Hamilelikte Röntgen Çektirilir Mi ?

Hamilelikte röntgen çektirilir mi? Yararı zararından çoksa evet. Röntgen kararı için hamileliğin gelişimi ve radyoloğun becerisi de önemli.

Radyasyonun bebeğinize zararlı olduğu iyi bilinen gerçeklerden. Hamile kadınların çoğu bu nedenle röntgen çektirmeyi aklından bile geçirmiyor. Ancak röntgenin düşünülebileceği bazı durumlar var. İçiniz rahat olsun diye bazı senaryoları sizin için araştırdık.

Hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz ve röntgen çektirdiniz.

Zararından çok faydası olacaksa hamilelikte röntgen çekilebilir. Anne karnındaki bebek annesinin vücudundan ya da doğal kaynaklardan zaten bir miktar radyasyon alıyor. Radyasyonun ölçü birimi miligray. Doğal yollarla her yıl 1 – 2 mGy radyasyon alıyoruz.

Burada önemli olan iki konu var. İlki, hangi bölgenin röntgeni çekilecek? İkincisi, işlem ne kadar sürecek? Radyasyon doğrudan alt karnı hedef almıyorsa, radyasyonun dozunun düşük olduğundan eminseniz sorun yok. Diş röntgeni, bacak ve kol röntgeni buna örnek verilebilir.

Akciğerlerinizin röntgeni çekilecekse, göğüs bölgesine uygulanan az miktarda radyasyon bile bebeğinizi etkileyebilir. Hamileyseniz ve röntgen çektirmeniz gerekiyorsa mutlaka doktora danışmalısınız.  1 – 2 mGy ne size ne de bebeğinize zarar vermez ama 10 mGy’den sonrası çok tehlikeli. Düşük ihtimali artıyor.

Röntgen süresince alınan radyasyon miktarı kullanılan tekniğe ve radyoloğun becerisine de bağlı.

5. – 10. hafta arasında 5 – 10 mGy’nin etkileri görülmeyecek kadar az. 10 mGy üstünde alınan doza bağlı anomaliler oluşmaya başlıyor.

11. – 17. haftalarda 5 – 10 mGy’nin etkisi yine fark edilmeyecek kadar az. 10 mGy’den fazlası IQ hasarlarına neden oluyor.

18. – 27. haftalarda röntgene dair belirtiler 10 mGy’den sonra ortaya çıkıyor.

28. haftadan sonra risk anne ve bebek için eşit.

Özet olarak, 5 mGy’den az radyasyona maruz kalmak hamilelikte riskli değil. 5 mGy radyasyon dozu için 20 adet röntgen çektirmek gerektiğini belirtelim. Bacağınız kırılırsa ya da acil diş röntgeni çektirmeniz gerekirse size zarar vermeyecek dozda radyasyon alıyorsunuz.

Röntgen çektirmeden önce bilmeniz gerekenlere bakalım:

•Radyasyon içermeyen başka test olmaz mı?

Röntgen çektirmezsem ne olur?

•Röntgen çektirmem acil mi? Bekleyemez mi? (bunu özellikle bebeğinizin 20 haftayı doldurması için ya da doğumunu beklemek için zaman kazanmak adına sormalısınız.)

Hamile olduğunuz kesinse röntgen çektirmeyi doğum sonrasına ertelemek en doğrusu. Bu mümkün değilse röntgen çekimini bebeğin en az etkileneceği şekilde yeniden düzenlemek gerekiyor.

Hamileliğinizin herhangi bir evresinde röntgen çektirmeniz gerekiyorsa, muhtemelen çektirmenizde bir sakınca olmayacak ama her ihtimale karşı gerekli önlemleri almanız, radyoloğunuza hamile olduğunuzu söylemeniz gerekiyor. Karnınız burnunuzda olsa bile.

20 mGy’ye kadar radyasyon çok ciddi sonuçlar doğurmuyor. Doktorunuza ve radyoloğunuza doza ilişkin sorular sorabilir, bilgi almak isteyebilirsiniz.

Radyologsanız ve hamileyseniz mümkün olan en kısa sürede şefinizi bu konuda uyarmalısınız. Olabildiğince az radyasyona maruz kalmanız, özellikle karın bölgenizi iyice korumanız şart. 2 mGy sınırını aşmamanız kritik önemde.