Hamilelikte uyku neden büyük sorun?

Uykunuza bebek gelince veda edeceğinizi düşünmek iyi ihtimal. Uyku sorunları hamilelikte ilk belirtilerden.

Adet gecikmesi. Sabah bulantısı. Baş dönmesi. Tebrikler, hamilesiniz. Bebeğin heyecanı sarıyor içinizi. Çok güzel, harika hisler. Ama baştaki belirtiler gün geçtikçe azalacağı yerde çoğalıyor. Hele uykusuzluk.

Hamilelikte uyku sorunlarının iki kaynağı var. İlki hormonsal değişiklikler. İkincisi fiziksel rahatsızlık. Kolay değil; içinizde bebek büyüyor. Dengeniz ister istemez altüst oluyor. Uyku kaliteniz de düşüyor. Gece boyu yatakta bir türlü rahat edemediniz diyelim. Tam uyku bastırdı; tatlı tatlı uyuklamaya başladınız. Bu defa da tuvalet ziyareti gerekiyor. Kolaysa uyu.

Hamileliği üç aylık dönemlere ayırmak mümkün. Her dönemin kendine göre özellikleri var. Tabii her birinin de kendine özgü uyku sorunları.

Hamilelikte ilk üç aylık dönem ve uyku

Daha hamile olduğunuzdan bile haberdar değilken başlayan ve üç ay süren belirtilere bakalım:

•    Gece sürekli tuvalete gitmek için uyanmak

•    Hamileliğe bağlı fiziksel ve duygusal Stres yüzünden uyku sırasında rahatsız hissetmek

•    Gündüzleri kendinizi sürekli yorgun ve uykulu hissetmek

Hamilelikte ikinci üç aylık dönem ve uyku

Artık büyümeye başlayan fetüs mesaneniz üzerindeki baskıyı biraz da olsa azaltacak. Dolayısıyla gece tuvalete gitmek daha az işkence anlamına gelecek. Hemen sevinmeyin. Çünkü bebeğiniz büyüdükçe sizin de stresiniz artacak. Kısaca gece uykularınızdan pek fazla verim beklemeyin.

Hamilelikte üçüncü üç aylık dönem ve uyku

Bu dönem bebeğinizin en hızlı büyüdüğü, en çok geliştiği dönem. Çünkü artık sona yaklaşıyor. Doğmadan önce tüm hazırlıkları yapması gerek. En fazla uyku sorununu bu dönemde yaşayacaksınız. Son dönemin uyku sorunlarına bakalım:

•    Büyüyen karnınız yüzünden bir türlü rahat edemeyeceksiniz

•    Mide ekşimesi, bacak krampları, sinüs tıkanıklığı gibi sorunlar yaşayacaksınız

•    Bebeğin pozisyonu değişecek; mesanenizin üzerine yeniden baskı yapmaya başlayacak. Sizin de gece tuvalet ziyaretleriniz artacak.

Hamilelikte daha iyi uyku için öneriler

Bu önerilerden uygun olanı bulmak sizin işiniz. İster sadece birini uygulayın ister hepsini. Uyku sorunları yaşarken size yardım edeceklerine emin olabilirsiniz. Seçim yaparken doktorunuza danışmanız da yararlı olur.

Fazladan yastık: Yastıklar hem karnınızı hem de sırtınızı dengede tutar, rahat ettirir. Bacaklarınızın arasına koyacağınız bir yastık da iyi bir seçenek. Böylece sırtınızı rahat ettirerek yan yatabilirsiniz. Hamilelik döneminde kullanılmak üzere özel tasarlanmış yastıklar var. Bunlara hamile yastığı deniyor. Tüm bedeninizi yaslayabileceğiniz bu dev yastıklarla mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.

Beslenme: Ilık bir bardak süt içmek her durumda işe yarar. Bu hamilelikte de geçerli. Karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler de aynı etkide. Örneğin ekmek ve kraker.

Rahatlama teknikleri: Bu teknikler hem kendinizi iyi ve sakin hissetmenizi sağlayacak hem de kaslarınızı rahatlatacak. Esneme, yoga, masaj ya da nefes teknikleri uyku kalitesini olumlu etkiliyor. Evde kendi kendinize yoga ya da esneme hareketleri yapmayı öğrenirseniz daha iyi bir uyku sizi bekliyor.

Egzersiz ve spor: Bu geceleri yapacağınız bir aktivite değil. Hamileliğiniz boyunca düzenli egzersiz yapmak sizi çok rahat ettirir. Hatta bu rahatlık uykunuza yansır. Ancak bunun için doktorunuza başvurmalısınız. Doktorun önereceği hamilelere uygun egzersizlerden yapmalısınız. Örneğin yatmadan yaklaşık 4 saat öncesine kadar ağır sporlardan kesinlikle kaçınmalısınız.

Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar: “Ne kadar az ilaç, o kadar sağlıklı hamilelik” kuralını biliyorsunuz. Ama hamilelikte zararlı olmayan bazı ilaçlar da var. Bunlar uykunuza yardımcı olabilir. Unutmamanız gereken tek nokta: İster reçetesiz olsun, ister beslenmenizle ilgili olsun, hatta isterse bitkisel olsun hiçbir ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayın.