Hamilelikte Yoga Yapılır mı ?

Hamilelikte yoga yapmak gayet mümkün ve sağlık açısından faydalı. Fakat hamileyken yoga yapmayı düşünen bayanların dikkat etmesi gereken bazı noktalar var.

Yoga, zihin ve beden arasındaki “Denge” üzerine odaklanan bir disiplin. Bu dengeyi sağlamak için asanaları(duruş/poz), gevşeme teknikleriyle birleştirir. Bir diğer yandan hamilelik sürecinde egzersiz yapmak da bir o kadar zor fakat önemli. Aynı şekilde, hamile olmak, egzersiz yapmayı bitirmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Vücudunuzda gerçekleşen çeşitli değişikliklere yoganın sağlayacağı rahatlık ve huzurla kolaylıkla uyum sağlamak mümkün. Zihninizi ve vücudunuzu uyum içerisinde tutarak sağlıklı bir hamilelik geçirmek sandığınızdan daha kolay olabilir…

Düzenli Yoga egzersizleri yapmak kolay konsantre olmanızı sağlarken, sağlıklı ve zinde kalmanız için en büyük yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra, sağlıklı bir doğumun en önemli unsuru zihninizi ve vücudunuzu hazırlamak. Yoga, vücudunuzun aktif ve esnek kalmasını, sabah bulantısı ve Kabızlık gibi ortak gebelik sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olur. Aynı zamanda, doğum kanalının etrafındaki kaslar üzerinde gerginlik giderici etkiyle rahat bir hamilelik ve doğum süreci geçirmenizi sağlar.

Hamilelikte Yoga Nasıl Yapılır ?

Yoga, genel sağlığı geliştirmeye yönelik nispeten düşük riskli olmasının yanı sıra yüksek verim alınan bir egzersiz yöntemidir. Gündelik hayatın ezici korkuları, hayal kırıklıkları ve sorunlarıyla karşı karşıya kaldığınızda sağlam bir iç güce erişmek için yardımcı olur. Pratik bir kaç yoga egzersizi ile nefesinizi düzenler ve taze kanın oksijenle yavaşça karışarak beynin ve vücudun tüm parçalarına ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Yoga ile kas gruplarından gerginliği alarak, vücudun dinlenmesi için yardımcı diğer besinlerin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yoga aslında sizi derin ve ritmik nefes alıp vermek için teşvik eder. Tüm beden egzersizleri, derin ve ritmik nefes alıp vermeyle birleştiği zaman ayrıca faydalı olur.

hamilelikte yoga

hamilelikte yoga

Yoga, hamilelikte nasıl çalışılmalı?

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde, ayakta çalışılan pozlarla, bacakları güçlendirmek ve bu sayede kan dolaşımını düzenleyerek, bacak kramplarını azaltmak ilk hedef olabilir. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde ise aşırı çalışmanın getireceği yorgunluğu önlemek amacıyla, Meditasyon aşamasına yönelik duruş (Asana) çalışmalarıyla egzersizler yapmak mantıklı olur. Fazla fiziksel aktivite yerine, nefes ve meditasyon çalışmalarına daha fazla odaklanmak gerekir. Ayrıca, 10. haftadan itibaren karın bölgesini fazla gerecek uygulamalardan kaçınmak yerinde olur. Hareketler daha çok büküm pozlarla omuz ve sırt bölgelerinde olmalıdır. Bu dönemde özellikle, terse dönüş hareketlerinden kaçınmak gerekir.

Hamilelikte Yoga Yapmadan Önce

Doktorunuza danışın. Yogaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Gebelik sırasında herhangi bir spor programına başlamadan önce doktorunuzla konuşun ve yapmayı planladığınız egzersizlerin sizin için uygun olup olmadığına birlikte karar verin.

Hamile kadınların eğitiminde nitelikli ve deneyimli bir eğitmen seçin veya sadece bu konuya odaklanmış bir doğum öncesi yoga sınıfını tercih edin.

Hangi Hamilelik Döneminde Yoga Yapılabilir ?

Zaten yoga çalışıyorsanız, hamilelik sırasında da çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak, gebelik sırasında, tamamen sıfırdan başlamayı planlıyorsanız, bunun için ikinci üç aylık dönem en idealidir. İlk üç aylık süreçte sıfırdan yogaya başlamak çok doğru bir zamanlama olmayabilir. Bunun için yoga eğitmeni ve doktorunuza mutlaka danışın.

Yoga Yaparken Nelere Dikkat Etmeli ?

– Vücudunuzu dikkatli dinleyin. Eğer herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, hemen durun. Muhtemelen her vücut değişikliğinde sizin de poz değiştirmeniz gerekecektir.

– İlk üç aylık dönemden sonra sırtüstü yatmaktan kaçının, bu durum rahimde kan dolaşımını azaltabilir.

– Kasları çok geren pozlardan kaçının. Hamilelik hormonu sayesinde kas ve bağ dokularınız normale göre daha yumuşak olur. Bu sayede sakatlanma riskiniz de artabilir.

– Yoga kıyafetleriniz rahat ve basit olsun. Gevşek ve rahat giysiler tercih ederek, mat, kilim, battaniye ya da halı üzerinde çalışmaya özen gösterin.

– Eğer daha önce hiç yoga çalışmaları yapmadıysanız, mutlaka bir eğitmen eşliğinde çalışmaya başlayın. Yavaş yavaş başlayın ve gerekirse her poz (Asana) sonrası 2-3 dakika dinlenin.

– Yoga, haftada her gün ya da bir kez bile yapılabilir. Süresi ise oturum başına 5 dakika ile 60 dakika arasında değişebilir.

– Eğer herhangi bir ağrı ya da mide bulantısı hissederseniz, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gerekenlere gelin birlikte göz atalım.