Hangi Bebek Arabasını Satın Almalıyız?

En sevdiğiniz alışveriş merkezinde gezerken ya da caddede yürürken bebek arabaları küçük çocuklu aileler için büyük önem taşır. Çeşitli amaçlara yönelik olarak üretilmiş birçok bebek arabası modeli vardır. Doğada yürüyüş yapmayı sevenler için üretilmiş her arazide gidebilen bebek arabaları mevcuttur. Bebek arabası seçerken çocuğun yaşı da göz önünde bulundurulmalıdır. Kalabalık ve küçük yerlerde şemsiyeli bebek arabaları idealdir. Bazı bebek arabası modellerinin bebeğin eşyalarının koyulabileceği bölmeleri vardır. Yanınızda çok fazla eşya taşıyorsanız bu modelleri tercih edebilirsiniz. Birden fazla çocuğunuz varsa bebek arabası seçimini buna göre yapmalısınız. Ne tür bir bebek arabası istediğinizi bilirseniz alışveriş sırasında fazla sorun yaşamazsınız.

Aradığınız Bebek Arabası Modeli 

Kalabalık bir mağazada gezerken ya da taşlı yollarda yürürken farklı bebek arabalarına ihtiyaç duyarsınız. Bebek arabasının tekerlekleri ne kadar büyük olursa kontrol etmesi de o kadar kolay olur. Bebek arabası alırken düşünülmesi gereken en önemli faktör güvenliktir. Yapılan araştırmalara göre bebek arabası kullanımında meydana gelen en yaygın hasar düşme sonucu bebeklerin başlarında oluşan yaralanmalardır. Bebek arabası alırken üzerinde emniyet kemeri olmasına dikkat edin.

Bebek arabasını açıp kapatmak da kolay olmalıdır. Çocuğunuz arabanın kapanmasını sağlayan mekanizmaya ulaşmamalıdır. Çocuğunuzu arabaya koymadan önce bu mekanizmanın düğmesi kapalı konumda olmalıdır. Arabanın ağırlığına da dikkat edin. Taşımanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz bu yüzden arabanın çok fazla ağır olmaması önemlidir.

Üreticiler günümüzde ailelerin beklentileri doğrultusunda hareket etmeye başladılar. Bu yüzden farklı amaçlar için üretilmiş birçok araba modeli bulunmaktadır. Havalı tekerlekler zeminin verdiği rahatsızlıkları en aza indirger. Üç tekerlekli arabalar ise spor yapmayı sevenler için ideal seçim ancak ön tekerlek manevra kabiliyetini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden doğru seçimi yapmak için arabanın hangi özelliklere sahip olmasını istediğinize karar verin. Araba almadan önce bir arkadaşınızınkini deneyebilir ve kullanımının rahat olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Arabayı istediğiniz yöne çevirmenin de kolay olması gereklidir. Tek elle ittiğinizde düz bir şekilde hareket edip etmediği de dikkat etmeniz gereken diğer bir özelliktir.

Bebek arabasının frenleri de düzgün çalışıyor olmalıdır. Vites kolu çocuğun ulaşamayacağı yerde olmalıdır. Frenlerin tek tekerlek yerine iki tekerleği de kilitlemesi güvenliği arttırır. Ayakla kontrol edilen frenlerin kullanımı kolaydır ancak son zamanlarda elle kontrol edilen frenler de aileler tarafından tercih edilmektedir.

Ailelerin uzaktan bakarak bir bebek arabasının dayanıklılığını anlaması çok zordur. Geniş ve uzun bir dingil mesafesi dayanıklılığın bir göstergesi olabilir. Bebek arabasını tuttuğunuzda arkaya doğru yatmamalıdır. Bebek arabasından çocuğunuzun düşmemesi için kumaş sağlam olmalıdır. Kumaş öne doğru kayarsa bebeğiniz düşebilir ve zarar görebilir. Bebek arabası alırken çocuğunuzun yaşını ve boyunu göz önünde bulundurun.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek arabalarında rahatlık, kullanım kolaylığı, manevra kabiliyeti gibi birçok özellik aradığınız için bu iş için biraz fazla para harcayabilirsiniz. Aileler ihtiyaçları doğrultusunda eşya koyabileceği bölmeleri olan arabaları, yürüyüş yaparken rahatlıkla kullanabileceği arabaları ya da kalabalık alanlarda bebeğin rahat etmesini sağlamak için şemsiyeli modelleri tercih edebilir. Bebek arabasının nerede kullanılacağına karar vererek ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak arabayı bulabilirsiniz.

Çocuğunuz biraz büyüdüğünde daha büyük bir arabaya ihtiyaç duyacaksınız. Arabanız varsa arabaların arka koltuğuna yerleştirilebilen bebek arabalarını tercih edebilirsiniz. Uzun yıllar kullanabileceğiniz türden bebek arabalarını seçin. Bebeğiniz büyüdüğünde de sorun yaşamadan kullanabileceğiniz kaliteli arabalar tercih edin.

Piyasada birçok marka bebek arabası bulunmaktadır. Bebeğiniz için en iyisini seçmek zor olabilir. Bebek arabası almadan önce araştırma yapın. Satın almak istediğiniz marka ve model üzerindeki müşteri görüşlerini inceleyin.