Hamilelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir ?

Hamilelikten korunmanın pek çok yolu vardır. Bunların içinde yaygın olarak kullanılanları dışında Doktor a tavsiyesine uygun olarak seçilenler de bulunmaktadır. Hamile kalınmak istenmiyorsa kalıcı ya da geçici yöntemler kullanılabilir. Korunma yöntemi belirlemeden önce mutlaka bir kadın doğum uzmanının görüşü alınmalı ve uygun bir tedavi yöntemi kullanılmalıdır.

Haplar

Genel olarak ve yaygın şekilde kullanılan yöntemlerin başında doğum kontrol hapları bulunmaktadır. Doğum kontrol hapları düzenli olarak ve her gün içilmesi gereken haplardır. Döllenmeyi ve aynı zamanda yumurtlamayı engellemektedir. Haplar düzenli ve doru kullanıldığı zaman oldukça etkili bir korunma yöntemidir. İlk kullanımı adet döneminin ilk beş günü içinde olmalıdır. Tercihen ilk gün içmek doğru olacaktır. Hapların aynı zamanda adet düzenleme gibi olumlu etkileri de bulunmaktadır. Korunma yöntemi olmanın dışında rahim kanseri ya da yumurtalık kanserini de engellemektedir. Bazı haplar ise 35 yaş üstü için uygundur. Anne sütü miktarını azaltabildiği gibi emzirirken kesinlikle kullanılmaması gerekir.

İğneler

Tüm dünyada sıklıkla kullanılan hamilelikten korunma yöntemleri içinde iğneler bulunmaktadır. Pek çok kadın hap kullanma sıkıntısı yaşadığı için iğnelere yönelmektedir. Aylık iğneler ve 3 aylık iğneler şekline uygulanan çeşitleri vardır. Aylık iğneler her ay düzenli olarak kas içine enjekte edilirler. Östrojen ve progesteron ihtiva ederler. Hem döllenmeyi, hem de yumurtlamayı engellerler. İğneler oldukça etkili yöntemler arsında bulunmaktadır. 35 yaş üstündeki kadınlar için uygundur ve sigara içilmemesi gerekmektedir.  anne sütü yapısını değiştirdiği için bebek emziren kadınların kullanması uygun değildir.

Üç aylık iğneler de düzenli olarak 3 ayda bir uygulanırlar ve kas içine enjekte edilirler. Yumurtlamayı engeller ve döllenmeye de engel olur. Yalnızca progesteron içerirler. İlk uygulanması adet döneminin ilk yedi günü içinde olmalıdır. Emziren kadınlarda da kullanılabilir çünkü anne sütüne etkisi yoktur. İğneler kesilmek istenildiğinde gebe kalmak için 9 ay gibi bir süre geçmesi gerekebilir.

Deri Altı Yöntemler

İmplantlar ise kolun iç kısmına yerleştirilen silikon çubuklardır ve çok etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Progesteron içerirler. Yumurtlamayı ve aynı zamanda döllenmeyi engellerler. Beş yıl kullanılan ya da üç yıl etki eden çeşitleri vardır. Uygulama yapılmadan önce gebelik durumu olmadığından emin olmak gerekir. Adet döneminin ilk yedi günü içinde yerleştirilir. Zaman zaman lekelenmelere neden olabildiği gibi, adet kanama miktarlarında azalalar görülebilir. Anne sütü üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı için bebek emziren annelerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Spiral

Spiral kullanımı da son derece yaygın bir uygulamadır ve oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle 10 yıla kadar koruyabilme özelliği bulunmaktadır. Rahmin içine yerleştirilen bakır kaplı ve horon içeren plastik bir araçtır.  Döllenmeyi engeller ve çıkarılır çıkarılmaz gebe kalınabilir. Uygulamadan önce kadının gebe olmadığı kesin olarak anlaşılmalıdır. Adetli olmak uygulamayı etkilemez ve böyle bir şart da yoktur. Oldukça kolay ve rahat bir işlemdir. Spiral uygulamasından sonra zaman zaman lekelenmeler görülebilir ve aynı zamanda adetlerde azalma yad a artma da görülmektedir. Zaman zaman sancılı gecen adet dönemlerine de neden olduğu bilinmektedir. Anne sütü üstünde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur ve emziren kadınlar da rahatlıkla kullanabilirler. Herhangi bir enfeksiyona da neden olmamaktadır.

Kondom ve Diyafram

Dünyada kullanılan en etkili yöntemlerden biri de kondomdur. Erkeklerin kullandığı kondom da doğru kullanıldığında gebeliği engellemektedir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Pek çok bulaşıcı hastalığı da engellediği için önemli bir korunma yöntemidir.

Diyafram da pek çok kadının kullandığı bir yöntemdir. Rahim ağzını örten bir araçtır ve oldukça etkili bir yöntemdir. Enfeksiyonlara karşı da önleyicidir.