Hamileyken Ekinezya kullanımı

Hamile olduğunuzda, hangi tür ilaçlar ve bitkisel takviyeler aldığınıza dikkat etmelisiniz. Normalde bileşikler güvenli olsa bile, potansiyel anlamda bebeğiniz için zararlı olabilir ve hamilelik komplikasyonları ya da düşük doğum riskini arttırabilir. Ekinezyanın güvenliği üzerine erken araştırmalar hamile kadınlarda herhangi bir risk teşkil etmediğini göstermektedir, fakat güvenli olduğunu net bir şekilde söyleyebilmek için, daha fazla çalışma gerekmektedir.

Ekinezya Hakkında

Ekinezya, diğer adıyla Echinacea purpura, morkoni çiçeği bitkisinin, sapları, kökleri ve yapraklarından elde edilen bitkisel bir takviyedir. Teratoloji Bilgi Uzmanları Organizasyonu, ürünlerin, kafeik asit türevleri, glikoproteinler, alkamidler, poliasitelen flavonoidler içeren potansiyel anlamda biyolojik olarak bir seri aktif maddeler barındıran bu bitkiden yapılmıştır. Bu farklı maddelerin konsantrasyon tipleri, farklı ekinezya türleri arasında yaygın olarak değişmektedir.

Ekinezyanın Etkileri

Ekinezya yaygın olarak bağışıklık sistemi için bir destek olarak kullanılır. Hamilelikte Stres, vücudunuzda bulunan rezervleri boşaltabilir ve sizi grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları gibi minor rahatsızlıklara yatkın hale getirebilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, enfeksiyonların tedavisinde ekinezyanın etkinliği tartışmalı da olsa, enfeksiyonlara karşı mücadele etmeye yardımcı olacak olan, antifungal, antibakteriyel ve antiviral aktivite gösteren maddeler içerir.

Hamilelikte Güvenlik

Bugüne kadar, hamile kadınlar için ekinezyanın güvenilirliğini test eden tek büyük çalışma, “Dahili Tıp Arşivleri- Archives of Internal Medicine” bir 2000 yılı sayısında yayınlandı. Bu çalışma, gebeliğin ilk trimesteri süresinde bitkiyi alan 112 kadın dahil, 206 gebe kadında ekinezyanın etkilerini inceledi. Ekinezya kullanan kadınlarda, ekinezya almayan kadınlarla karşılaştırıldığında, doğum kusurları, fetusta kromozomal anomallikler ya da düşük olma riskinde bir artma olmamıştır.

Çalışma Sınırları

Bu çalışma, ekinezyanın hamile kadınlarda kullanımının güvenli olduğunu göstermesine rağmen, sonuçlarının tekrarlanmış olmadığından, bu türdeki tek çalışmadır. Daha önce belirtildiği gibi, farklı ekinezya preparatları, içerdikleri bileşiklerin bileşimi ve konsantrasyonu önemli ölçüde değişebilir. Bu, ekinezyanın, hamile kadınlar için güvenli olabilse de, kullanımıyla ilgili hiçbir risk olmadığına dair kesin yeterli kanıt olmadığı anlamına gelmektedir. Eper hamileyseniz ve ekinezya almak istiyorsanız, ilk önce doktorunuzla konuşun.