Hangi saç tipi hangi şampuanı kullanmalı?

Duşa gireriz, saçlarımızı bir güzel yıkarız. Sonra da saç kremiyle saçlarımızın rahatça taranmasını, yumuşacık olmasını garantileriz. Bu bizler için adeta otomatik bir şey. Ancak durup düşünmenin zamanı geldi. Hadi gelin yalnızca markette satın alırken dikkat ettiğimiz saç bakım ürünlerinin etiketlerine biraz daha yakından bakalım ve bizim için aslında ne ifade ettiğini anlayalım.

Hangi saç türüne hangi saç bakım ürününü kullanmak lazım?

Bazı insanlar şanslıdır. Saçları fazladan bakım istemez. Ancak siz de bizim gibi şanssız kesimdenseniz saç bakım ürünleriyle bol bol haşır neşir oluyorsunuz demektir. Tabii saç tipinin, renginin, hatta kullanılan suyun bile ne kadar belirleyici olduğunu da. 

Saç bakım ürünleri kişisel bakım grubuna girer. Yani herkesin kedine has şampuan ve saç kremi kullanması gerekir. Çünkü aynı evde yaşayan hatta aynı aileden gelen kişilerin bile saç tipleri ve dolayısıyla ihtiyaçları tamamen değişik olabilir. Şimdi gelin saç türüne göre hangi şampuanı kullanmak gerekiyormuş bakalım.

Düz saçlar: Kimi düz saçı sever kimi sevmez. Ancak diğer saç türlerine göre kullanımı kolay olduğu kesin. Tek sıkıntısı çabuk yağlanması ve hacimsiz olması. Yani çok düz saçlarınız varsa saçınızı şampuan reklamlarındaki gibi savura savura gezemeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Ancak canınızı sıkmayın. Çünkü sizin için özel üretilen şampuanlar sorunuzu büyük ölçüde azaltır. Şimdi yapmanız gereken markete gidip düz saçlara özel hacim kazandırıcı bir saç şampuanı almak.

Düz saçların diğer bir sıkıntısı da çabuk yağlanması. Ancak aldığınız düz saçlar için özel şampuanlar bu sorunu da büyük ölçüde azaltıyor. Tabii sizin de yapmanız gerekenler var. Örneğin saçlarınızı en fazla iki günde bir yıkamak bunlardan biri. Diğeri de saç kreminden uzak durmak ya da saç kremi yaptıktan sonra saçların iyice durulandığından emin olmak. Çünkü saç kremi saçın ihtiyacı olan nemi kazanmasını sağlıyor. Düz saçlardaysa nem oranı genellikle zaten olması gereken seviyelerde. Fazlası ancak saçların yağlanmasını hızlandırır. Bu nedenle saçlarınız çok düzse saç kremi kullanmanıza gerek yok. Tabii bu doğal renginde ve düzenli olarak ısıya maruz kalmayan düz saçlar için geçerli. Diğer seçenekte zaten kuaförünüz size bu ürünleri kullanmanızı tavsiye edecektir.

Kıvırcık saçlar: Kıvırcık saç çok güzel ancak çok bakım gerektiren bir tür. Yıkaması dert, kurutması dert, taraması başlı başına apayrı bir dert. Bilen bilir, kıvırcık saçlar için özel şampuan ve saç kremi kullanmayan kişilerin o bukle bukle saçları kurur, dalgasını kaybeder ve bol bol kırılır. Hal böyle olunca da en fazla bakım isteyen saç tipi kıvırcık saçlardır. 

Kıvırcık saçlı kişilerin öncelikle yapması gerek şey kendilerine özel üretilmiş bir şampuan ve saç kremi kürü almak. Bu tür şampuanların çoğu ikisi bir arada denen türden. Yani hem saç kremi hem de şampuanı bir arada. Ancak siz buna kanmayın. Mutlaka bir de kıvırcık saçlara özel bol bol nemlendirici, yumuşatıcı saç kremi alın. Tabii yine saç kreminden sonra saçlarınızı iyice durulayın. Bu şekilde saçlarınız hem daha yumuşak, daha az kırılgan hem de daha kullanışlı hale gelecektir.

Kuru saçlar: Bazı insanların da saçlarına dair en büyük derdi kuru olmaları. Genellikle kıvırcık saçlı insanların saçları kuru olur. Ancak yoğun kimyasal madde içeren boyalar, bol ısı ve şekillendirici saç ürünleri de saçın kurumasına neden olur. Bu nedenle düz, kıvırcık fark etmeksizin herkesin saçları kuruyabilir. Bu durumda yapılması gerekense besleyici bakım kremi kullanmak. Tabii uygun şampuanla beraber. Bunun dışında banyo sonrası sürülen ve durulanmayan saç kürleri de işinize yarayabilir. 

Boyalı saçlar: Boyalı saçların derdi saymakla bitmez. Kurur, kırılır, ortasından kopuverir hatta dökülür. İşte bu nedenle boyalı saçlar özellikle ilgi ister. Bu tür saçlar için de özel üretilmiş ürünler yine imdadımıza yetişir. Hele bir de boya kepeğe neden oluyorsa mutlaka ketokonazol, çinko piritiyon veya selenyum sülfit içerikli ürünlerin kullanılması gerekir. Bunun dışında renk koruyucu özellikteki saç ürünleri de kullanılabilir. Sonuçta onlarca lira döktüğünüz saç renginiz hemen solsun istemezsiniz.

Saç tipinizle ilgili ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın