Hazır mama türleri neler?

Soya mı? Tam yağlı süt mü? Hipoalerjenik mama mı? Marketlerde ya da eczanelerde bebeğiniz için onlarca hazır mama çeşidine rastlayacaksınız. Tabii içlerinden hangisini seçeceğiniz konusunda kararsız kalacaksınız. Hazır mamalar aslında birbirine benziyor.  Çoğu demirle kuvvetlendirilmiş. Diğerleri de yağ asitleri içeriyor.

Anne sütü bebeğe ihtiyacı olan tüm besinleri sağlıyor. Ama bazı durumlarda anne sütü yerine ya da anne sütüne ek olarak hazır mama da kullanmak gerekiyor. Peki siz neye göre seçeceksiniz?

Hazır mamalar kullanımına göre üç tip. Seçiminizi bütçenize ya da kullanım kolaylığına göre yapabilirsiniz.

Tozlar. Hazır mama kullanmanın en ucuz yolu. Toz mama suyla karıştırılıyor. Bebeğin biberonuna boşaltılıyor.

Konsantreler. Toz mamalardan daha pahalılar. Bunlar da bir miktar suyla karıştırılıyor ama daha yoğun oluyor.

Kullanıma hazır mamalar. En pahalı formül; aynı zamanda en kolayı. Bebeğin biberonuna boşaltmanız yeterli.

Mamaların içinde ne var?

Süt bazlı mamalar. İnek sütü, bitkisel yağ, vitamin, mineral ve demir takviyesi içeriyor. Sağlık sorunu olmayan tüm bebekler için ideal.

Soya bazlı mamalar. Soya proteini, bitkisel yağ, mısır şurubu veya şeker, bazen de demir takviyesi içerirler. Laktoz intoleransı ve süt alerjisi olan bebekler için en uygun seçenek. Erken doğum durumunda ya da bebeğiniz normalden zayıfsa önerilmez. 

Özel mamalar. Çeşitli sorunlara özel olarak üretilen hazır mamalar da bulunuyor. Süt alerjisi olan, zayıf doğan bebekler için ayrı hazır mamalar var.

Bebeğiniz için hangi mama doğru?

Birçok hazır mama türü olduğunu artık biliyorsunuz. Hangisini seçeceğiniz konusunda kararsızsanız işte size birkaç öneri:

•    İşe öncelikle bebeğinizin doktoruna danışmakla başlayın. Yakın zamanda bebek sahibi olmuş arkadaşlarınızdan da öneriler alabilirsiniz.
•    Hangi markayla başlayacağınız çok da önemli değil. Önemli olan içindekiler.
•    Mamaların da son kullanma tarihi var. Alırken mutlaka buna da bakın.
•    En önemli kural: Hangi hazır mamayı alacağınızı aslında bebeğiniz belirliyor. Aldığınız markayı beğenmeyip yemezse başka markaları denemelisiniz.

Hazır mamayı değiştirmek

Bebeğinizin mamasını değiştirmeniz gereken durumlar olabilir. Örneğin yiyecek alerjisi olduğunu öğrenebilirsiniz, ishal olmuştur, daha fazla demire ihtiyacı vardır. Mamayı değiştirmek böyle sorunlara çözüm olabilir.

Bazen de sorunun hazır mamayla hiç ilgisi yoktur. Bu durumda mamayı değiştirseniz bile belirtiler düzelmez. Bebeğinizde şu belirtilerden varsa hemen doktoruyla konuşun:

•    Kuru, kırmızı ya da pullu cilt
•    İshal
•    Aşırı yorgunluk ve zayıflık
•    Kusma

Böyle durumlar hazır mamayı değiştirmekle çözülemeyecek başka ciddi sorunlara işaret edebilir.