Hangi yoga stili size daha uygun?

Yogaya yeni başlıyorsanız yogayı çok hafife almayın. Sizi zorlayacak birçok yoga hareketiyle karşılaşabilirsiniz. Yoganın herhangi bir stiliyle gücünüzü, esnekliğinizi ve dengenizi arttırmanız mümkün. Yoga stillerinin tümü vücudunuzdaki gerilimi alıp zihninizi rahatlatır. Hafiflik hissiyle dolmanızı sağlar. Ancak en fazla yararı sağlamak ve güvenli olarak yoga yapmak için kendi seviyenize uygun yoga stilini bulmanız önemli. Bu seçimi yapmak için yogadan sağlamak istediğiniz yarara da karar vermelisiniz.

Örneğin bir atletseniz ve gücünüzü arttırmak için yeterince egzersiz yapıyorsanız yoga stilleri arasından seçmeniz gereken esnemenizi sağlayacak olanlar. Yaşlıysanız, yaranız varsa veya kronik bir hastalığınız varsa daha hafif yoga stillerini tercih etmelisiniz. Sağlığınız yerindeyse ve terlemeyi seviyorsanız kilo vermeye yönelik stiller tam sizlik.

Seçiminiz yapmadan önce çok yaygın olan yoga hareketlerini yapmayı deneyin. Hangisinin size uygun olduğunu böylece daha kolay ayırt edersiniz. Sonra birkaç hoca deneyin. Yoga hocalarının hepsi kendine has özelliklere sahiptir. Hangisiyle daha rahat hissediyorsanız yola onunla devam edin.

Yoga stillerinin amacı

Yoga kelimesi Denge olarak tercüme edilebilir. Yoga yaparak zihninizi ve bedeninizi bir bütün haline getiriyorsunuz. Ayrıca gücünüzü ve esnekliğinizi de dengeliyorsunuz.

Hangi yoga stilinin size en uygun olduğuna karar vermek için kendinize 3 basit soru sormanız yeterli. 

•Yogayı zihin beden bağı kurmaktan çok vücudunuzu şekle sokmak için mi istiyorsunuz? Güç kazanabileceğiniz yoga stillerini tercih edin.

•Kronik bir hastalığınız ya da yaranız mı var? Daha yavaş yoga stillerini tercih edin.

Meditasyon ve rahatlama amacıyla mı yoga yapmak istiyorsunuz? Bolca meditasyon ve yoga felsefesi içeren stilleri tercih etmelisiniz.

En yaygın yoga stilleri

Yoga hocaları genellikle birden çok stili karıştırır. Hocalar hareketlerin çoğuna kendi imzalarını atarlar. Sadece birkaç yoga stili binlerce yıldır değişmeden günümüze kadar gelebilmiş durumda.

Iyengar yoga. Detay odaklı ve yavaş hareketlerin olduğu bir yoga stili. Yogaya yeni başlayanlar için daha iyi bir yoga stili düşünülemez.

Aştanga yoga. Aştanga yoga geleneksel yoga stillerinden biri. Ağır ve sürekli olan hareketlerden oluşuyor. 

Güç yogası. Güç yogası sağlık merkezlerinde ve atletlerin arasında epey popüler bir yoga stili. Yoga stillerinin arasında en atletik olanı. Yogada yeniyseniz ilk seansları daha yavaş yoga stillerinde yapıp vücudunuzu hazırlamanız yararınıza olacak. 

Bikram yoga. Terlemeyi sevenlerin favorisi olacak bir yoga stili. Yoga meşhur olmadan çok önce ortaya çıkmış. Yogaya yeni başlayan birçok kişi bu stili çok zorlayıcı bulmuş. Bikram yogaya başlamadan önce özellikle kronik bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışmalısınız.

Kundalini yoga. Bu yoga stili daha ruhani ve felsefe odaklı bir stil. Cinsel enerjiyi harekete geçirmek için de kullanılabilir. Nefes alma teknikleri ve meditasyon da bu yoga stiliyle beraber verilebilecek dersler arasında.

Hatha yoga. Tam olarak yoganın fiziksel olarak işleyişi anlamına geliyor. 

Birleştirilmiş yoga terapisi. Bu yoga stili kronik hastalığı olan kişiler için uygun olan bir stil. Depresyon, kalp hastalıkları ve AIDS bu hastalıklara örnek olabilir.

Vini yoga. Bu stil de yoganın hafif stillerinden biri. Aldığınız nefesin vücudunuzda nasıl hareket ettiğine odaklanıyor. Yoganın bu stili yeni başlayanlar için ve esnemeye önem verenler için ideal.

Yoganın diğer stilleri de şunlar:

Jivamukti yoga. Meditasyon ve yoganın birleşimi olarak görülebilir.

Anusara yoga. Farkındalık yaratmaya yönelik olan bir yoga stili.

Kripalu yoga. Az terleten hafif hareketlerden oluşan bir yoga stili.

Ananda yoga. Zihin ve beden ilişkisine yoğunlaşan ve yogaya yeni başlayanlar için çok uygun olan bir yoga stili.