Hangi Yemekler En Sağlıklı?

Akşam yemeğini dışarda yemeye karar verdiniz ancak aklınızda tam olarak bir yer yok. Ciks bir restoranda, küçük bir büfede ya da bir fast food restoranında yiyecek olmanız fark etmez. Yiyeceklerinizi akıllıca seçmeniz çok önemli. Peki restoranlardaki en sağlıklı seçimler neler? Siz olsanız dışarda yemek yiyecek birine Sağlıklı beslenme konusunda ne ipuçları verirsiniz? Hangi fast food restoranı en sağlıklısı hangisinin yanına bile uğramamalısınız? Gösterin bakalım bildiklerinizi…

Dışarda yemek çoğumuzun epey aşina olduğu bir konu. Bazen sadece kendimiz için bir şeyler hazırlamak zor gelebilir, yeni bir restoran açılmıştır değişiklik ararız. Yani yemeği dışarda yemek için çoğu zaman bir bahanemiz var. Dışarda yemek yemenin tabii ki bir sakıncası yok hatta çoğu zaman eğlenceli olabiliyor. Ancak hazırlıklı olmanız gereken bazı problemler olabilir. 

Çoğu akşam yemeği kendini, rejime uydurulmaya çalışırken garip bir durumda bulabilir. Bu noktada biz devreye giriyoruz. Böyle durumlarda yaşayabileceğiniz kararsızlıkları ortadan kaldırmak için yazımızda birkaç ipucu bulabilirsiniz. Bu sayede hem yediğiniz akşam yemeği zehir olmayacak hem de diyetinizden ödün vermemiş olacaksınız.

Gideceğiniz restoranı gitmeden önce sağlıklı besinlerinden dolayı mı seçiyorsunuz ya da sağlıklı sağlıksız fark etmez herhangi bir restoran yeterli mi diyorsunuz?

Kimi zaman değişik durumlara uygun değişik stratejiler bulmak gerekir. Bahsettiğimiz gibi evde pişirmeye üşenip dışarda yemek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Bu gibi durumlar gideceğimiz mekanın seçiminin tam olarak bize kaldığı durumlardır. Bunun dışında kalan durumlarda ise örneğin arkadaşlarınız başka bir yerde yemeyi tercih edebilir. Ayrıca nereye gideceğine çoktan karar vermiş bir grupta bulunuyorsanız da yapacak pek bir şeyiniz yok demektir.

İnsanlar sosyal varlıklar bu yüzden çok istemesek de arkadaşlarımızın seçtiği yerde yemek zorunda kalabiliriz. Asıl amaç arkadaşlarla birlikte olmaktır çünkü. Ancak bu noktada da başkalarının amaçlarınıza ulaşmasına engel olmasına izin vermemeniz gerekiyor. Arkadaşlarınızla yemek yiyeceğiniz yer konusunda hemfikir değilseniz onlarla gitmemeniz dünyanın sonu olmayacaktır. Arkadaşlarınıza karşı dürüst olduğunuz sürece sizi anlayacaklardır.

Tabii ki karşılaşabileceğiniz en iyi durum restorana varmadan menüden haberdar olup ne yiyeceğinizi bilmeniz. Bu da deneyimle mümkün. Deneyiminiz sayesinde ne yesem stresinden uzaklaşmış ve diyetinize uygun yiyecekleri rahatça seçebilmiş olursunuz. 

Yemek sektöründeki küreselleşme değişik kültürlerden farklı tatlar denememize imkan tanıyor. Bu kadar geniş seçeneğe sahip olmak sevindirici. Ancak dikkatli olmalısınız çünkü bazı mutfakların yemekleri diyetinize hiç de uygun olmayabilir. 

Amerikan mutfağından ne yesem de sağlıklı kalsam?

Amerikan mutfağı deyince akla barbekü, kızartma ve etli yiyecekler geliyor. Bu yiyeceklere ekmek, patates, taze meyve ve sebze de eklendi mi alın size Amerikan mutfağı. Amerikan mutfağının en bilindik örneklerine bakalım: Subway, Carl’s Jr, KFC, McDonald’s, Burger King.

Çin ve Japon mutfağından ne yesem de sağlıklı kalsam?

Çin ve Japon mutfağına ön yargıyla bakmadan önce bir kez daha düşünün. İçinde birbirinden lezzetli besinler barındırıyor. Genellikle et, sebze ve pirinç ağırlıklı bir mutfak. Asya restoranları besin konusunda dengeli olmalarıyla ünlü. Ancak yine de porsiyon boyutlarına dikkat etmelisiniz. Bakalım Asya mutfağının ülkemizdeki örnekleri nelermiş: P.F. Changs, Chi Lai, Zuma.

Bahsettiğimiz mekanlar epey pahalı mekanlar ancak diğer yemeklerle karşılaştırıldığında kalori bakımından epey avantajlılar. Normal miktarlarda yenilen noodle dengeli beslenmenize epey yardımcı. Ancak içinde karides olan yiyeceklerden kolesterolden mustarip kişilerin uzak durması daha faydalı. Tavuk ve tofu ise yağ bakımından düşük etlerden.