Hangi vitaminler B12 vitaminini etkisiz hale getirir?

Vitamin emilimini engelleyebilecek her türlü maddeden –bazı ilaçlar ve besinler gibi- uzak durmalısınız. B12 vitaminini etkisiz hale getiren birçok madde var. Ancak diğer vitaminler bunların arasında yer almaz. Aslında B12 vitaminin en büyük düşmanı kendisidir denebilir.

B12 vitamini

B12 vitamini merkezi sinir sisteminiz için hayati bir önem taşımanın yanı sıra, alyuvar üretimi ve metabolizma faaliyetlerinin sürdürülmesi gibi konularda çeşitli görevler üstlenir. B12 vitamini doğada et, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, ciğer, böbrek ve süt ürünlerinde bulunur. B12 vitamini ayrıca vitamin bakımından zenginleştirilmiş soya sütü gibi ürünlere de eklenmektedir. Eğer bu besinleri yeteri kadar tüketmiyorsanız, B12 vitamini takviyelerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Yeterli miktarda B12 vitamini tükettiğiniz takdirde, B12 vitamininin faydalarını görebilirsiniz. Ancak yüksek miktarda B12 vitamini tüketiminin de size yarardan çok zarar getireceğini bilmenizde fayda var. B12 vitamini yüksek miktarda tüketildiği takdirde kendini etkisiz hale getirebilir.

Multivitaminler

B12 vitamini takviyeleri hap ve iğne olarak birçok şekilde tüketilebilir. Ancak vücudunuz B12 vitamininin emilimini, B6, Niyasin ve riboflavin gibi diğer B vitaminleriyle birlikte tüketilmesi durumunda daha rahat sağlayacaktır. Bu yüzden, birçok multivitamin B12 vitaminini içerir. Siz bilmeseniz bile kullandığınız multivitaminler B12 vitamini içeriyor olabilir. Böyle bir durum da tükettiğiniz B12 vitamini takviyelerinin emilimini zorlaştırabilir. Günde 5 ile 10 miligram arasında ya da haftada  2,000 miligram  B12 vitamini takviyesi kullanımı idealdir. Ek olarak, B12 vitaminine ihtiyacınız olup olmadığına karar vermek için kullandığınız multivitaminin içeriğini okuyabilirsiniz. Ayrıca, bu konuda doktorunuza da danışabilirsiniz.

C vitamini

Çok yüksek miktarlarda C vitamininin, B12 vitamini ile birlikte tüketildiğinde zararlı olabileceği tahmin edilmektedir. C vitamininin, ya da askorbik asitin, B12 vitaminini etkisiz hale getirdiği tahmin edilmektedir. Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki Linus Pauling Enstitüsüne göre, C vitamininin B12 vitamini ile her hangi bir etkileşime girdiğine dair bir kanıt yoktur.  “Dahiliye Arşivleri” dergisinde 1999 yılında yayınlanan bir çalışma, yüksek miktarda C vitamini kullanımının, B12 vitamini eksikliklerine sebep olup olmadığını araştırmıştır. Araştırmacılar, bu araştırma sonucunda kandaki yüksek C vitamini seviyesinin B12 vitamini seviyesinde herhangi bir azalmaya yol açmayacağı sonucuna vardı.

İlaçlar

Bazı ilaçlar B12 vitamininin emilimini engelleyebilir. Hastalar, özellikle tetrasiklin içeren antibiyotikleri ve B12 vitamini dahil bütün B vitaminlerini içeren besin takviyelerini farklı zamanlarda kullanmalıdır. B vitamini takviyelerinizi ve antibiyotiklerinizi günün farklı saatlerinde kullanın. Uzun süreli antibiyotik kullanımı vücudunuzdaki B vitamini seviyesinde -B12 vitamini dahil- azalmalara yol açabilir. Ayrıca, B12 vitamini takviyeleri birçok ilaç ile etkileşime girebilir. Bu yüzden, B vitamini takviyelerini ilaçlarınızla farklı zamanlarda kullanmanızda fayda var. Kullandığınız herhangi bir ilacın B12 vitamini takviyesi kullanımına engel olup olmadığını doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yorum yazın.