Hangi meyve suyu B12 vitamini bakımından zengin?

B vitaminleri besinlerin yakılmasında çok önemli bir rol oynar, bu yüzden bütün B vitaminleri vücudunuzun doğru işlemesi için zorunlu. B12 vitamini vücudun temel yapı taşları olan DNA ve RNA’nın üretiminde hayati bir önem taşır ve sinir sisteminizin sağlıklı bir şekilde işlemesinde önemli bir rol oynar. B12 vitamini bitkilerde bulunmaz. Bu yüzden B12 vitamini bakımından zengin besinler suyunun sıkılmasına pek elverişli değildir.

B12 vitamini hakkında

B12 vitamini, kobalamin olarak da bilinir, suda çözünebilen bir vitamindir ve bu yüzden vücudunuz B12 vitaminini depolayamaz.  B12 vitamini B6 ve B9 vitaminleri ile birlikte vücudunuzdaki homosisteinin düşük seviyelerde kalmasını sağlar. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre homosisteinin kalp rahatsızlıklarıyla bir bağı var. Ancak uzmanlar bu bağı tam olarak çözebilmiş değil. Homosisteinin varlığı mı kalp rahatsızlıklarına yol açmaktadır, yoksa homosistein kalp rahatsızlıkları sonrası mı oluşmaktadır? Bu sorunun cevabı henüz bilinmiyor. Vücudunuz B12 vitaminini, B9 vitamini (folik asit olarak da bilinir) ile birleştiğinde daha kolay emebilir.

B12 vitamini kaynakları

B12 vitamini bitkilerde bulunmaz ve sadece hayvansal gıdalarda, vitamin takviyelerinde ya da vitamin bakımından zenginleştirilmiş gıdalarda bulunur. Sığır eti, yumurta, balık, süt ve süt ürünleri, böbrek, ciğer ve kabuklu deniz hayvanları yüksek oranda B12 vitamini içeren hayvansal gıdalar arasında. Süt, yoğurt ve dondurma dışındaki B12 vitamini kaynakları içecek olarak tüketilmeye uygun değil. Ancak smoothienize içinde salmonella bulunmadığına emin olduğunuz yumurta ekleyerek B12 vitaminini içecek yoluyla tüketebilirsiniz. Beslenme uzmanı Reed Mangels vejetaryenlerin kullandığı bir ürün olan besleyici mayanın iki çay kaşığının bir yetişkinin günlük B12 vitamini ihtiyacını karşıladığını belirtiyor. Ayrıca içeceklerinize de besleyici maya ekleyebilirsiniz.

Folik asit

B9 vitamini, ya da folik asit, gebelikten hemen sonra günde en az 400 mikrogram kullanıldığı takdirde anensefali ve spina bifida gibi doğum hastalıklarının engellenmesine yardımcı olur. Folik asit fasulye, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, tam tahıllı besinler ve zenginleştirilmiş tahıllarda bulunur. Folik asidi, B12 vitamini ile birlikte almak isteyenler ise, hem B12 vitamini hem de folik asit içeren meyveler olan, kantalup, portakal ve çilek tüketmeli. Kuşkonmaz ve diğer yeşil yapraklı sebzeler de vücudunuzun B12 vitamini üretimini kolaylaştıran bir madde olan folik asidi içerir.

İpuçları ve tavsiyeler

Portakal suyunun içine bir yumurta ya da hayvansal bir Protein tozu katarak kendinize B12 ve folik asit deposu bir kahvaltı içeceği hazırlayabilirsiniz. Karalahana suyunu protein tozu, dondurulmuş kantalup ve çilek ile karıştırarak hafif ve besleyici bir öğle yemeği yerine tüketebilirsiniz. Yağsız süt, yağsız dondurma ve dondurulmuş çileği karıştırarak oldukça lezzetli ve besleyici bir tatlı içecek elde edebilirsiniz. Ayrıca teknik olarak bir sebze ya da meyve suyu olmasa da düşük sodyumlu et suyu da önemli bir B12 vitamini kaynağı. Konu ile alakalı kafanıza takılanları uzmanlarımızla paylaşabilirsiniz.