Hazım için keten tohumu yağı neye karıştırılmalıdır?

Keten tohumu yağı, birçok süpermarkette bulunabilen bir beslenme takviyesidir. Keten tohumu yağını sindirim bozukluklarını düzenlemek için kullanabilirsiniz. Ancak bu yağlar keten tohumunun kendisi kadar etkili olmayabilir. Hazım için keten tohumunu ve keten tohumu yağını birlikte başka malzemelerle karıştırabilirsiniz. Keten tohumu ve keten tohumu yağı içeren yeni bir besin takviyesini denemeden önce doktorunuzla görüşün.

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, keten bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Hem likit hem de kapsül şeklinde hazırlanmaktadır. Keten tohumu yağı; omega-3 yağ asidi türü olan ve ALA olarak da bilinen alfa linolenik asitçe zengindir. Anekdotsal bir şekilde, Medline Plus’a göre keten tohumu yağı, aralarında Romatoid Artrit, yüksek kan yağı oranları ve kabızlığın da olduğu çeşitli sağlık sorunlarında tedavi amaçlı kullanılmıştır. Maryland Medikal Merkezi Üniversitesi’nin raporlarına göre 2 yaş üstü çocuklarda 1 çay kaşığı keten tohumu yağı alımı,  kabızlığı gidermeye yardımcı olabilmektedir.

Keten Tohumu Ve Sindirim

Keten tohumunun kendisi, keten tohumu yağının ihtiva etmediği bazı özellikler içermektedir: lif ve müsilaj. Her ikisi de büyük miktarda feçese karışarak; sindirim kanalından çok daha kolayca geçerek atılmasına yardımcı olabilmektedir. Ulusal Sindirim Hastalıkları Bilgi Paylaşım Odası’nın verilerine göre birçok insan için; feçesin hacmini artırıcı şekilde etki eden laksatifler en güvenilir yöntem. Yetişkinler için ezilmiş keten tohumu almak daha uygun bir yöntem olabilir. Bunu yoğurt gibi yumuşak gıdalara karıştırabilir veya kek ve krep gibi pişirilen yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Ayrıca ateş yükselmelerinde; ezilmiş keten tohumunu elma püresi gibi meyve pürelerine ya da taze meyve sularına karıştırabilirsiniz. Çocuklar da ezilmiş keten tohumu alabilirler. UMMC; 2- 12 yaş arası çocukların günde bir çay kaşığı ezilmiş keten tohumu almasını tavsiye etmektedir.

Keten Tohumu Yağının Karıştırılması

Gıda içerisinde bulunan çözünebilir liflerin bu konuda yağın kendisinden daha etkili olmasına rağmen sindirimi desteklemek için keten tohumu yağını lif oranı yüksek gıdalarla karıştırabilirsiniz.  Lifçe zengin gıdalara örnek olarak kabuğuyla yenilebilen meyveler ve tüm hububatlar verilebilir. Keten tohumu yağını yulaf ezmesine karıştırmayı veya dilimlenmiş elmanın üzerine damlatarak kullanmayı deneyin. Lezzetli taze meyve suları veya lifçe zengin meyve suları için keten tohumu yağı ile havuç ve kereviz püresini ekleyin. Meyve ve sebzeleri karıştırma esnasında lifleri korumak için güçlü bir blender veya özel bir meyve sıkıcısı kullanın. Ayrıca fasülye veya taze sebze gibi lifçe zengin yemeklerle birlikte de keten tohumu kapsül tabletlerini alabilirsiniz.

Diğer Öneriler

Gıdalardan ve keten tohumundan alınan lifler genel olarak bağırsaklar için yararlı olmakla birlikte; çok fazla alındığı takdirde aslında sindirim hareketlerini artırabilir. Bol su olmadan; feçesteki fazladan hacim artışı sebebiyle bağırsaklarınız tıkanabilir. Yağ şekli de tam tersi bir etki gösterebilmektedir. Medline Plus’a göre günde 30 gramdan fazlası aşırı olarak kabul edilen keten tohumu yağının, aşırı miktarda kullanılması ishale neden olabilmektedir. Herhangi bir besin takviyesi kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız; potansiyel risk veya yan etkilerle sağlanacak faydaları karşılaştırmanız açısından önemlidir.