Hava temizleyiciler alerjiye çözüm mü?

Evcil hayvanların deri döküntüleri, ev tozu akarları, Evin içinde oluşabilecek çeşitli küflenmeler alerji ve astım semptomlarını tetikleyen yaygın nedenlerden. Bu tür alerjenlere uzun süre maruz kalmak sağlık sorunlarına yol açıyor. Yaptıracağınız herhangi bir alerji testiyle ev içi alerjenlere gösterdiğiniz duyarlığı anlayabilirsiniz. Ev içi alerjiden yakınıyorsanız ilk önlem olarak alerjen biriktiren tetikleyicileri ortadan kaldırmalısınız. Hava temizleyici özellikte filtreler alınabilecek etkili önlemlerden.

Hava filtreleri

Ev içindeki havadan filtrelenmesi gereken alerjenler, çoğu zaman evin içindeki koşullardan kaynaklanır. Evcil hayvanlar, küfler buna örnek verilebilir. Burada asıl öncelik polenler gibi, evin dışındaki kaynaklarla ilişkili alerjenleri filtrelemek değildir. Özellikle polenlerin arttığı mevsimler kapıları, pencereleri kapalı tutmak alınacak basit önlemlerden. Buna rağmen evin içine giren az miktarda polen hava filtreleri tarafından yakalanamasa bile, havada asılı kalamayacağı için zemine çöker. Polenlerin aksine, evcil hayvanların döküntüleri veya ev içi küflenmeleri ise havada asılı kalır. Dolayısıyla hava filtrelerince yakalanabilir.

Klima alerji yapar mı?

Evde, işte, okulda, alışveriş merkezlerinde ve günlük hayatın daha pek çok noktasında vazgeçilemeyen klima ve havalandırma sistemlerinin alerjenlere karşı etkili koruma sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerinin tümünde (buna otomobillerdeki havalandırma ve klima dahil) havadan gelebilecek partiküllerden korunma sağlama amacıyla hava filtresi bulunur. Çoğu insan evlerinde bu cihazların içindeki filtreleri düzenli aralıklarla değiştirmeyi ihmal eder. Oysa bu filtreler ev içi alerjenleriyle başa çıkmada çok önemli.

Havalandırma veya klima sistemlerinde kullanılan filtreler etkilerine göre sınıflandırılıyor. Her filtrenin yakalayabildiği alerjen parçacık boyutları birbirinden farklı. Filtrelerin işe yaraması, alerjenleri tutabilmesi için belirli aralıklarla mutlaka değiştirilip yenilenmeleri gerekiyor.

Portatif hava temizleyiciler

Ev içindeki küflenmenin yoğun olduğu durumlarda, klima veya havalandırma sistemlerinin filtreleri yetersiz kalabilir. Bu tür durumlarda havalandırma sistemlerini destekleyen portatif hava temizleyiciler işe yarayabilir.

Hava temizleyicilerin başlıca iki türü var. İlki iyonik hava temizleyiciler. İkincisi hepa denen hassas hava temizleme cihazları.

İyonik hava temizleyiciler havada uçuşan partikülleri çekebilmek için ısıtılmış metal plaka kullanıyorlar. Bu yöntem havayı temizleme açısından başarılı; ancak yan ürün olarak üretilen ozon için aynı şeyi söylemek güç. Tahriş edici ozon özellikle astım semptomlarını tetikleyebilir. Ev içi alerjenlere kesin çözüm ararken başka bir sorunla boğuşmak doğrusu hiç cazip değil.

Hepa hava temizleyicileri iyonik hava temizleyicilere oranla çok daha hassas işlevde: filtreler tek kullanımlık. Hepa temizleyiciler odadaki havayı içine çekiyor, filtreden geçirip temizliyor ve odaya geri üflüyor. Bu işlem sırasında havada uçuşan alerjenler filtre tarafından kolayca ayrıştırılıyor. Yan ürün olarak zararlı gaz üretimi de söz konusu değil. Hava temizleyici seçeneklerden en etkilisi olan sistem özellikle ev içi alerjiden yakınanlara öneriliyor. Filtrenin sık aralıklarla değiştirilmesi gerektiği elbette unutulmamalı.