Hangi meyvelerden antioksidan alabiliriz?

Eğer sağlık ve beslenme haberlerini takip ediyorsanız, muhtemelen vücuttaki serbest radikallerin yol açtığı hasarlara karşı korunmak için doğal yiyeceklerdeki antioksidanların bileşiklerin faydalarını duymuşsunuzdur. Yapılan araştırmala göre, antioksidan yönünden zengin besinler, Parkinson, Alzheimer, kanser ve kalp hastalığı gibi durumlara karşı vücudun korunmasına yardımcı olabilmektedirler. En yararlı bileşikleri almak için, tabağınızı zengin renkli, yüksek lifli meyveler ile doldurun.

Yaban Mersini

Herhangi bir yiyeceğin antioksidan değerini ölçmenin klasik yolu, oksijen radikal absorbans kapasitesini ölçmektir. ORAC puanının 1.000 ‘den fazla olması, o gıdanın antioksidan bakımından “zengin” olduğunu gösterir. “Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi,” yayınlanan 2004 tarihli bir araştırmaya göre yaban mersini, ölçüm kabı için 13.427 ORAC puanı vermektedir, kültür yaban mersini ise 9,019 puan almıştır.

Diğer Ağaç Çileği Türünden Yumuşak Meyveler 

Yapılan araştırmalara göre, böğürtlen, ahududu, çilek ve kızılcık gibi her türlü yumuşak meyveler mükemmel antioksidan kaynaklarıdır. Her ölçü kabı için, böğürtlen 7,701, ahududu 6.058, çilek 5,938 puana sahipken, kızılcığın 8,983 ORAC puanı vardır. Neyse ki ağaç çileği türünden küçük meyveler de servis edilebilecek en uygun meyvelerdendir. Bunların yanı sıra antioksidan alımı gibi günlük lif alımını da artırmak için, beslenme programınıza, kahvaltı gevreği, yoğurt ve unlu mamulleri ekleyebilirsiniz.

Kiraz 

Hem ekşi, hem de tatlı kiraz yüksek antioksidan değere sahiptir. Kirazın ORAC puanı çok yüksektir bundan dolayı bazı doğal gıda şirketleri, antioksidan takviyesi olarak “ekşi kiraz konsantresi” üretmeyi amaçlamıştır. Tatlı kirazın her kap için ORAC puanı 4,873 ‘dir. Kiraz Pazarlama Enstitüsü’ne göre, dondurulmuş ekşi kirazın porsiyon başına ORAC puanı 2,033 iken, vişne suyu konsantresi 12,800’in üzerinde bir puan almıştır.

Elma

Antioksidanlar elmanın yüksek miktarda lif içeren parlak renkli kabuklarında bol bulunur. Kırmızı tatlı elma 5,900 ORAC puanına, yeşil bir Granny Smith elma ise 5,381 ORAC puanına sahiptir. Aynı zamanda, orta boy bir elmada ortalama olarak, sindirim sağlığını iyileştiren ve dolgunluğu artırmayı sağlayan 4 gr lif bulunmaktadır.

Değerlendirmeler

Antioksidanların, birçok farklı çeşitleri vardır. Çilek, kiraz ve elma favori meyveleriniz değilse bile, herhangi bir meyve ya da sebzeden bazı antioksidanlar alabilirsiniz. Örneğin bir dergide, tüm turuncu ürünlerin bir tür antioksidan olan karotenoidleri içerdiği, sarı ve yeşil meyve ve sebzelerin ise yine antioksidan olan lutein ve zeaksantin gibi bilinen türleri içerdiği belirtilmiştir. Hastalıklara karşı en iyi şekilde korunmak ve bütün beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamak için, tam tahıl ve yağsız proteinler ile birlikte her renk meyve ve sebze yiyiniz.