Hangi besin daha fazla beta karoten içerir?

Balkabaklarının ve tatlı patateslerin içerdiği beta karoten miktarı türden türe çeşitlilik gösterir. Ancak genel olarak daha koyu renklere sahip türler daha açık renge sahip türlere göre daha yüksek miktarda beta karoten içerir. Ancak unutulmamalıdır ki tatlı patates, balkabağından daha fazla beta karoten içermektedir.

Beta karoten

Provitamin A olarak da bilinen, beta karoten vücutta A vitaminine dönüşür. A Vitamini, sağlıklı dokulara zarar verecek serbest radikalleri etkisiz hale getiren bir antioksidandır.  Beta karoten göz merceğinin ipliksi tabakasında ışık tesiri sebebiyle oluşabilecek hasarların ve katarakt oluşumunun engellenmesinde önemli bir rol oynar. Beta karoten ayrıca soğuk algınlığı, yaşlanma ve çeşitli kronik rahatsızlıkların tedavisine de katkıda bulunur.

Balkabağı

Küp halinde doğranmış bir kase balkabağı ortalama 3,596  mikrogram beta karoten içerir. Bir kase konserve balkabağı püresinin içinde 17,000 mikrogram beta karoten bulunur. Bu yüzden  konserve balkabağı püresi tüketmeniz paranızın karşılığını almanız açısından doğru bir karar. Ayrıca bir dilim balkabağı turtası yiyerek kayda değer bir miktarda beta karoten tüketebilirsiniz. Bir balkabağı turtasının sekizde biri 7,366 mikrogram beta karoten içerir.

Tatlı patates

Küp halinde doğranmış bir kase çiğ tatlı patates 11,317 mikrogram beta karoten içerir. Bu miktar yaklaşık olarak aynı miktarda balkabağının içerdiği beta karotenin üç katı. Otoriteler, içerisindeki yüksek karotenoid miktarı sebebiyle tatlı patatesi en besleyici besinlerden biri olarak gösteriyor. ABD’nin yerli üretimi olan tatlı patates, marketlerde zaman zaman anavatanı Afrika olan ve tropik iklimde uzun bir sürede yetişen bir kök sebzesi olan yer elması ile karıştırılabilir. Ancak tatlı patatesin yer elmasından tamamen farklı bir sebze olduğunu unutmamanızda fayda var. Yer elmaları, tatlı patatesten daha büyük, rengi beyaz ile mor arasında değişir ve tıpkı ağaç kabukları gibi koyu renkli, belirgin liflere sahiptir. Yer elması oldukça düşük miktarda beta karoten içeren bir sebzedir, bir kase küp halinde doğranmış yer elması yalnızca 124 mikrogram beta karoten içerir.

Dikkat edilecek hususlar

ABD Beslenme ve Besin Komisyonu ideal bir günlük tüketim miktarı tavsiye etmeyi reddetse de ABD Ulusal Kanser Enstitüsü, beta karotenin antioksidan etkisinden yararlanabilmek için günde 3,000 ile 6,000 mikrogram arasında beta karoten tüketilmesini tavsiye etmektedir. Ancak aşırı miktarda beta karoten tüketimi ciddi riskler doğurabilir. Yapılan bir araştırma fazla sigara içen bireylerin, uzun bir süre boyunca yüksek miktarda beta karoten tükettikleri için, akciğer kanseri riskinin arttığını ortaya koymaktadır.  Bir diğer araştırmanın sonuçları, kesin olmamakla birlikte, aşırı beta karoten tüketiminin cilt kanseri riskini arttırdığını ortaya koymaktadır. Avrupa’da bazı kuruluşlar beta karoten tüketiminin günlük üst limitinin 7,000 ile 10,000 mikrogram arasında olduğunu belirtmektedir.