 3 ay sonra ortaya çıktığını biliyoruz. Yani bu saydığımız belirtilerden bir ya da birkaçını gösteriyorsanız mutlaka en yakın zamanda doktorunuzla görüşün.  

Hepatit B’ye maruz kaldığınızı biliyorsanız acil olarak ilk 24 saat içinde doktora başvurmalısınız. Çünkü ilk 24 saat içinde uygulanan tedaviler enfeksiyon riskini ciddi oranda düşürebiliyor. 

Ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum.