Hangi Yiyecekler Yağ Yaktırır ?

Diyetinizden yağı uzaklaştırmanın bir yolu yağsız veya az yağlı ürünlere yönelmektir. Bu tür besinleri tüketmek uygun karşılanabilir fakat birçoğunun sağlığınıza pek katkısı yoktur. Tüketilen yağ miktarını azaltmanın daha akıllıca bir yolu tam tahıl, meyve, sebze ve yağsız et içeren beslenme programları oluşturmaktan geçmektedir. Lif ve protein açısından zengin olan besinler önemli temel besin maddeleri içerir, doymuş yağ veya kolesterol tüketmeden tok kalmanızı ve vücudunuzdan negatif yağları atmanızı sağlar.

Yulaf ezmesi

Haftanın birkaç günü kahvaltıda yulaf ezmesi tüketin. Yulaf bir tam tahıldır ve bir bardak yulaf ezmesinde 4 gram kadar çözünebilir lif bulunur. Diğer birçok besin maddesine kıyasla yulafın sindirilmesi daha uzun sürer. Yulaf kolesterol ve tansiyonu düşürür ve diğer besinlerin sindirilmesini kolaylaştırır. Lifli yiyecekler yağ oranı yüksek besinlere karşı olan açlığınızı azaltır ve negatif yağları vücudunuzdan tamamen atabilir.

Elma

Sık sık elma yiyerek vücut yağınızın bir kısmından kurtulun. Elma suya bağlanarak hücrelerinizdeki yağ emilimini azaltan bir madde olan pektin açısından zengindir. Pektin sindirildiğinde arta kalan nem oranı yüksek madde vücuttan yağı uzaklaştırır. Bu sayede elma detoks diyetleri için doğal bir seçimdir. Elma lif açısından zengin olduğundan tokluk hissini artırır.

Lifli mısır gevreği

Kahvaltıda az yağlı süt eşliğinde lifli mısır gevreği yiyin. Sütün içerdiği kalsiyum vücudunuzdaki kas oranını korurken aşırı kilodan kurtulmanıza yardımcı olur. Lifli mısır gevreğiyle beraber, bu öğün metabolizmanızı anında hızlandıracak ve gün boyunca yağ yakmanızı sağlayacaktır.

Kabuklu yemişler

Hafta boyunca yiyeceğiniz fındık, fıstık ve ceviz gibi kabuklu yemişler vücudunuza protein sağlamanın yanı sıra diyetinize sağlıklı yağ tüketimi de ekler. Vücudumuzun yağ oranı yüksek besinlere olan isteğinin sebebi, sağlığı korumak amacıyla bir miktar yağ tüketmek ve bu şekilde diğer besin maddelerini işleyebilmektir. Yağlar tokluk hissi verir. Kabuklu yemişlerde bulunan doymamış yağlar, doymuş yağlara oranla çok daha besleyicidir ve diğer yağların metabolize edilmesi konusunda vücuda yardımcı olur.