Hamilelikte hangi sporlar yapılabilir?

Sağlıklı bebek için yediklerinize dikkat etmeli, kötü alışkanlıklardan uzak durmalı, düzenli spor yapmalısınız. Peki hamilelikte hangi sporlar yapılabilir?

Hamilelik güzel olduğu kadar zor. Yaşanan fiziksel değişim çok büyük. Hareket zorluğu özellikle hamileliğin son dönemlerinde zorlayabilir.

Yapacağınız bazı egzersizlerle biraz olsun rahatlayabilir, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Doğru hareketlerle sırt ağrısı, uyku düzensizliği gibi sorunlarınız çözülebilir. Ama öncelikle doktorunuzla görüşüp spor yapmanızda sakınca olmadığına emin olmalısınız.

hamilelikte spor Hamilelikte yüzmek kendinizi hafif hissettirecek.

Yüzülür mü?

Yüzme hamilelikte yapılabilecek en iyi egzersizlerden. Eklemlerinizi nazikçe çalıştırıyor. Özellikle ayaklardaki ödeme iyi geliyor.

Gebelik sürecinde bebeğin ana rahminde büyümeye başlamasıyla rahim de büyüyor. Ağırlığı artıyor. Buna bağlı olarak annenin ağırlık merkezi değişiyor.

Yüzmede suyun içinde olduğunuz için karnınızın ağırlığından kurtuluyorsunuz. Kendinizi hafif ve mutlu hissediyorsunuz.

Yoga yapılır mı?

Gebelikte vücudun ağırlık merkezi değişince omurganın doğal yapısı bozuluyor. Bel omurlarında ve bacaklarda ağrılar beliriyor.

Bütün bu değişim sürecini sıkıntıyla izlemek yerine hamileliğin her anının keyfini çıkarmak için yoga yapmayı deneyebilirsiniz.

     Yogada öğrendiğiniz nefes teknikleri doğumda çok işe yarayabilir.

Yoga bedenin zihnin ve ruhun birleşmesini hedefleyen geleneksel uygulamalardan. Bu üçlü iyi bir hamilelik dönemi için kilit önemde.

Yoga kasları güçlendiriyor. Sırt ağrılarını azaltıyor. Aşırı efor istemiyor. Kalbi yormuyor. Kasları esnetiyor. Geliştiriyor. Rahatlatıyor. Böylece hem doğum kolaylaşıyor. Hem de doğumdan sonra daha çabuk toparlanıyorsunuz.

Bisiklete binilir mi?

Binilir. Ancak düşme olasılığına karşı önerimiz kapalı yerlerde kondisyon bisikleti.

Özellikle ilk aylarda göbeğiniz çok büyümeden rahatlıkla bisiklete binebilirsiniz.

Bisiklet eklemlerinizi yormadan kalp atışınızı arttırır. Bu da hem bebeğe hem de size iyi gelir.

 Profesyonel olmaya gerek yok: Haftada 4 gün 20 dakika yeter.

Buradaki önemli nokta kalbinizi fazla yormamak. 

Ağırlık kaldırılır mı?

Hamilelikte ağırlık kaldırmak sakıncalı. Tıka basa dolu değilse el çantanız büyük sorun değil.

Hamilelikten önce ağırlık kaldırarak spor yapıyorsanız gebelik süresince de egzersize devam edebilirsiniz.

Günde yarım saat en fazla 1 kg ağırlıkla çeşitli hareketler yapabilirsiniz. Böylece kaslarınız gelişir. Kalp atışlarınız hızlanır.

 Nurcan Taylan değilsiniz: Bir kilo ağırlık sizin için yeterli.

Gebelikten önce ağırlık kaldırarak egzersiz yapmadıysanız kendinize başka bir spor bulsanız çok daha iyi edersiniz.

Yürüyüş yararlı mı?

Yürümek hamilelikte en çok önerilen spor türü. Özellikle hamileliğin 3. ayından sonra haftada 3 kez 30 dakika düşük tempoda yürümek çok yararlı.

Yürüyüşe başlamadan önce en az 5 dakika süreyle ısınmayı ihmal etmeyin. Rahat giysiler ve spor ayakkabı önemli.

Yürürken omuzlarınız öne düşmesin. Kamburunuz çıkmasın. Güvenli, düz yollarda yürümek en uygunu.

 Yürümek size ve bebeğinize iyi gelecek.

Gebelikte yürüyüş veya koşu için evdeki koşu bantları yerine dışarısı daha yararlı. Bu sayede bol oksijen alabilirsiniz.

Yürüyüş kendinizi fiziksel olarak daha güçlü ve zinde hissetmenizi sağlar. Huzurlu hissettirir. Hamilelik süresince aşırı kilo almanızı da önler.

Aerobik olur mu?

Hamilelikte aerobik yapmak kalp ve akciğerler güçlendiriyor. Endorfin patlamasına neden oluyor. Kendinizi hem dinç hem de mutlu hissediyorsunuz. Ancak yorucu. Yüksek tempoda yapılması sakıncalı olabilir.

Daha önceden aerobik yapıyorsanız düşük tempoda aerobik yapmanızda sakınca olmayabilir.

 Egzersiz yoğunluğunu değişen vücudunuza uyacak biçimde ayarlayın.

Yeni başlıyorsanız sertifikalı bir aerobik öğretmeni gözetiminde hafif tempoda yapmanızı öneriyoruz. Evde kendi kendinize aerobik yapmayı unutsanız iyi olur.

Hamilelik ilerledikçe akciğer ve kalp daha çok çalışmak zorunda kalıyor. Spor yapmak bu nedenle yararlı. Fakat spor yapacağım diye de perişan olmayın. Spor temponuzu rahat nefes alıp verecek biçimde ayarlayın.

Spor yaparken sohbet edebilecek kadar rahat olmalısınız. Bu denli rahat değilseniz birkaç dakikalığına durun. Esneme hareketleri yapın. Sonra tekrar devam edin.