Hamilelikte Yapılabilecek Pilates Hareketleri Nelerdir?

Hamilelikte pilates günümüzde oldukça yaygın bir uygulamadır. Ama mutlaka bir uzmanla öğrenilmeli ve çok dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Bu konuda hizmet veren bir çok merkez vardır. Türkiye’de de son yıllarda ilgi giderek artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Pilates, içeriğindeki tekniklerden dolayı bilinçli bir şekilde çalışılması gereken teknikler bütünüdür. Temelde fizik tedavi egzersizlerinin birleşiminden oluşan pilates, özellikle hamilelik sürecinde mutlaka bu konuda uzmanlaş bir eğitmen tarafından yapılmalıdır. Risk seviyesini ve oluşabilecek zararları her zaman en alt seviyede tutmak gerekir.

1prenatal-pilates

Hamilelikte Neden Pilates Yapmalı ?

Hamilelik süresi boyunca eklemlerde hormonal değişikliklerden kaynaklı gevşeme olur. Karın ve bel çevresinde artan ağırlıkla da birlikte, vücudun ağırlık merkezi ve ekseni kaymaya başlar. Omur eğilmeye, bel ve sırt duruşu bozulmaya başlar. Bunların da temel sonucu olarak, hamilelikte sırt ağrıları meydana gelir. Pilates ise tüm bu olumsuz etkileri düzeltebilecek bir çalışma prensibine sahiptir. İşte bu sebeple, bilinçli bir şekilde pilates yapmak, sorunsuz bir hamilelik için oldukça faydalı olabilir. Fakat unutmamak gerekir ki pilates ve nefes bir bütündür. Nefes ve egzersizleri kombine etmek gerekir.

Hamileliğin Hangi Dönemlerinde Pilates Yapmak Gerekir ?

Hamilelikte pilates, ortalama 13.-16. haftalarda başlayıp, haftada en az 1 kez düzenli olarak doğum sürecine kadar çalışılmalıdır. Hamilelik süreci için özel grup seansları uygulayan pek çok merkezde bu konuda uzmanlaşmış hocalar tarafından eğitim verilmektedir.

Ne Sıklıkta Pilates Yapmalı ?

Pilates egzersizleri günde 4 kereden başlanıp yavaş yavaş 9-10 kereye kadar çıkarılabilir. Her bir çalışma seansının süresi maksimum 30 dk olmalıdır. Yeni başlayanlar için, günde 5 dk egzersizle başlamak kabul edilebilir bir süredir. Bir diğer yöntem de egzersizleri gün içine yaymaktır. Fakat en ideal olanı tüm egzersizleri yaymadan 30- 45 dklık egzersiz seanslarıyla çalışmayı tamamlamaktır.

Pilatesin Ne Gibi Faydaları Vardır ?

 • Seçilen doğru egzersizlerle sindirim sorunlarından kaynaklanan, hazımsızlık, gaz, Kabızlık gibi problemlerin engellenmesini sağlar.
 • Hamilelik süresince vücudun belirli yerlerin meydana gelen şişkinlikleri engeller. Eklemlerde rahatlama sağlar, şişkinliği azaltır ve derinin gerginleşmesini önler.
 • Bel ağrılarını ve bel bölgesinde hareketleri kısıtlayan acıları engellemekte ya da minimum seviyeye indirmektedir. Günlük hayatta ters bir pozisyonda kalan hamile, pilates sayesinde bu durumdan kolayca kurtulabilir. Nefes egzersizleriyle kendini rahatlatabilir.
 • Nefes egzersizleriyle rahatlama. Bu teknikler, vücutta baştan aşağı gevşeme sağlamakta ve hamileliğin hemen hemen her döneminde ayrı şiddet seviyeleriyle oluşabilen fiziksel zorlukların hafifletilmesini sağlamaktadır. Bu sayede rahat bir uyku bile daha kolay olur.
 • Pilates topları sayesinde vücudun tepeden tırnağa esnemesi sağlanır. Bu esneklik, hamileliğin her döneminde sağlayacağı ayrı faydaların yanı sıra, doğumda da pek çok zorluğun önüne geçilmesini sağlayacaktır.
 • Fiziksel ve psikolojik farkındalığı artırır.
 • Duruşu düzeltir ve bu duruş bozukluğunun neden olabileceği kas-iskelet sistemi problemlerinin engellenmesini sağlar.
 • Kasık ağrısını azaltır.
 • Ağrıların azalmasını, eklemlerin rahatlamasını sağlar.
 • Vücudun esnekliğini en azından iki katına çıkartır.
 • Özellikle omurda ve daha sonra tüm eklemlerde hareket kabiliyetinin artmasını sağlar.
 • Vücut ve zihin koordinasyonunu artırır.
 • Doğum sürecini kolaylaştırır.

Pilates, uzman kişiler eşliğinde bilinçli bir süreç içerisinde yapıldığı takdirde oldukça faydalıdır. Fakat unutmamak gerekir ki her bir bireyin fiziksel durumu, yaş, kilo vb gibi özellikleri farklıdır. Bu sebeple pilatese başlamadan önce, uzman doktorlardan görüş almakta fayda vardır. Bilinçsiz yapılacak her hareketin önüne geçmek, problemsiz bir hamilelik sürecinin temelidir.