Hematospermi neyin işareti?

Semende (sperm içeren sıvıda, menide) kan fark etmek endişe verici olabilir ama özellikle 40 yaşından küçükseniz bunun ciddi bir hastalıkla ilişkili olmadığını söylemeliyiz.

Çoğu erkek ömrü boyunca en az bir kez semeninde kan fark eder. Bu dönemsel, gelip geçici olabilir veya yineleyebilir. Hematospermide yaş sınır yok. Herkesin başına gelebilir. Bazen birkaç aydan uzun süreyle semende fark edilir düzeyde kan bulunabilir.  

Semende bulunan kan miktarı nedene bağlı olarak değişir. Kimileri bir damla görürken kimi neredeyse tamamen kan boşalabilir. Semen rengi koyudan açığa, kırmızının pas tonlarında gözlemlenir.   

Sorun kısa süreli olsa da kanamanın kökenini açıklamak, gerekirse tedavi uygulamak için testler yapılması gerekebilir. 

Neden olur?

Semende kan bulunmasına neyin yol açtığı belirlenemeyebilir. Travma veya enfeksiyon kanamaya neden olabilir. Enfeksiyonla ilişkili kanamada başka belirtiler de gözlemlenebilir. Enfeksiyon yüksek ateşe, genital bölgede ağrıya, idrar güçlüğüne de yol açar.

Doğrudan travma

Semen prostat başta diğer bezlerden (seminal vezikül denen organdan) salgılanan sıvılardan ve spermlerden oluşur. Testislerden gelen spermler üretraya iletilirken birbirini izleyen açıklıklardan, küçük tüplerden katılan sıvılarla bir araya gelir. Yol boyunca tahriş olmuş, yırtılmış kılcal kan damarlarından semen sıvısına, idrara veya her ikisine birden kan karışabilir. Kanama enfeksiyonla ilişkili olabilir. 

Kanama nedenleri

Mesane taşları

Brakiterapi (bir tür Radyoterapi)

Kesintiye uğramış, yarım kalmış seks

Uzun süre seks yapmamak

Prostat biyopsi

Testiküler travma

Vasektomi

Yoğun seks

Mesanede, üretrada, prostatta iyi huylu tümörler (kist, polip)

Mesane kanseri

Klamidya

Epididimit

Hassas, kırılgan kan damarları

Genital Herpes

Gonore (Bel soğukluğu)

Hemofili

Prostat Kanseri

Prostat Büyümesi

Prostatit

Testis Kanseri

Trombositopenya (düşük trombosit sayısı)

Von Willebrand hastalığı

Bazı ilaçlar 

Doktora gitmek için

Boşalırken kan fark ederseniz, başka hiçbir belirti olmasa da mutlaka doktora gitmelisiniz. 40 yaş altı için riskler görece az olabilir ama en iyisi, yaş ayırmadan muayeneden geçmek ve kanama nedenini öğrenerek tedavi olmak.

40 yaş altındaysanız dikkat etmeniz gereken diğer belirtileri sıralayalım:

Başka belirti olmayabilir

Yakın zamanda prostat muayenesi veya vasektomi yaptırmış olabilirsiniz

Semende çok veya sık kan görmüyorsunuz

40 yaşın üstündeyseniz, sayılan belirtiler sizde varsa, idrar güçlüğü çekiyorsanız, boşalırken canınız yanıyorsa, ateşiniz yüksekse ve idrarda da kan fark ederseniz en kısa zamanda mutlaka doktora gitmelisiniz. 

Diğer risk faktörlerini de ekleyelim. Sağlık geçmişiniz önemli. Örneğin kanser. Önceden kanamayla ilgili başka sorunlar yaşamış olabilirsiniz. Genital bölgede, mesane ve idrar yolunda bozukluklar olabilir. Cinsel sağlığı ilgilendiren noktalarda bazı aşırılıklar, cinsel bulaşıcı hastalıklar da semende kana yol açabilir.