Hamilelikte Obezite Riski Var Mı ?

Obezite sağlığımızı birçok açıdan olumsuz etkileyen bir sorun. Hele de hamilelikte obezite çok daha ciddi risklere yol açabiliyor. Hamilelikte obeziteye yakalandıysanız yapmanız gereken doktorunuzun önerilerine uyarak hamileliğinizi sağlıklı bir şekilde geçirmek.

Peki kimler obez sayılır? Vücut kitle indeksi hesaplamasına göre vücut ağırlığı normalden %30 fazla olanlar obez kategorisine giriyor. 

Obezite hamile kalmamı engeller mi?

Size de obezite teşhisi konmuşsa hamile kalmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü obezite hormonlarınızı ve yumurtalıklarını etkiliyor. Ayrıca bazı durumlarda Tüp bebek tedavisi bile obezite yüzünden başarısız olabiliyor. 

Obezite hamileliğimi nasıl etkiler?

Obeziteyle mücadele etmesine rağmen hamile kalan kadınlar da olabiliyor. Bu durumda obezite hem anne hem de bebek için riskler içeriyor. Örneğin:

Gebelik şekeri. Hamilelikte obeziteyle mücadele eden kadınların gebelik şekerine yakalanma oranı normal kiloda olanlara göre kat kat fazla.

Preeklampsi. Bu hastalık genellikle gebeliğin ikinci yarısında gelişiyor. Hipertansiyona ve idrarda fazla protein birikmesine neden oluyor. 

Enfeksiyon. Hamilelikte obezite riski olanlar idrar yolu enfenksiyonu risklerini de taşıyor. Ayrıca doğum sonrası enfeksiyon riskleri de beraberinde geliyor.

Uyku Apnesi. Hamilelikle birlikte obezite de varsa nefes alıp vermekte zorlanmanız çok normal. Nefes zorlukları beraberinde uyku bozukluklarını da getiriyor. 

Geç doğum. Obezite bebeğin doğacağı günü de etkileyebilir. Örneğin siz normal şartlarda bebeğinizin doğacağı tarihi hesaplarken tahmini doğum günü gecikir. Bu ciddi bir problem çünkü bebekte bazı risklere yol açabilir. 

Doğum sancısı. Obezite yüzünden vücudunuz bazı ilaçlara karşı tepkisiz kalabilir. Bu durumda doğum sancısı sizin için daha da çekilmez bir hal alır. 

Sezaryen doğum. Obezite normal doğum yapmanızı engelleyebilir ve sezaryen doğum gerektirebilir. Ama bununla da bitmiyor. Çünkü sezaryen doğum sırasında da bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin yaralar çabuk iyileşmez ya da kanama kolay durmayabilir. 

Düşük. Obeziteyle birlikte gelen risklerden biri de düşük riski. 

Obezite bebeğimi nasıl etkiler?

Hamilelikte obezite bir tek sizin için risk taşımıyor. Bebeğiniz de risk altında. Obez annelerden doğan bebeklerde en sık karşılaşılan risklerin başında bakalım neler geliyormuş.

Makrozomi. Obezite ile mücadele ederken hamile kaldıysanız bebeğinizin normalden daha kilolu doğması ve vücut yağ oranının fazla olması riski var. Araştırmalara göre bu bebeğiniz için çok riskli. Çünkü normalin üzerinde bir kiloda doğan bebeklerin çocukluk çağında obeziteye yakalanma riski çok yüksek.

Kronik sorunlar. Hamileliğiniz sırasında size de obezite teşhisi konmuşsa bebeğinizi bazı kronik hastalıklar da bekliyor. Tabii ki şimdi değil ama bir yetişkin olduğu zaman kalp sorunları ya da diyabet onun da kapısını çalabilir. 

Doğum kusurları. Sizdeki obezite bebeğinizde çeşitli sağlık sorunları olmasına neden olabilir. Örneğin beyni etkileyen sorunlar, omurilik problemleri ya da kalp sorunları gibi çok ciddi sorunlar bebeğinizi etkileyebilir. 

Hamilelik sırasında ne kadar kilo almalıyım?

Obeziteyle mücadele ediyorsunuz ve bir de hamile olduğunuzu mu öğrendiniz? O zaman hamilelik sırasında alacağınız her bir kilonun önemi çok büyük. Kendinize dikkat etmelisiniz. Örneğin tüm hamileliğiniz boyunca 5 – 9 kilo arası alabilirsiniz.  İkiz bebeklere hamileyseniz bu miktar 11 – 19 kiloya kadar çıkıyor. 

Hamilelik sırasında kilo vermek bazı araştırmalara göre sağlıklı bazılarına göreyse sağlıksız. Ama dengeli olduğu sürece siz de kilo verme çalışmaları yapabilirsiniz. Uzmanlara göre vücut kitle indeksi 35’den yüksek olan bir kadının 5 kilodan daha az olacak şekilde kilo vermesi kendisi ve bebeği için gayet sağlıklı.