Hangi Baharatlı Yiyecekler Gribe İyi Gelir ?

Mevsimsel influenza ya da grip bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Bu hastalığın sorumlusu influenza virüsüdür. Tüm grip türlerinin semptomları benzerdir ancak şiddetleri farklı olabilir. Semptomlar ateş, öksürük, tıkanıklık, vücudun çeşitleri bölgelerinde ağrılar, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve yorgunluktur. Bazı kişiler baharatlı yiyeceklerin bu semptomları hafiflettiği konusunda hemfikirdir.

Arnavut Biberi

Yiyeceklerin baharatını arttırmak için Arnavut biberi sık sık kullanılır. Arnavut biberinde aktif bir madde olan kapsaisin acıyı hafifletmek, sindirim sorunlarını ortadan kaldırmak ve iştahın açılmasını sağlamak için yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Arnavut biberi içeren yiyecekler ve grip semptomlarını konu alan bir araştırma daha önce yapılmamış olmasına rağmen, kapsaisin içeren burun spreylerinin tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olduğunu bilinmektedir. 2011 yılında yapılan bir araştırma iki hafta boyunca kapsaisin içeren burun spreyleri kullanan kişilerin burunlarında daha az tıkanma olduğunu ortaya koymuştur.

baharat

Turp

Bayır turpu antibiyotik özelliklerinin yanı sıra sağlığa birçok faydası bulunan baharatlı bir bitkidir. Life Extension dergisine göre bayır turpunun köklerinden elde edilen su gribin burunda meydana getirdiği rahatsızlık hissini etkili bir biçimde ortadan kaldırabilir. Geleneksel tıp burun tıkanıklığı olan kişilerin dilimlenmiş bayır turpunu günde iki kez sabahları ve akşamları tüketmesini tavsiye eder. Burun tıkanıklığını gidermek için bayır turpunu yemeklerinize de katabilirsiniz.

Sarımsak

Soğan ailesinden olan sarımsak yemeklerde sık sık kullanılır. Sarımsak birçok kültürde ilaç olarak kullanılır. Sarımsak antioksidan içerir ve vücudu serbest radikallerin verdiği hasara karşı korur. Kokusu burun tıkanıklıklarına da iyi gelir. Sarımsak ve gribi konu alan bir araştırma yapılmamış olmasına rağmen sarımsağın soğuk algınlığını önlediğine dair düşünceler mevcuttur. “Advances in Therapy” dergisinde yayınlanan bir araştırma sarımsak besin takviyeleri alan kişilerin soğuk algınlığına çok sık yakalanmadıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, bu kişilerin soğuk algınlığını üzerlerinden daha hızlı attıkları da ifade edilmiştir.

Öneriler

Gribe yakalandığınızı düşünüyorsanız doktorunuza danışın. Doktorunuz bu süreçte yemeniz gereken yiyecekler konusunda size işe yarayacak tavsiyelerde bulunabilir. Baharatlı yiyecekler grip semptomlarını hafifletme konusunda faydalı olabilir ancak bu konuda daha ayrıntılı araştırma yapılması gereklidir. Griple birlikte gastrointestinal semptomlarınız da varsa baharatlı yiyecekler bu semptomları arttırabilir. Midenizle ilgili herhangi bir sorun yaşamıyorsanız baharatlı sosları yemeklere katabilirsiniz.