Hangi besinler libidoya iyi gelir?

Libido kısaca cinsel istek. Cinsel isteğimizin artmasına yardım eden birçok yöntem var. Bu yöntemlerden en doğalı da cinsel isteği arttıran yiyecekler yemek. Çünkü isteklerimiz hislerimizle doğrudan bağlantılı. Ne tattığımız, ne kokladığımız direkt olarak isteklerimize de yansıyor. Çikolata, istiridye, acı kırmızı biber gibi bazı yiyeceklerin cinsel isteği arttırdığı yüzyıllardır biliniyor. Peki ya neden? Gelin bunun cevabını da araştırmacılardan alalım. İşte araştırmacıların libido arttırıcı olarak gördüğü besin maddeleri.

Çinko bakımından zengin besinler

Tarihin bilinen en eski afrodizyak etkili yiyeceği istiridye. Hatta tarihin en ünlü çapkını Kazanova’nın bile her sabah kahvaltıda 50 istiridye yediği söyleniyor. Yapılan bir araştırmaya göre istiridye içerisindeki çinko sayesinde özellikle erkeklerde libidoyu arttırıyor. İstiridyeyle de kalmıyor, çinko bakımından zengin biftek, kuzu eti, hindi, tavuk, yengeç, somon, midye ve ıstakoz da aynı etkiyi yaratıyor. 

E vitamini kaynakları

Libidoya iyi gelen yiyeceklerden bir tanesi de E vitamini içerikli olanlar. Örneğin tatlı patates, buğday tohumu, badem bunlardan bazıları.

Acı yiyecekler

Acı yiyecekler de cinsel isteği arttıran besinlerden. Acı kırmızı biber afrodizyak etkisiyle ün salmış. İçinde kapsaisin adlı bir molekül var. Kapsaisin kalp atışlarımızın ritmini hızlandırıyor. Bu sayede vücut endorfin hormonu salgılamaya başlıyor. Endorfin hormonu spordan sonra da salgılanan bir hormon. Bu hormon sayesinde libido harekete geçiyor, yani cinsel istek artıyor.

Tatlılar

Bazı tatlılar da cinsel isteği arttırmak konusunda meşhur. Ama en meşhurları hepimizin bildiği çikolata. Sevgililer gününde hediye olarak çikolata verilmesi de bununla doğru orantılı. 2006 yılında yapılan bir araştırmada daha fazla çikolata tüketen kadınların cinsel açıdan daha istekli ve daha aktif olduğu görülmüş. Çünkü çikolata feniletilamin içeriyor.  Bu da iyi hissetmemize ve heyecan duymamıza önayak oluyor. Araştırmacılara göre işte bu yüzden libido da çikolatayla birlikte yükselişe geçiyor. 

Libidoyu arttıran birçok yiyecek olduğunu siz de artık biliyorsunuz. Acılar, tatlılar, deniz ürünleri… Liste çok uzun. Ama unutmamanız gereken bir şey daha var. Bu yiyecekleri fazla kaçırıp kilo almaya başlarsanız libidonuz da ister istemez düşer. Çünkü yağlar libido düşürücü bir etkiye sahip ve libido vücudunuzun kendini nasıl hissettiğiyle doğru orantılı. Yani kısacası egzersiz yapıp dinç bir vücuda sahip olursanız libidonuz yüksek olur ama vücudunuz yağ biriktirmeye başlayıp rahatsız olursa libido da düşer.