Hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hepsi birbirinden tehlikeli. Hele de konu hamilelikse her şey daha da hassaslaşıyor. 

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların size sıçraması çok basit: hastalığı kapmış biriyle cinsel ilişkiye girmek. Hamile olun ya da olmayın cinsel yolla bulaşan hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Çünkü hepsi birbirinden ciddi hasarlarla sonuçlanıyor. Ama hamileyseniz işler daha da karışıyor. Hastalık sadece sizi değil bebeğinizi de etkiliyor. Hatta AIDS gibi ciddi olanlar bazen ölümle bile sonuçlanabiliyor. 

Cinsel yolla bulaşan hastalık belirtileri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çok sinsi. Bazen hiç belirti olmadan insanı yiyip bitiriyor. Bazen de ufak belirtilerle geliyor. Örneğin: 

Vajina, anüs ya da ağız çevresinde siğiller, yaralar, kızarıklıklar

Acılı ya da acısız cilt döküntüleri

İdrar yaparken yanma

Kilo verme, ishal, gece terlemeleri

Ağrı ve ateş

Sarılık

Anormal vajinal akıntı

Vajinadan gelen anormal kanama

Cinsel ilişki sırasında acı

Vajina çevresinde kaşıntı

Cinsel hastalıklar hamileliğimi nasıl etkileyecek? Tedavileri var mı?

Hastalığın türüne göre sizi ve bebeğinizi nasıl etkileyeceği de değişiyor.

HIV/AIDS: Gelişen tıp sayesinde artık AIDS’in bebeğe bulaşması büyük oranla engelleniyor. Ama engellenemediği durumlar da var. Böyle durumlarda bebek ölümcül AIDS virüsüyle birlikte doğuyor. AIDS’in tedavisi yok, ömür boyu yakayı bırakmıyor. Ama bebeğe geçmesi günümüzde pek rastlanan bir durum değil. Çünkü artık ilaçlar var.

Genital uçuk: Genital bölgedeki uçuklar kolayca bulaşabildiklerinden doğum sırasında bebeğe de geçebiliyor. Bu yüzden genital uçuğu bulunan kadınların birçoğu sezaryen doğumu tercih ediyor. Genital uçuktan kurtulmanız için doktorlar genellikle antiviral haplar öneriyor. 

Bel soğukluğu: En yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri bel soğukluğu. Doktorun vajinadan aldığı örnekle yapılan testlerle anlaşılıyor. Vajinal akıntıya, alt karında ağrıya ve idrar yaparken yanmaya neden oluyor. Eğer tedavi edilmezse hamile bir kadındaki bel soğukluğuna, düşüğe ya da erken doğuma yol açabiliyor. Bebek doğduğundaysa körlük, eklem iltihabı ve bebeğin hayatını tehdit eden kan sorunları ortaya çıkabiliyor. Bel soğukluğunun tedavisi antibiyotiklerle yapılıyor. Sizde bel soğukluğu olduğu fark edilmediyse bebeğiniz göz enfeksiyonlarıyla doğabilir. Bu durumda gözlerini iyileştirecek ilaçlar veriliyor.

Genital siğil: Vajinada oluşan ve karnabahar yapraklarına benzeyen şekillere sahip genital siğiller yanma ve kaşınmaya neden oluyor. Hamilelikte başınıza geldiyse bazı ilaç ve tedavi yollarıyla iyileştirilmeye çalışılıyor. Ama bazen hamilelik hormonları yüzünden bu mümkün olmuyor. Bu durumda da bebeğin sezaryen yöntemiyle doğması öneriliyor.

Klamidya: Düşük ve erken doğum riski klamidya hastası annelerde çok yüksek. Bebekte yol açtığı risklerse göz enfeksiyonu ve Zatürre. Klamidyanın tedavisi de bel soğukluğunda olduğu gibi antibiyotiklerle yapılıyor. 

Frengi: Frenginin anne karnındaki bebeğe geçmesi çok kolay. Bebek için çok ciddi enfeksiyon riski taşıyor, hatta ölümcül. Frengi ile doğan bebekler genellikle prematüre oluyor. Tedavi edilmezse bebekleri göz, kulak, kalp, beyin, kemik, diş ve ciltle ilgili bir dizi sorun bekliyor. Frengi tedavisi de antibiyotiklerle yapılıyor. Sizdeki frengi iyileşmese bile en azından bebeğe bulaşmaması sağlanıyor.

Hepatit B: Hepatit B bir karaciğer enfeksiyonu. Eğer hepatit B hastası olduğunuzu öğrenmeden hamile kaldıysanız virüs bebeğinize plasenta yoluyla bulaşabilir. Bir de prematüre doğum riski var. Ama tedavi edilirse, gerekli kontroller ve aşılar yapılırsa hepatit B virüsünün bebeğe bulaşması engelleniyor.

Trikomonas: Yeşilimsi ya da sarı vajinal akıntı, cinsel ilişki sırasında acı gibi belirtileri var.  Erken doğum riskini beraberinde getiriyor. Risk bununla da bitmiyor. Gerekli önlemler alınmazsa doğum sırasında trikomonas bebeğe de bulaşabiliyor. 

Hamilelik her konuda aşırı dikkat istiyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak da hem anne hem de bebek için hayati önemde. Bu konuda merak ettiklerinizi yorum olarakdanışabilirsiniz.