Havuç ve Kakao Yağı Deri Döküntüsüne Neden Oluyor

Güneş ışınlarının vücudumuza zararlarını bilmeyen yoktur. Güneşli havalarda güneş ışığına fazla maruz kalmanın cildimiz ve sağlığımız açısından sakıncalı olduğu sürekli söylene bir durumdur. Bir şapka veya şemsiye altında korunabiliyorsak bu son derece sağlıklı bir seçimdir. Ama bulunduğumuz yerde ya şemsiye yoksa! Ya başımızda şapka yoksa! İşte o zaman hemen hemen herkes güneş yanığı kremlerine başvurmaktadır.

Şunu bilmeliyiz ki, nasıl korunursanız korunun, hiçbir koruma kıyafetler kadar sağlıklı bir korunma yöntemi olamaz. Yazın normalde havanın bulutlu olduğu günlerde bile güneş ışınlarının vücudumuza zarar verebileceği uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Kar, kum, deniz ve beton güneş ışınlarını yansıtarak vücudumuzla temas etmesine neden olmaktadır. Öyle ki, gölgede durulmuş olunsa bile yansıyan güneş ışınları bize zarar verebilmektedir. Etrafımızda onlarca belki yüzlerce güneş yağı bulunmaktadır. Bunların çoğu doğal, bitkisel ürünlerden yapıldığını, içeriğinde asla kimyasal madde barındırmadıklarını iddia etmekteler. Kaldı ki bir ürün yüzde yüz doğal olsa bile vücudumuza faydalı olacak diye bir kural yok.

Özellikle havuç ve kakao yağını vücudumuza sürdüğümüzde bu yağın, tenimizin güneş ışığını emme işini arttırdığı ve vücudumuza faydasının olmadığı, tam tersi ciddi zararlarının olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun neticesi olarak ta vücudumuzda kızarıklık ve döküntü meydana gelmektedir. Maalesef daha çok bronzlaşayım derken, havuç ve kakao yağı sürdüğümüzde cilt sağlığımızı çok büyük tehlikeyle karşı karşıya bıraktığımız anlaşılmaktadır. Bu gibi bilinçsizlikler ve dikkatsizlikler ciddi deri hastalıkları, kalıcı izler ve cilt kanserine yol açabilmektedir. Güneş yanığı normalde üç günde en geç 7 günde geçmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi ıslak pansuman, Aspirin ve antibiyotik içeren kremlerle yapılmaktadır. Uzun süre içerisinde iyileşmeyen güneş yanığı ciddi sorunlar açabilir.

Bronzlaşacağız diye aldığımız kremler bizi daha kötü sonuçlara itebilmektedir. Ayrıca güneş kremlerinin cildimize yararı, her insanın cilt yapısına göre, uygulanan miktara göre ve sık yüzmeye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çocuklarda Deri Döküntüsü Hangi Sebeplerle Ortaya Çıkabilir ?

Hemen herkesin çocukluğunda yaşadığı bir rahatsızlıktır deri döküntüsü. Kırmızı beneklerle kendini göstermektedir. Çocuklarda oluşan kızarıklıklar ve deri döküntüsün sebepleri iyi araştırılmalıdır. Kızamık, suçiçeği hastalıklarının döküntülerinde tanı kolayca konulabilmektedir. Fakat bu çoğu zaman yeterli olmayabiliyor. O zaman daha kapsamlı bir araştırma yapılması gerekebiliyor. Çocuğunuzun aşı çizelgesinden tutunda hasta olan başka biriyle temas halinde bulunduğu ve daha önceki geçirdiği hastalıkların araştırılması tanı koymaya yardımcı olabilmektedir. Eğer döküntü ve kızarıklıkla birlikte ateşlenme de mevcutsa o zaman enfeksiyon ihtimali ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar özellikle ateşle birlikte öksürük ve gribal belirtilerde mevcut ise o zaman çocukları diğer çocuklardan uzak tutarak bulaşmasına engel olunmalıdır.

Çocuklardaki deri döküntüsünün en çok sebeplerinden biri egzamadır. Genellikle dirsek ve diz bölgelerinde oluşan egzama, kızarıklık, şişlik ve pullanma olarak görülür. Alerjik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi başka nedenleri de olabilmektedir. Ayrıca sabunlarda ve şampuanlarda bulunan kimyasal maddelerinde yol açtığı cilt tahrişlerinde kızarıklık ve dökülmeler olabilmektedir. Saç boyası ve bazı mücevherlerde kimi insanlarda bu tür sorunları ortaya çıkarabilmektedir.

Çocuklarda deri döküntüsü varsa bunun mutlaka bir teşhisinin konulmasının çok önemli olduğunu dile getiren uzmanlar, özellikle kanamalı döküntülerde hiç vakit kaybetmeden bir an önce teşhisinin konularak tedavisinin başlanması gerektiğini savunuyorlar. Unutmamalıyız ki her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanı tedavi sürecinin hızlandırılması açısından oldukça önemlidir. Birçok nedenlerden dolayı deri döküntüleri meydana gelebilmektedir. Bu döküntülerin çeşitlerine göre tedavi yöntemleri bulunmaktadır.