Henry Ford

Henry Martin Ford
Henry Martin Ford
HakkındaHenry Martin Ford
(30-07-1863)30-07-1863 (yaşı 156)
Greenfield Township, Michigan, ABD
İkametFair Lane, Dearborn, Michigan, ABD
Meslekİş Adamı
Aktif Yıllar1863-1947
BurcuAslan

Henry Ford 30 Temmuz 1863’de Michigan – Wayne County’de dünyaya gelmiş olan Ford Motors Company’nin kurucusudur. Çocukken meraklı olan Henry Ford, babası kendine söküp yeniden birleştirdiği bir saat hediye ettiğinde henüz çok gençti. Ayrıca arkadaşlarının ve komşuların saatleri üzerinde çalıştı ve kısa sürede saat tamircisi olarak ün kazandı. Gençliğinden itibaren mekanik yeteneği ve liderlik özellikleri belli oluyordu.
Annesi 1876’da vefat edince Henry Ford, artık çiftlikte yaşamak istemediğine karar verdi ve 1879’da Detroit’teki James F. Flower & Bros. şirketinde makine uzmanı olarak çalışmak üzere evinden ayrıldı. 1982 yılında doğduğu yere tekrar dönen Henry Ford, Westinghouse şirketinde işe girdi ve çok geçmeden teknik becerileri fark edilerek işinde yükseldi.
1891’de Edison Electric Aydınlatma Şirketi’nde gece mühendisi olarak çalışmaya başlayan Henry Ford, 1896’da Aydınlatma Şirketi’nin baş mühendisliği görevine getirildi. Henry Ford işine devam ederken bir yandan da bir otomobil üretmek için araştırmalara başladı. Bir grup arkadaşıyla birlikte çalışan ve Quadricycle otomobili üreten Henry Ford, daha sonra Thomas Edison’la bir araya geldi. Ford, otomobil modelini iyileştirmeye devam etti ve 1898’de ikinci otomobili tamamladı.
Ford daha sonra kendi şirketini kurmaya karar verdi ve işinden istifa etti. 1899 yılında Detroit Automobile Company’yi kurdu. Ancak, şirket tarafından üretilen otomobiller piyasada iyi performans göstermedi ve bu nedenle işi sonlandırmak zorunda kaldı. 1901’de Henry Ford Company’yi kurmak için Detroit Otomobil Şirketi’ndeki hissedarları bir araya getiren Henry Ford, başarısız olsa da otomobil üretme hayalinden vazgeçmedi.

Henry Ford’un Başarı Hikayesi

1903’te Henry Ford Motor Company’yi kuran Ford, yarış sürücüsü Barney Oldfield’in 999 adlı otomobili sürmesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde isminin tanınmasını sağladı.
Şirket Ekim 1908’de Model T’yi piyasaya sürdü. Model, yalnızca uygun fiyatlı değil, aynı zamanda sürüşü koly olması nedneiyle de beğenildi ve başarılı oldu. Model T o kadar başarılıydı ki Ford artan talebi karşılamak için üretimini büyük ölçüde genişletti. Bunun için Ford, şirket personeli ile birlikte 1913 yılında otomobiller için hareketli bir montaj hattı geliştirdi.
Model T birkaç yıl otomobil pazarında hakim oldu ve 1918 yılına kadar Amerika’daki tüm otomobillerin yarısı Model T’ydi. Ford, 1918’de Ford Motor Company başkanlığını oğlu Edsel Ford’a devretti. 1920’lerin ortalarından itibaren, Model T’nin satışları düşmeye başlamıştı. Böylece şirket 1927’de Ford Model A’yı üretti ve 1931’e kadar karlı bir şekilde sattı.
1939’da İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin savaşa girmesine karşı çıktı. Ancak yine de Amerika savaşa girdiğinde, Ford Motor Company, uçak, motor, cip ve tank temin eden büyük bir şirket haline geldi.
1943 yılında oğlu Edsel kanserden öldüğünde Henry Ford, şirketin kontrolünü aldı. Ancak otoritesini kullanamadığı için şirketten ayrılmak zorunda kaldı. Henry Ford’un ardından torunu Henry Ford II başkan seçildi.

Henry Ford Sözleri

Çalışmak yaşadıklarımızdan çok daha fazlasıdır, o bize yaşamın kendisini verir.
Öğrenmeyi bırakan kişi yirmisinde de olsa, sekseninde de olsa yaşlıdır. Yaşamdaki en muhteşem şey zihni genç tutmaktır.
Eğer gelecek hakkında düşünmezseniz, asla bir geleceğiniz olmaz.
Ufak parçalarına ayırabildiğiniz takdirde, en güç meseleyi bile kolaylıkla çözebilirsiniz.

Henry Ford’un Kişisel Hayatı

Henry Ford 1888 yılında Clara Jane Bryant ile evlenmiş ve çiftin bu evlilikten Edsel adında bir oğlu olmuştur. yanında geçirdi.
Henry Ford, 7 Nisan 1947’de 83 yaşında serebral kanamadan öldü.