Hamilelikte Seks Yapılır Mı ?

Hamilelik boyunca seks yapma ya da yapmama konusunda her kafadan bir ses çıkıyor. Kimi hamilelikte seksin bebeğe zararlı olduğunu iddia ediyor, kimi de cinsel hayatınıza hamilelikten önceki gibi devam etmenizde sakınca olmadığını söylüyor. Yok mu bu yorumların ortası demeyin. Bakalım hamilelikte seksle ilgili en çok merak edilenler nelermiş?

Hamileyken seks yapmak bebeğe zarar verir mi?

Doktorunuz tersini söylemediği sürece hamileyken cinsel hayatınızda değişikliğe gitmeniz için neden yok. Cinsel ilişkiye girmek ya da Orgazm olmak normal koşullarda bebeğinize zarar vermez. Başka bir sağlık probleminiz varsa durum değişir tabii. Bebeğinizin rahminizde, gayet korunaklı ve rahat olduğunu unutmayın. Onun için fazla endişelenmenize gerek yok.

Daha önceden düşük yaptıysanız hamileliğinizin ilk aylarında cinsel ilişkiye girmemeniz önerilir. Erken doğum ya da kanama riski söz konusuysa cinsel ilişkiye başka kısıtlamalar da gelebilir. Doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde bu kısıtlamaları konuşmanızda fayda var. Bu kısıtlamalar her zaman ‘cinsel ilişki yasak’ anlamına gelmez.

Hamileler için pozisyon önerisi

Hamileliğiniz ilerledikçe rahatınız için farklı pozisyonlar denemeniz gerekebilir. Örneğin dördüncü aydan sonra sırtüstü yatmak başınızı döndürebilir hatta mideniz bile bulanabilir. Bu tamamen rahminizin genişlemesiyle, damarlara basınç yapmasıyla ilgili. Pozisyon değişikliğiyle halledilebilir bir problem, dert etmeyin.

Vajinal kurumaya önlem olarak su bazlı bir kayganlaştırıcı (lubrikan) kullanılabilir.

İlişki sırasında acı hissetmemeniz gerekiyor. Orgazm olduğunuzda rahim ağzınız küçülür. Yolunda gitmeyen bir durumla karşılaşırsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Kanamanız varsa ya da suyunuz gelmeye başlarsa ilişkiye hemen son verilmeli. Su gelmeye başladığında vajinadan içeri bir şey girmemeli.

Eşinizle seks ya da endişeleriniz hakkında konuşmanız daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Eşinizi de sizinle konuşması için cesaretlendirin. Hislerinizi ve isteklerinizi anlatmanın, anlaşmanın en kestirme yolunun konuşmak, iletişim kurmak olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hamilelik sırasında cinsel istekler değişir mi?

Cinsel isteklerinizin hamileyken şimdi olduğundan farklı olması çok doğal. Hamilelikte değişen hormon düzeyleri bazı kadınlarda cinsel istekte artışa neden olur. Bazılarıysa öncesine oranla çok daha isteksiz kalabilir.

İlk üç ay boyunca, kadınlar çoğunlukla sekse olan ilgilerini yitirirler. Kendilerini rahatsız, yorgun hissederler. Bazılarının isteklerindeyse hiçbir değişim olmayabilir.

Seks yapmak istemiyorum. Eşimi nasıl mutlu ederim? 

Doktorunuz cinsel ilişkiye girmenize sınır koyduysa ya da siz ilişkiye girmek istemiyorsanız cinselliğin zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın. Ayrıca cinsellik sadece seks yapmak demek değil. Aşk başka birçok yolla anlatılabilir.

Kendinize ve birbirinize içinizde büyüyen bebeğin aşkınızın meyvesi olduğunu hatırlatın. Birlikte zaman geçirin. Uzun romantik yürüyüşler, mum ışığında yemekler, birbirinize masaj… Biraz yaratıcı olun.

Bebek doğduktan ne kadar sonra seks yapılabilir?

Genellikle iyileştikten sonra cinsel hayatınıza geri dönebilirsiniz. İyileşmenin anlamı kanamanızın bitmesi ve kendinizi hazır hissetmeniz. Eşinizin rahat hissetmesi de bir o kadar önemli tabii.

Bazen doktorunuz cinsel ilişkiye girmek için doğum sonrası ilk kontrole kadar beklemenizi önerebilir.

Doğumdan sonra ilişki sırasında vajinal akıntıda azalma sezilebilir. Vajinal kuruluğu ortadan kaldırmak için su bazlı kayganlaştırıcı kullanılabilir.

Özellikle bebeklerini anne sütüyle besleyen annelerde yumurtlama ve adet gecikebilir. Ancak yumurtlama bir önceki periyottan sonra başlamıştır. Bu süre içinde tekrar hamile kalabileceğinizi unutmayın. Doktorunuzdan size uygun bir doğum kontrol yöntemi önermesini isteyebilirsiniz.