Hepatit B etkileri neler?

Hepatit B, Hepatit B virüsünün (HBV)karaciğere saldırmasıyla gelişen bir sağlık sorunu. Halk arasında sarılık olarak biliniyor. Oral ya da anal seks dahil cinsel ilişki sırasında partnerinizden size geçiyor. İlk belirtiler yaklaşık 3 ay sonra ortaya çıkıyor. Ateş, mide bulantısı, karın ve eklem ağrısı, koyu renkli idrar, iştah kaybı, zayıflık ve yorgunluk en bilinen belirtileri. Bir de meşhur sarılık adını almasının sebebi göz akında ve ciltte sararma belirtisi olması. Çocuklardaki Hepatit B’yse genellikle ilk 5 yıl sessiz sedasız bekliyor. Hiçbir belirti vermiyor. Kronik hale geliyor. Yetişkinlerdeyse kronikleşmeye çok fazla rastlanmıyor. Çoğu ilk 6 ayda kolayca tedavi ediliyor. 

Hepatit B tedavisi olan bir hastalık. Ancak hastalığa hiç bulaşmak istemeyenler için kesin bir korunma yolu yok. Geçtiğimiz yıllarda Hepatit B’den korunmanın yolları bol bol araştırıldı. Araştırmalar nihayet 2001 yılında sonuç verdi ve Hepatit B aşısı piyasaya sürüldü. Ne yazık ki sonuç kısmen hüsran oldu. Çünkü geliştirilen aşı %100 korumayı bir türlü sağlayamıyordu. Yine de Hepatit B aşısı diğer aşılara göre çok daha umut verici oranlar elde etti. Bu nedenle siz yine de Hepatit B aşınızı olun. Tedbirden zarar gelmez.

Kimler Hepatit B kapabilir?

Korunmasız cinsel ilişki Hepatit B kapmanın en bilinen yolu. Ancak tek yol bu değil. Başkalarıyla aynı enjeksiyon iğnesini kullanmak, sağlık personeliyseniz hasta birinin kullandığı iğnenin kazara size batması ve bebekler için doğum sırasında ve emzirme esnasında anneden bebeğe Hepatit B bulaşması bilinen yollardan.  

Hepatit B kapma riski yüksek olan gruplar:

  • Birden fazla kişiyle korunmasız cinsel ilişkiye girenler
  • HBV’li biriyle korunmasız cinsel ilişkiye girenler
  • Belsoğukluğu ve Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu olan kişiler
  • Eşcinsel ilişkiye girenler
  • Başka birisiyle enjeksiyon iğnesi paylaşanlar
  • Kronik HBV enfeksiyonu olan biriyle ev arkadaşı olan kişiler
  • Sağlık personeli olarak görev yapanlar
  • Son evre böbrek hastalığı olan ve diyalize giren kişiler
  • Afrika, Orta ve Güneydoğu Asya gibi HBV enfeksiyonu oranları yüksek olan bölgelere seyahat eden kişiler

Hepatit B testi

Hepatit B’nin Etkileri Neler?

Bir kere Hepatit B’ye yakalandıysanız en azından 6 ay tedavi göreceksiniz demektir. Bazı durumlardaysa bu süre uzar ve Hepatit B’niz kronik hale gelir. Bu durumlarda karaciğerinize saldıran HBV çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Bunlar:

Siroz: Hepatit B’nin en bilinen etkilerinden biri siroz. Hani kolunuz çizilir ve kabuk bağlar ya. Siroz da karaciğerinizde aynı böyle bir etki yapıyor. Yaralar açılıyor sonra doku eski hale gelemiyor. Sonuçta karaciğer eskisi gibi işleyemez hale geliyor. 

Karaciğer kanseri: Hepatit B karaciğer kanseri riskini arttıran en önemli faktörlerden.

Karaciğer yetmezliği: Akut karaciğer yetmezliği Hepatit B’nin neden olduğu en ciddi sağlık sorunlarından. HBV karaciğere saldıryor. Hayati fonksiyonları yerine getirmesini önlüyor. Sonuçsa: karaciğer yetmezliği.

Hepatit D: Hepatit B bazı durumlarda kardeşi Hepatit D’ye davetiye çıkarıyor. Hepatit D de Hepatit B olmadan vücutta barınamıyor. Hepatit D, Hepatit B’nin gidişatını hızlandırıyor ve siroza giden yolu kısaltıyor. Hepatit D’ye yakalanan kişilerin siroz olma riski sağlıklı insanlara oranlara 2 – 3 kat daha artıyor.

Böbrek sorunları: Hepatit B enfeksiyonu sonunda böbrek yetmezliğine kadar dayanan böbrek sorunlarına neden olabilir. Özellikle çocuklarda görülen Hepatit B, çoğu vakada ciddi böbrek sorunlarına neden olurken, yetişkinlerde bu risk daha düşük.