Hava Kirliliği Sinüziti Etkiler mi?

Günümüzün sık rastlanan hastalıklarından biri sinüzit. Hepimizin anlayacağı şekilde tanımıyla sinüzit sinüs oyuklarında meydana gelen iltihaplanmaya deniyor. Birçok sebebi var; bakteriler, virüsler, mantar enfeksiyonlar, alerjiler ya da daha birçok şey. 12 haftadan daha uzun süren sinüzit artık kronik sinüzit olarak adlandırılıyor ve de ne yazık ki ülkemizde çok yaygın. Üstelik yaş, cinsiyet, ırk gibi farklar da sinüzitin yaygınlığına etki etmiyor.

Burnumuzda başlayan, burun kanallarından sinüslere kadar devam eden küçük tüycüklere tıpta siliya adı veriliyor. Bu tüycüklerin görevi nefes yoluyla burna girebilecek herhangi bir küçük parçacığın burna ve sinüslere girişini engellemek. Bu süreçte oluşabilecek herhangi bir aksaklık da sinüzit ve benzeri sorunların meydana gelmesine sebep oluyor. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre sigara dumanı, hava kirliliği, sis, ozon ve diğer zararlı maddeler siliyanın görevini düzgün şekilde yapmasına engel oluyor. Sinüsler tıkandığındaysa temiz hava girişi engellendiği için mikroplara çok uygun bir ortam hazırlanıyor. Dolayısıyla havada oluşan herhangi bir kirlilik doğrudan sinüzit oluşumunu etkiliyor. Sinüzitin hava kirliliği ile olan bağlantısı tabii ki kişiden kişiye ve hassasiyet durumuna göre çok fazla değişkenlik gösterebilir. Üstelik bu kirlilik yalnızca dışarıdaki hava kirliliği değil iç mekanlardaki hava kirliliğini de kapsıyor.

sinüzit

Öncelikle dışarıdaki hava kirliliği sinüziti nasıl etkiliyor ona göz atalım: kimyasal maddeler başta olmak üzere, ozon, polenler, küf mantarları, bölgesel kirliliğe sebep olan etkenler ve tozlar. Bunların hepsi soluduğumuz havanın kirlenmesine ve buna bağlı sinüzite sebep olabilir. Havadaki kirliliğin seviyesi ise kalabalıkla alakalı. Büyük ve kalabalık şehirler çok daha kirli havaya sahipken, yerleşimin seyrek olduğu bölgelerde kirlilik daha az. Ya da bazı bölgeler ve şehirler dönemsel olarak daha kirli havaya sahip olabilir.

Kirli havanın bizim üzerimizde yol açtığı tek problem sinüzit değil. Ne yazık ki hava kirliliği daha birçok sorunun ortaya çıkmasına ya da var olan sorunların ciddileşmesine yol açabilir. Bu hastalıkların büyük çoğunluğunu da solunum yolu enfeksiyonları oluşturuyor. Örneğin astım, nefes darlığı, kalp hastalıkları hatta felç bile şehrimizdeki hava kirliliğinin tetiklemesi sonucu oluşabilir.

Dışarıda var olan hava kirliliğinin engellemek ya da hemen temiz havalı, bol ormanlı bir bölgeye taşınmak çoğumuz için mümkün değil ama kendimiz için alacağımız bazı önlemlerle hava kirliliğinden olabildiğince az etkilenmek mümkün. İşte hava kirliliğinden kendinizi korumak için bazı öneriler:

Bulunduğunuz bölgedeki hava kirliliğini televizyon, gazete ya da internetten dönem dönem takip etmenizde fayda var. Eğer hava kirliliği had safhadaysa bu dönemlerde dış mekanlarda egzersiz ve spor yapmamaya özen gösterin.

Trafik akışının yoğun olduğu yerlerde de spor yapmak tehlikeli. Bu bölgelerde yürüyüş ya da koşu yaparken aslında hava kirliliği sinüzitinizi tetikliyor olabilir.

Dış mekanlarda spor ya da başka aktiviteler planlıyorsanız havanın en temiz olacağı sabah saatlerine denk getirmeniz faydalı.

İç mekanlarda kesinlikle sigara içmeyin ve sigara içmiyorsanız da içilen ortamlardan uzak durun.

Mümkün olduğunca toplu taşıma kullanın. Böylece havanın temizlenmesine küçük bir katkı da siz yapmış olursunuz.

Polen alerjiniz varsa çiçeklerin açma dönemlerini, bulunduğunuz yerdeki polen yoğunluğu dönemlerini takip etmenizde fayda var. Bu dönemlerde dışarıda aktivite yapmayı azaltabilirsiniz.

Polen yoğunluğu olduğu zamanlarda eve gittiğinizde kıyafetlerinizi ve saçlarınızı yıkayın. Böylece kıyafet ve saçlarınıza yapışan polenler sizi rahatsız etmeyecek.

En az dışarıdaki hava kirliliği kadar sinüziti etkileyen bir diğer sorun da içerideki hava kirliliği. Özellikle toza, evcil hayvan kepeğine ve küfe alerjisi olanlar için Evin içerisinde bu üçünün olmaması faydalı olur. Çünkü içeride yani evimizde, iş yerlerimizde, okulumuzda geçirdiğimiz zaman dışarıdaki zamanımızdan çok daha fazla. Dolayısıyla iç mekanlarda kirlilik yaratan maddelere daha fazla maruz kalıyoruz. Bu nedenle dışarıdaki hava kirliliğinden kendimizi korumanın yanı sıra evdeki tozu azaltmak, evcil hayvanları temiz tutmak ve bazı nem önleyiciler ile önlem almak sinüzit etkilerini en aza indirmek için birer önlem.