Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur ?

“Kasık ağrısı normalde bile çekilir çile değil, hamileyken nasıl dayanacağım” diyorsanız bakın hamilelikte kasık ağrısı neden olur.

Kasık ağrısı kadınların bir numaralı sorunu. Adet dönemi, üşütme, kistler… Kasık ağrısı çıkmaya bahane arıyor desek yeridir. Her ay adet döneminde beliren kasık ağrısı canımızdan bezdirirken üstüne sebepsiz gelmesi işleri daha da zorlaştırıyor. Ama en zoru hamilelikte. Kocaman bir karnın hediyesi dinmeyen kasık ağrısı. İyi de neden?

Hamilelik kolay değil. 9 ay boyunca annenin başına gelmeyen kalmıyor. İlk ayların mide bulantısı, baş dönmesi dertleri malum. Hamilelik ilerledikçe başka sorunlar da çıkıyor. Kasıklarınız, beliniz ağrımaya başlıyor. Kasıklarınız doğuma hazırlandığı için böyle olması normal. Hamilelik hormonları aralıksız çalışarak kemik bağ dokunuzu rahatlatıyor, kasık kemikleriniz gevşiyor.  Kasıklar da açılıyor, doğuma hazır hale geliyor. Kısacası hamilelikte kasık ağrısı kaçınılmaz. Özellikle de son aylarda.

Bu ağrıları azaltmak, en azından biraz daha rahatlamak için yapabilecekleriniz var. Pelvis kemeri denilen kasık bölgesindeki ağrılar için size iki alternatif tedavi yöntemi önereceğiz. Birincisi alternatif tıbbın olmazsa olmazı Akupunktur. İkincisi de fizik terapi uzmanından kasık dengeleme egzersizleri öğrenmek. İkisi de hamilelikte kasık ağrısını yok etmek için ideal. Tabii ki doktorunuza danıştıktan sonra denemelisiniz. 

Hamilelikte kasık ağrısı ve kalça ağrısını azaltmak için evde de yapabileceğiniz basit şeyler: 

Sırtüstü yatın. Dirseklerinizin üzerinde ya da yumuşak bir yastığın üzerinde durun. Dizlerinizin arasına yastık sıkıştırın. Bu geçici de olsa hamilelikte kasık ağrısından kurtulmak için ideal bir yol. Kasık kemiklerini rahatlatıyor.

Doğum öncesi korsesi ya da kemeri giymeyi deneyin. Bunu karnınızın hemen alt kısmına yerleştirin. Ağrının azaldığını göreceksiniz.

Dizlerinizin arasında yastıkla uyuyun. Böylece uykunuz kasık ağrısı yüzünden bölünmeyecek.  

Mümkün olduğunca yatın dinlenin. Neticede hamilesiniz. İşiniz dinlenmek. Dinlenirken de ağrıyan bölgeye zaman zaman sıcak kompres yapabilirsiniz.

Hamilelikte kasık ağrısı sizi çok rahatsız ediyorsa bunu doktorunuzla paylaşın. Belki sizin için sağlıklı olacak çok daha iyi bir önerisi vardır. 

Hamilelikte kasık ağrısının başka nedenleri olabilir mi? 

Evet olabilir. Örneğin hamilelikte kasık ağrısı ya da idrar yaparken sorun yaşamak idrar yolu enfeksiyonlarına işaret. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimalinizin normalden daha yüksek olduğunu bilmelisiniz. İki yanınızdaki boşluklarda ağrı varsa, ateşiniz de çıkıyorsa böbrek sorunları yaşıyor olabilirsiniz. 

Hamileliğinizin ilk haftalarındaysa kasık ağrısı çekiyorsanız sorun dış gebelik de olabilir. Hemen telaşlanmayın. Hamilelikte kasık ağrısı illa ki dış gebelik anlamına gelmiyor, ama dikkatli olmakta fayda var. Dış gebelikte sperm ve yumurta hücreleri rahime ulaşamadan dölleniyor. Döllendiği yerde büyümeye başlıyor ve kasık ağrısına neden oluyor. Tek tarafta oluşan ani ağrının sonradan kasıklara sıçraması hamilelikte kasık ağrısıyla dış gebelik arasındaki ilişkiyi doğrulayan gözlemlerden. 

Düşük bir başka neden. Kasıklarınıza aşırı kramp giriyorsa, kanama olsun ya da olmasın düşük olabilir. Hareket edemeyecek düzeyde ağrı çekmek, akıntı gibi gelen gri ya da pembe dokular veya büyük kan pıhtıları düşük işaretlerinden.