Hazır yiyeceklerden nasıl uzak dururuz?

Sabah kalkıyoruz, daha kahvaltı bile etmeden sokağa fırlıyoruz. İşimize, okulumuza yetişmek için acele ediyoruz. Sonraki ilk durağımızsa okulların kantinleri, yol üstündeki fırınlar ya da fast food restoranlar. Buradan hemen bir şeyler alıp mideye indiriyoruz. Bu yoğun tempoda böyle yaşamak normal, ancak sağlıklı mı? Tabii ki hayır. Çünkü tüm buralardan aldığımız hazır yiyecekler hem yağlı, hem de bol karbonhidratlı. Hal böyle olunca uzun vadede sağlığımız gidiyor, kilo alıyor ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyoruz. Peki ne yapmalıyız? Haydi şimdi hem paramızı hem de sağlığımızı çalan bu alışkanlıklardan kurtulma yolları nelermiş öğrenelim. 

Hazır yiyeceklerden nasıl uzak dururuz?

İnsan vücudunun belli başlı ihtiyaçları var. Öncelikle belli miktarlarda karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral almalıyız. Ancak bunların da mümkün olduğunca en iyi türlerini tüketmeliyiz. Örneğin proteini hayvansal gıdalardan çok soya, tofu, kenevir gibi bitkisel kaynaklardan almalıyız ya da vücudumuzun ihtiyacı olduğu yağı doymamış hayvansal yağlar yerine ceviz, fındık ya da zeytinyağı gibi yağlardan almalıyız. Bu da çoğu durumda hazır yiyeceklerde mümkün olmuyor. Bu nedenle hazır yiyeceklerden uzak durabilmek önemli.

Hazır yiyeceklerin ne denli sağlıksız olduğunu bilmeyen yok. Haftada 1 kez yenmesi çok fazla sakıncalı değil. Ancak uzun vadede yeme alışkanlığınız bu tür gıdalardan oluşuyorsa kolesterol, şeker, Yüksek tansiyon hatta kanser gibi hastalıklara hazırlıklı olmalısınız ya da elinizden geldiğince çabuk bu alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. İşte size hazır yiyeceklerden nasıl uzak dururuz sorusunun yanıtı. 

Hazır yiyeceklerden uzak durmanın ilk adımı: Oturun!

Hazır yiyeceklerden uzak durmak yeni hedefinizse öncelikle oturarak yemeği tekrar hatırlamalısınız. Evet ayakta yemek çok daha hızlı, hele yolda yürürken elinize aldığınız sandviçinizi yemek çok pratik. Ancak unutmayın ki vücudumuz bunun için dizayn edilmemiş. Beynimiz yemek yemeye başladıktan yaklaşık 10 dakika sonra doyma sinyalini yollamaya başlıyor. Siz de yolda yürürken o elinizdeki sandviçi değil 10 dakika 2 dakikada silip süpürüyorsunuz. Yani bu demek oluyor ki en az 4 – 5 tane sandviç yerseniz kendinizi doymuş hissedebilirsiniz. Bu tabii ki imkansız. Bu nedenle bırakın ayakta yemeği ve kendinize güzel bir masa bulun. 

Hazır yiyeceklerden uzak durmanın ikinci adımı: Alışverişe çıkın!

Tamam vakit yok dedik. Ancak eğer hazır yiyeceklerden uzak durmak istiyorsanız buzdolabınızı doldurmalısınız. Şimdi gelin sağlıklı beslenen bir insanın buzdolabında neler varmış bakalım.

Muz

Ceviz ve badem

Meyve suyu

Peynir

Bal

Zeytin

Bol yeşillik

Sirke, limon suyu gibi salata sosu yapma malzemeleri

Tavuk göğsü ya da bonfile

Bol tahıllı esmer ekmek

Süt (%1 yağlı)

Tatlı patates

Brokoli

Bu sizin yaklaşık 1 haftalık ihtiyacınızı karşılayan bir alışveriş listesi. Siz de hazır gıdalardan uzak durmak istiyorsanız kendinize haftanın bir gününü belirleyin ve o gün düzenli olarak haftalık alışverişinizi yapın. Bu şekilde evde otururken de dışarıdan yemek söylemek yerine sağlıklı gıdalarla beslenebilirsiniz. 

Hazır yiyeceklerden uzak durmanın üçüncü yolu: Tatil gününüzü Sağlıklı beslenme günü ilan edin!

Bütün hafta çalıştık yorulduk. Ama bugün tatil günü. Yani dilediğimiz gibi yemek yapmaya da yemeye de zaman harcayabiliriz. Hem de en sağlıklısından. Bunun için öncelikle kahvaltı hazırlıyoruz. Bol tahıllı ekmeğimizi alıyoruz. Daha önceden aldığımız %1 yağ oranına sahip sütümüzü bir bardağa koyuyoruz. Sonra meyveleri ve salatalık gibi sebzeleri güzelce dilimliyoruz. Peynir, zeytin, bal derken kendimize güzel bir kahvaltı masası kuruyoruz. Sonra yavaş yavaş afiyetle yiyoruz.

Öğle saatlerine doğru bir tane meyve ya da az yağlı yoğurt yiyoruz. Sıra öğle yemeğine geldiğindeyse aldığımız tavukgöğsünü az yağlı bir tavada güzelce ızgara yapıyoruz. Tavuk pişerken de bir yandan bol yeşillikli dev bir salata yapıyoruz. Sonra afiyetle yiyoruz. 

Saat 4 sularına doğru bir avuç ceviz ve bademi kıtır kıtır yiyoruz. Daha sonra da saat 6 civarında akşam yemeğine oturuyoruz. Bunun için aldığımız brokolileri buharda pişiriyoruz. Üzerine biraz zeytinyağı ve sirke ekliyoruz.  Tabii bir taraftan da bonfilemizi yine ızgara yapıyoruz ya da dilersek fırında tatlı patatesler eşliğinde pişiriyoruz. Gün sonundaysa belki bir meyve yiyebiliriz ancak çoğu durumda yediğimiz bu bol lifli sağlıklı yiyecekler bizi tok tuttuğundan yatağa bir şeyler atıştırmadan giriyoruz.