Hemoroid Nedir ? Neden Oluyor ?

Hemoroid bizde daha çok basur namıyla tanınıyor. Kısa tarifle anal yolda eli silahlı asker diyebiliriz. Sıradan sağlık sorunu sayılan hemoroid epey de yaygın.

Damarlar anal yolun içinde de, anüsün yakınlarında dışarıya yakın yerlerde de kabarabilir. Bunlar ayrı ayrı ya da aynı anda da olabilir. Soruna ilişkin belirtiler ve uygulanacak tedavi hemoroidin türüne bağlı olarak değişiyor.

Kimseden ses çıkmadığına bakmayın. Sandığınızdan çok insanın başına gelen bir sorundan bahsediyoruz. Bugün olmaması yarın da olmayacağı anlamına gelmiyor. Dikkatli olmak lazım.

Hemoroidin Nedenleri

Hemoroidin en önemli nedeni leğen kemiğinde ya da kalın bağırsakta oluşan yoğun baskı. Anüsün iç kısmı koruyucu işlevli kanla dolu. Çok zorlanınca bölgedeki damarlar kabarıyor. Şişiyor. İşte hemoroid başlangıcı bu kadar basit.

Kabızlık ve ishal zorlamanın başlıca nedenlerinden. Yüksek basınç sorunu olumsuz etkiliyor.

Hemoroid hamileliğin son 6 ayında anne adaylarında da görülebilir. Doğum sırasında bebeği ittirmeye çalışmak hemoroidi daha da kötüleştirir.

Şişmansanız potansiyel hemoroidiniz var demektir.

Belirtileri

•    Tuvalet sırasında kanama

•    Kaşınma

•    Anüs bölgesinde acı (Özellikle temizlenirken)

İç ve Dış Hemoroid

Her şey normalmiş gibi görünürken tuvalet kağıdında kötü bir sürprizle, kanla karşılaşabilirsiniz. Kan klozette ya da gaita üstünde de olabilir.

İç hemoroid anal yoldaki küçük şişmiş damarlar. Geniş hatta anüsün dışına doğru fırlamış damarlar da olabilir. Böyle durumlar çok daha acılı. Tuvalet kağıdında ya da gaita üzerinde sümüğümsü sıvı da gözlemlenebilir.

İç hemoroidin dışa çıkmasına tromboze hemoroid deniyor. Dış hemoroid ağrısı koskoca adamları iki büklüm edebilir.

Tanı

Doktorunuz sağlık geçmişinizi sorgulayıp fiziksel muayeneyle sorunu teşhis edebilir. İlk aşamada çok fazla teste gerek yok. 50 yaşından küçükseniz, doktorunuz yakınmalarınızın hemeoridle ilişkili olabileceğinden kuşkulanırsa gaita testi isteyebilir. Kalın bağırsağın içine kısa ışıklı  mikroskopla bakılabilir.

Kalın bağırsak kanaması kolon, bağırsak kanseri gibi daha ciddi sorunların belirtisi olabilir. Bu nedenle ilk gaita testi net sonuç vermiyorsa Doktor kolonoskopiyle sorunu inceleyebilir.

Tedavi

Dış hemoroidler için evde bakım yeterli. Lifli yiyecekler, daha çok su ve ağrıyı azaltmak için merhem kullanılabilir. İç hemoroid için başka tedaviler de gerekli.

Hiçbir yöntem işe yaramazsa son çare operasyon.

Meyve, sebze, tam tahıllar gibi lifli yiyecekler sorunu önlemede ve tedavide çok etkili. Bol bol su içmek ve egzersiz de önemli.