Hangi antidepresanlar cinsel yaşamı etkiler?

Günümüz dünyası insan psikolojisi için adeta sınav. Trafik, kalabalık, iş güç derken hemen herkes zor günler yaşıyor. Bu durumda da psikiyatristlerin bekleme odaları dolup taşıyor. Hemen herkes hayatının bir aşamasında antidepresan kullanıyor. Kimi çok faydasını görüyor, kimi çöpe atıyor.

Antidepresanların yan etkisi çok: Kilo aldırıyor, aşırı uykulu yapıyor veya dikkat bozukluğuna neden oluyor. Peki, cinsel yaşam bundan nasıl etkileniyor?

Antidepresanlar cinsel yaşamı nasıl etkiliyor?

Antidepresanların çoğu kadın erkek ayırmadan cinsel yaşam üzerinde etkili. Antidepresana başlayan kişilerin kafasında hep benzer sorular var. Siz de böyle düşünüyorsanız endişelenmeyin. Bu herkesin ortak derdi ama, size de olacak diye bir kural yok. Kullandığınız antidepresanın türüne ve dozajına bağlı olarak cinsel istek azalması riski değişiyor. Ayrıca kimi zamanla antidepresana alışıyor; vücudu normal işleyişine dönüyor. Fakat bazı kişiler için işler biraz daha karışabilir; sorunların çözülmesi, cinsel yaşamın normale dönmesi uzayabilir. 

Seçici Serotonin geri alım inhibitörü: Bu da ne demek dediğinizi duyar gibiyiz. Seçici serotonin gerialım inhibitörü, antidepresan ilaçların bir grubuna verilen isim. Bu grup özellikle sertalin, sitalopram, fluoksetin, paroksetin ve fluvoksamin bazlı. Özellikle tekrar eden Depresyon türlerinde, panik atakta, sosyal fobide, bulimia nevrozada ve obsesif – kompülsif bozukluklarda tercih edilirler.

Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri: Venlafaksin, desvenlafaxin ve duloksetin içerikli ilaçlardır. Özellikle Panik Atak, depresyon, panik, sosyal anksiyete tedavisinde tercih edilirler.

Trisiklik ve tetrasiklik antidepresanlar: Bu grup ilaçlar yalnızca psikiyatristler tarafından verilmez. Çocuk doktorları, kardiyologlar, ürologlar da hastalarına bu grup ilaçlardan önerebilir. Bu açıdan diğer ilaçlardan farklıdırlar; ancak yan etkisi çok olduğundan verilen dozun dışına kesinlikle çıkılmamalıdır.  Bu grup antidepresanlar genellikle klomipramin, amoxapine ve desipramin bazlıdır.

Monoamin oksidaz inhibitörleri: Aşırı uyuma ve yeme gibi atipik depresyonlu kişilerde, panik atak sorunu yaşayanlarda, sinirlilikle mücadele edenlerde, kalabalık fobisi olanlarda ve sosyal fobi yaşayanlarda kullanılan antidepresan grubuna bu isim verilir.

Bu antidepresanlardan birini kullanıyorsanız cinsel yaşamınızın etki görmesi mümkün. Cinsel yaşamınızın etkilenip etkilenmediğini anlayabilmek için şu stratejileri izleyebilirsiniz:

Birkaç hafta bekleyin: Cinsel yaşamınızın antidepresan etkisiyle bozulduğunu düşünüyorsanız size ilk tavsiyemiz birkaç hafta beklemeniz. İlaç almaya başlayan herkes çeşitli yan etkilerle karşılaşabilir. Vücut bir süre sonra alınan kimyasallara alışır, normal işleyişine devam eder. Bu nedenle siz de birkaç hafta bekleyin. Düzelme yoksa doktora görünün.

Antidepresana başlamadan önce notlar alın: Antidepresan kullanmaya başlayacaksanız, cinsel yaşantınızın bundan kötü yönde etkileneceğini düşünüyorsanız büyük ihtimalle etkilenirsiniz ya da etkilendiğinizi düşünürsünüz. Bu biraz kafa karıştırıcı olabilir ama şöyle açıklayalım. Kafanızda cinsel gücünüzde azalma ihtimalini büyüttüğünüz için ilacın yan etkisi olmasa bile cinsel gücünüzde azalma olabilir. Bunun için ilaca başlamadan önce notlar alın. Haftada kaç kez seks yaptığınızı, ne kadar süre erekte kalabildiğinizi bir deftere not edin.

Başka bir antidepresana geçin: Bazı antidepresanlar sizi daha fazla etkileyebilir, cinsel isteğinizin azalmasına neden olabilir. Bu durumu kafanıza çok takıyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız.  Doktorunuz uygun görürse size başka bir antidepresan verebilir. Ancak unutmayın: antidepresanlar düzenli kullanımda etkili. Bu nedenle sürekli ilaç değiştirmek iyileşme sürecinizi uzatabilir.

Cinsel gücü arttıran ek bir ilaç alın: Kullandığınız antidepresanlar cinsel yaşantınızı kötü yönde etkiliyorsa doktorunuz size cinsel gücü arttıran ek bir ilaç verebilir.