Hamilelikte Yaşanan Sırt Ağrıları Nasıl Giderilir ?

Hamilelik dönemi yaşayan kadınların çoğu sırt ve bel ağrılarından şikâyetçi olmaktadır. Genel olarak kilo alımı ve omurgaya binen fazladan yükün sebep olduğu bu duruma, vücudun doğal hazırlık olarak bel bölgesindeki kasların gevşemesi de eklenince anne adayı bu dönem içinde bu tür sırt ağrıları ile mücadele etmek zorunda kalır. Ayrıca ilerleyen hamileliklerde anne adayı elinde olmadan duruş şeklini ve yürüyüş şeklini değiştirir ve bu da hamilelikte yaşanan sırt ağrılarının diğer bir sebebi olabilmektedir.

Hamilelikte yaşanan sırt ağrılarını en aza indirmek için uzmanlar bazı önerilerde bulunmaktadır. Bu önerilerden en önemlisi anne adayının uzun süre oturur pozisyonda ya da uzun süre ayakta durmamasıdır. Bunun yanı sıra anne adayı hamileliğin ilk aylarından itibaren alçak topuklu ya da ortopedik ayakkabı giymeye özen göstermelidir.

Anne adayının oturacağı zaman sırtını bir yastık ile desteklemesi de oluşan ağrıların azalmasında etkili olmaktadır. Özellikle bel bölgesinde boşluk kalmayacak şekilde oturma pozisyonu seçmesi, anne adayının konforunu sağlayacaktır. Sırt ağrılarını en aza indirmek için otururken, kalkarken ve yürürken dik durmaya özen gösteren anne adaylarını daha rahat bir hamilelik geçirdiği bilinmektedir. En önemlisi hamilelikte ağır yük kaldırmamaya dikkat edilmesidir. Zaten ağırlaşan bedenin üzerine fazladan yük koymak, anne adayının omurgasına daha da yüklenmeye sebep olabilmektedir.

hamilelik

Hamilelikte Yaşanan Krampların Nedenleri

Hamilelikte anne adayının vücudundaki tüm mineral ve enzimleri bebek ile paylaşmasından dolayı bazı eksiklikler vuku bulur ve buna tepki olarak vücut kramp geçirir. Magnezyum kalsiyum ve potasyum gibi minerallerin kas sisteminin sağlıklı çalışması için gerekli olduğu bilinmektedir. Bu yöndeki eksiklik durumunda anne adayı can sıkıcı kramplar ile mücadele etmek zorunda kalır. Bu istem dışı kasılmalar annenin yaşam kalitesinde düşüşlere neden olabilmektedir.

Vücutta oluşan dengesizlikler kadar, dış etkenlerde anne adayının sık sık kramp geçirmesine sebep olabilmektedir.  Eskisi gibi hareket edememek, soğuk havalar, sıcak havalar ve buna bağlı olarak yaşanan sıvı kaybı kendisini yine kramp olarak belli etmektedir.

Hamilelikte yaşanan krampların çoğu yatınca ve uyku anında anne adayını yakalar ve huzurunu kaçırır. Kalça, bel ve ayaklarda oluşan kramplara karşılık anne adayının en rahat olabileceği bir pozisyonu seçmesi oldukça önemlidir.

Hamilelikte Yaşanan Krampların Tedavisi

Hamilelikte yaşanabilecek krampların belli bir tedavisi yoktur, doktora bu yönde bir şikâyet ile başvurulduğu zaman büyük ihtimal ile magnezyum, potasyum ve kalsiyum desteği vermekten başka bir uygulama yapılamamaktadır. Bu aşamada anne adayının bilindik çözümler üretmesi daha etkili olmaktadır.

Anne adaylarının korkusu olan kramplardan korunmak için bol yürüyüş yapmaları önemlidir. Hareketsiz kalmak vücudu daha da zorlayacağı için, kısa mesafelerde ama sık sık yapılan yürüyüşler vücudun elastikiyetini arttıracaktır. Ayrıca diğer dönemlerde olduğu gibi hamilelik dönemimde bol su tüketmekte vücutta eksilen mineralleri tamamlayacağından, kramp riskini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca uzun süreli ayakta durmaktan kaçınmakta bu yönde alınacak tedbirler arasında yer almaktadır.

Anne adaylarını kramplardan koruyabilecek diğer bir öneri de yatmadan önce 10 dakikalık bacak egzersizler yapmak ve vücuda daha fazla oksijen alımına imkân sağlamak olacaktır. Bunun yanı sıra yatmadan önce alınacak ılık duş, anne adayının rahat bir gece geçirmesine yardımcı olacaktır. Bunlar dışında ayaklara düzenli aralıklar ile masaj yapmak ve otururken ayakların altına yükselti koymakta anne adayını kramplardan koruyacaktır. Tabi bu dönemde kalsiyum ve mineral eksiği gerek beslenme yolu gerekse takviye desteği ile tamamlanmalıdır.